Štúdia: Môžete si kúpiť parfum s pridanými feromónami, vďaka ktorým budete viac sexy a funguje to takto

Môžete si kúpiť parfum s pridanými feromónami, vďaka ktorým budete viac sexy a funguje to takto

 

Lekársky posúdené

Feromónový parfum je vyrobený zo steroidov ako androstenol a androstenón, ktoré pochádzajú z mužských potných žliaz. Roman Maerzinger/Getty Images

 • Feremónový parfém je zmesou syntetického živočíšneho pižma a chemikálií, ktoré stimulujú receptory v nose.
 • Je navrhnutý tak, aby ste pre ostatných voňali viac sexi – ale nie je ešte úplne jasné, ako ľudia dokážu rozpoznávať feromóny.
 • Jedna hĺbková štúdia zistila: Že nás viac priťahujú ľudia, ktorý sú výraznými nositeľmi feromónov, resp. ktorí používajú feromónové produkty

 

Feromóny sú chemické zlúčeniny, ktoré môžu vyvolať sexuálnu príťažlivosť – aspoň tak to funguje v živočíšnej ríši. 

Vedci nemajú ešte celkom spracovaní proces ako ľudia dokážu vycítiť feromóny. Zatiaľ čo výskum feromónových parfumov je pomerne rozsiahli a mnohé štúdie naznačujú, ich funkčnosť. Tu je to, čo hovorí výskum. 

Čo sú to feromóny? 

Feromóny sú vône, ktoré zvieratá používajú na vysielanie signálov iným zvieratám. Tieto vône možno použiť na označenie územia, vzájomnú identifikáciu alebo prilákanie partnera, hovorí Kerry Hughes, MSc , etnobotanik a klinický bylinkár v súkromnej praxi a autor série Botanicals With Benefits .

Zvieratá produkujú feromóny pomocou pachových žliaz, ktoré sa nachádzajú po celom tele, vrátane úst, labiek alebo konečníka. Môžu močiť alebo sa obtierať o stromy, aby si označili svoje územie, alebo si navzájom čuchať zadok, aby identifikovali rodinu alebo partnera.

„Príklady toho môžeme vidieť v celej živočíšnej ríši – u psov, mačiek, koní a tak ďalej,“ hovorí Pamela Regan, PhD , profesorka psychológie, ktorá študuje sexuálnu a romantickú príťažlivosť na Kalifornskej štátnej univerzite v Los Angeles .

Mnoho zvierat zachytáva feromóny pomocou receptorov vo svojich nosných dierkach nazývaných vomeronazálny orgán. Ľudia majú tento orgán tiež, a výskumníci ho práve hĺbkovo skúmajú, ako ho skutočne používame, a ako vydávame nejaké feromóny na vnímanie.

Čo je feromónový parfum? 

Rovnako ako zvieratá používajú feromóny na prilákanie partnera, feromónový parfum má v ľuďoch, ktorí vás zacítia a navnímajú na tejto úrovni, vzbudzovať sexuálnu príťažlivosť .

Podľa Hughesa môžu zložky feromónových parfumov zahŕňať Epi-androsterón, Alpha-androstano, Androstadienone a Androstenon. Ide o syntetické verzie:

 • Axilárne steroidy ako androstenol a androstenon, ktoré pochádzajú z mužských potných žliaz.
 • Alifatické kyseliny alebo "kopulíny" produkované vaginálnou stenou.
 • Rôzne chemikálie, ktoré stimulujú vomeronazálny systém.

 

Feromónové parfumy môžu tiež obsahovať umelé verzie pižma zo zvierat, ako sú cibetkové mačky, bobry, ošípané a pižmové jelene, hovorí Regan.  

Parfumové vône však sú úplne regulované FDA okrem toho, že zaisťuje ich bezpečnosť pre ľudí, takže spoločnosti nemusia zverejňovať ich zložky. 

Môže vás feromónový parfum viac pritiahnuť?

Aby sme vedeli, či feromónové parfumy skutočne fungujú, hovorí Regan, musíme si zodpovedať tri otázky:

 1. Vydávajú ľudia feromóny?
 2. Môžu ľudia cítiť feromóny?
 3. Majú ľudia sexuálnu príťažlivosť na feromóny?

 

Aj keď nám nie sú úplne jasné odpovede na žiadnu z týchto otázok – toto je to, čo zatiaľ vieme. 

 

 1. Vydávajú ľudia feromóny?

 

Ľudia majú veľa žliaz produkujúcich zápach v podpazuší, bradavkách a genitálnych oblastiach. Nie je však jasné, či tieto pachy obsahujú feromóny. 

Jedna staršia štúdia z roku 2004 naznačuje, že je to možné. Výskumník zistil, že zlúčeniny ako androstenón, ktorý pôsobí ako feromón pre ošípané, sú tiež prítomné v ľudskom pote a moči. 

"Takže vieme, že ľudia vydávajú telesný pach a že ľudské telá vylučujú látky, ktoré prasatá považujú za sexuálne stimulujúce," hovorí Regan. 

Ľudia tak považujú androstenón alebo iné zložené sekréty za sexuálne stimulujúce.

 

 1. Môžu ľudia cítiť feromóny?

 

Odborníci síce nevedia s istotou, či dokážeme odhaliť feromóny, no vodítko nám môže ponúknuť náš čuch.

"Vedci zistili, že ľudské dojčatá, deti a dospelí sú schopní rozlišovať medzi ostatnými jednotlivcami na základe čuchových podnetov - môžeme sa navzájom rozlíšiť pomocou nosa," hovorí Regan.

To naznačuje, že si navzájom vydávame a zachytávame vône, ktoré pôsobia rovnako, ako zvieratá, ktoré používajú feromóny.

 

 1. Majú ľudia sexuálnu príťažlivosť na feromóny?

 

Napríklad malá štúdia z roku 2008 sa zamerala na to, ako hormón androstadienón ovplyvňuje pocity príťažlivosti žien. Štúdia zaviedla test rýchleho rande, v ktorom si niektoré ženy nechali aplikovať androstadienon na hornú peru, zatiaľ čo iné mali nehormonálny roztok. 

Výsledky ukázali, že ženy s androstadienónom hodnotili mužov, s ktorými sa stretli, ako atraktívnejších, zatiaľ čo ženy bez pridaného mužského feromónu dali oveľa nižšie hodnotenie.

Tento výsledok ukazuje aj iný obraz funkčnosti feromónov - v tomto prípade feromóny spôsobili, že nositeľ je viac priťahovaný k ostatným, než aby k nim priťahovali iných ľudí.

Iní odborníci však poznamenali, že je stále potrebný ďalší výskum, aby sme úplne pochopili, ako ľudské feromóny zvyšujú vašu príťažlivosť a „aj keď existujú určité dôkazy vo forme kontrolovaných klinických skúšok, že je to tak,“ hovorí Hughes.  Ľudská príťažlivosť je tiež zložitejšia ako u iných cicavcov – „nepotrebujeme iba prítomnosť konkrétneho hormónu alebo chemického vylučovania, aby sme cítili túžbu, chceli sex alebo boli priťahovaní k inému členovi druhu,“ hovorí Regan.

To znamená, že aj keď feromónové parfumy fungujú, nemusia stačiť na to, aby zmenili príťažlivosť človeka k vám.

Používanie feromónového parfumu vás môže zatraktívniť pre ostatných. Ľudia môžu vydávať a vnímať feromóny, ale na to, aby sme mohli presne určiť, ako to v celej schéme funguje, je potrebný ešte ďalší výskum.

"Odporúčam jednoducho kúpiť akúkoľvek vôňu, ktorá vás osloví, ako súkromnú štúdiu  - a ak sa to páči aj vášmu partnerovi, že ho viac priťahujete, máte odpoveď," hovorí Regan.

 

Feromóny a ich vplyv na ženskú náladu a sexualitu

 1. VerhaegheR. Gheysen2 a P. Enzlin 2

Abstrakt

Feromóny sú látky, ktoré jednotlivec vylučuje von a prijíma ich druhý jedinec toho istého druhu. Existuje mnoho príkladov u zvierat, ale ich úloha u ľudí zostáva neistá, pretože dospelí nemajú žiadny funkčný vomeronazálny orgán, ktorý spracováva feromónové signály u zvierat. Avšak feromóny môžu byť detekované čuchovým systémom, aj keď sa u ľudí vyvíja a podceňuje ich čuch. Feromóny môžu byť prítomné vo všetkých telesných sekrétoch, ale väčšina pozornosti bola zameraná na axilárny pot, ktorý obsahuje zapáchajúce 16-androsteny. Jedna z týchto steroidných zlúčenín, androstadienón, je prítomná v oveľa vyšších koncentráciách v mužskom pote a ženy ju môžu zistiť, aj keď s veľkými rozdielmi v citlivosti. Aplikácia farmakologickej dávky androstadienoneínu na hornú peru ženám vedie k zlepšeniu nálady a zvýšenému sústredeniu – najmä na zachytenie emocionálnych informácií. Je známe, že pozitívna nálada uľahčuje sexuálnu reakciu žien a zvýšená koncentrácia zlepšuje sexuálnu spokojnosť. Niektoré štúdie skutočne preukázali priaznivý účinok androstadienonu na sexuálnu túžbu a vzrušenie. Tieto účinky však záviseli od kontextu experimentu, napríklad od prítomnosti mužského sprievodcu. Feromóny môžu tiež hrať úlohu pri selekcii partnera, ktorá je „disassortatívna“ vzhľadom na genotyp ľudského leukocytového antigénu (HLA). Predbežné dôkazy naznačujú, že vystavenie androstadienónu u žien podporuje hodnotenie atraktivity potenciálnych partneriek. Na záver, niektoré údaje naznačujú, že 16-androsténové feromóny, najmä androstadienon,

Kľúčové slová: Androstadienón, výber partnera, feromóny, sexuálna odozva

Úvod: sexualita a zmysly

Zmysly zohrávajú kľúčovú úlohu v sexuálnej reakcii žien. V Bassonovom modeli môže emocionálna intimita s partnerom spôsobiť sexuálne vzrušenie žien prostredníctvom špecifických stimulov, z ktorých je na prvom mieste fyzický kontakt (hmatový zmysel) (Basson, 2001). Bancroft a kol. vyvinuli model s dvojitou kontrolou (excitácia/inhibícia) sexuálnej odpovede a zdôraznili jej neurofyziologický substrát (Bancroft et al., 2009). V ich modeli hmatové stimuly poskytujú excitačný (alebo inhibičný) vstup do miechy, čím sprostredkúvajú reakciu genitálneho vzrušenia.

Dôležité sú však aj ostatné zmysly. Zatiaľ čo hmatová interakcia mimo osobného vzťahu je odsudzovaná, nikto v našom svete posadnutom obrazom nepochybuje o úlohe vizuálnych stimulov v sexuálnej reakcii. Sluchové podnety, ak sú menej zjavné (napr. spoločenská hudba?), môžu rovnako pôsobiť ako sexuálne podnety. Ale čo čuchové podnety? Zatiaľ čo väčšina ľudí by súhlasila s tým, že nepríjemné pachy môžu byť silnými inhibičnými signálmi (v Bancroftovom zmysle), nie je jasné, či môžu čuchové signály pôsobiť ako excitačný sexuálny vstup.

Feromóny u zvierat a ľudí

Živočíšna ríša je plná príkladov sociálnych a sexuálnych chemosignálov, ktoré v roku 1959 dostali názov „feromóny“. Sú definované ako „látky, ktoré jednotlivec vylučuje navonok a prijíma druhý jednotlivec rovnakého druhu, v ktorej uvoľňujú špecifickú reakciu, napríklad určité správanie alebo vývojový proces“.

Postupom času sa predpokladali štyri typy feromónov (stôl 1). Uvoľňovacie feromóny často vyvolávajú okamžitú behaviorálnu reakciu a získali najväčšiu pozornosť u zvierat. Napríklad diviaky vylučujú androstenón (5α-androst-16-en-3α-ón), ktorý vyvoláva lordózu (pripravenosť na párenie) u prasníc počas obdobia ruje (Dorries et al., 1997); preto sa androstenón používa na pomoc pri umelej inseminácii u ošípaných.

Tabuľka I.

Kategórie feromónov.

Názov

Effect

Uvoľňovač

Vyvolať často okamžitú, špecifickú, behaviorálnu reakciu

Signalizátor

Poskytnite informácie týkajúce sa jednotlivca

Modulátor

Ovplyvniť náladu a emócie

Primer

Ovplyvňujú časom endokrinné alebo neuroendokrinné systémy súvisiace s reprodukčnou fyziológiou alebo vývojom

 

Signalizačné feromóny sú hlavne sociálne chemosignály: poskytujú informácie o hierarchii a mieste zvieraťa v nej a o druhu potravy, ktorú v poslednom čase konzumujú iné zvieratá, a teda o blízkej dostupnosti potravy. Sú dôležité aj pri výbere partnera.

Modulátorové feromóny ovplyvňujú neuropsychologické parametre. Aj keď sa tieto účinky u zvierat ťažko merajú, väčšina štúdií na ľuďoch sa na ne zameriava. Nakoniec, primérové ​​feromóny ovplyvňujú (neuro)-endokrinné parametre, vrátane menštruačného cyklu. Pretože endokrinné zmeny vo všeobecnosti modulujú neuropsychologické parametre, feromóny modulátora a primeru sa pravdepodobne prekrývajú.

Feromóny u ľudí môžu byť prítomné v telesných sekrétoch, ako je moč, sperma alebo vaginálne sekréty, materské mlieko a potenciálne aj sliny a dych, no najväčšia pozornosť bola doteraz zameraná na axilárny pot. Axilárne sekréty pochádzajú z veľmi hustých ekrinných a apokrinných (ktoré vylučujú do vlasových folikulov) potných a mazových žliaz. Sekréty sú bez zápachu, ale apokrinný pot získava zápach po interakcii s kožnou bakteriálnou mikroflórou. Rozptyl pachu je modulovaný niekoľkými faktormi vrátane vrstiev oblečenia, axilárnej teploty, celkového povrchu vlasov, pohybov paží a blízkosti nosa. Hlavnými zložkami potu sú jednoduché organické kyseliny (napr. kyselina E-3-metyl-2-hexénová a kyselina 3-metyl-3-hydroxylhexánová) (Hays, 2003).

Predpokladané axilárne potné feromóny sú zložky steroidnej štruktúry, najmä zapáchajúce 16-androsteny: androstadienón (4,16-androstadien-3α-ón), androstenón (spomenutý vyššie) a androstenol (5α-androst-16-en-3- ol) (Obr). Zdá sa, že z týchto steroidov má androstadienón najsilnejšie účinky na obe pohlavia, ale najmä na ženy (Jacob et al., 2001a). Koncentrácia 16-androsténov je oveľa vyššia u mužov v porovnaní so ženským axilárnym potom. Pohlavný gradient môže byť výsledkom trojnásobného rozdielu v plazmatických hladinách, ako aj odlišnej kožnej flóry. Hoci sú tieto steroidy prítomné v koncentráciách 50 až 100-krát nižších, ako sú koncentrácie niektorých organických kyselín uvedených vyššie, ich účinok v konečnom dôsledku závisí od prchavosti a prahu vnímania pre tieto zlúčeniny, ako aj od trvania expozície. Ženy majú tendenciu byť citlivejšie na androstadienón ako muži a zdá sa, že existuje subpopulácia jedincov s vysokou citlivosťou („super-smellers“) (Lundström et al., 2003b).

feromony_chemia

Hlavné predpokladané ľudské feromóny: androstenón, androstenol, androstadienón a estratetraenol

Predpokladaným feromónom vylučovaným najmä ženami je estratetraenol (estra-1,3,5(10),16-tetraen-3-ol,Obr), ktorý bol prvýkrát izolovaný z moču tehotných žien (Thysen et al., 1968). Tento chemosignál je pravdepodobne prítomný v iných sekrétoch, ako je axilárny pot. Vo všeobecnosti, ako uvidíme, účinky estratetraenolu sú menšie ako účinky androstadienónu, ale idú rovnakým smerom. Zatiaľ čo teoreticky ide o feromón zameraný na partnerky žien, estratetraenol má zjavné účinky aj u heterosexuálnych žien (Jacob a kol., 2001a; Bensafi a kol., 2004a).

U malých cicavcov prítomnosť dojčiacej matky v tej istej klietke vyvoláva správanie matky a predlžuje cyklus netehotných samíc (zhrnuté v Spencer et al., 2004). Oxytocín je, samozrejme, prvá zlúčenina, ktorá vám príde na myseľ. Tento hormón je dôležitý pre väzbu medzi rodičmi a dojčatami a ľudskú väzbu vo všeobecnosti, a preto je známy ako „prosociálny hormón“. Oxytocín je ľahko detegovateľný v plazme, ale je tiež prítomný, hoci v nízkych koncentráciách, v moči a slinách (Feldman et al., 2011). Hormón sa uvoľňuje taktilnou interakciou (cicanie, ale napríklad aj masáž) a konverzáciou v rámci rodiny – takpovediac „sluchovou masážou“. Nie je známe, či sa oxytocín uvoľňuje čuchovou interakciou.

Vomeronazálne, nazálne alebo transdermálne?

Cicavce okrem človeka a druhy zvierat iné ako cicavce, ako sú plazy a obojživelníky, vykazujú špecifické tkanivo, ktoré deteguje väčšinu feromónov: vomeronazálny orgán (VNO), ktorý sa nachádza v rostrálnej (prednej) nosovej dutine. VNO obsahuje bipolárne receptorové bunky a jej výbežky axonálneho nervu prechádzajú cez nosnú priehradku a prechádzajú cez cribriformnú platničku, aby skončili v prídavnom čuchovom bulbe, ktorý susedí s hlavným čuchovým bulbom, ktorý nie je spojený (Obr).

feromony_ludia

Predpokladaný vomeronazálny orgán (VNO) u ľudí. Neexistuje žiadny dôkaz, že VNO stále funguje u dospelých ľudí. Obrázok reprodukovaný z Monti-Bloch et al., 1998.

Zatiaľ čo ľudský plod vykazuje VNO s typickými bipolárnymi bunkami a axonálnymi projekciami, väčšina dôkazov ukazuje, že je po narodení funkčne neaktívny. Gény kódujúce receptorové proteíny sú pseudogény bez expresie proteínov; bipolárne receptorové bunky už nie sú detegovateľné a chýba prídavný čuchový bulb. Je zaujímavé, že neuróny GnRH – kľúčové pre pubertálny vývoj a reprodukciu – nahrádzajú degenerované nervy VNO, keď migrujú z oblasti VNO plodu do bazálneho predného mozgu (Wysocki a Preti, 2004).

Niektoré feromóny u cicavcov (okrem človeka) sú však detegované skôr „bežným“ čuchovým systémom ako VNO. Napríklad reakcia prasníc na androstenón z diviaka, spomenutá vyššie, bola stále prítomná po zablokovaní VNO chirurgickým cementom (Dorries et al., 1997). Neprítomnosť funkčnej VNO u dospelých ľudí teda nevylučuje schopnosti vnímať feromóny. Ľudský čuch je rovnako dobrý ako čuch iných cicavcov, no je vedome nedostatočne vyvinutý a väčšinou hodnotený ako najmenej dôležitý zmysel (Sela a Sobel, 2010) – ľudia nehanebne čuchajú a počúvajú, no väčšinou sa zdráhajú čuchať. Detekcia feromónov sa môže praxou zlepšiť, ako sa ukázalo pre androstenón (Wysocki et al., 1989).

Feromónové roztoky sa často aplikujú na pokožku účastníkov štúdie. Vzhľadom na to, že ovplyvňujú fyzické parametre vrátane autonómneho nervového systému, Bensafi et al. (2004b) navrhli, že feromóny môžu pôsobiť aj prostredníctvom transdermálnej difúzie.

 

Metodológia feromónovej štúdie a potenciálne predsudky

Študijnými subjektmi boli zvyčajne dobrovoľníci získaní prostredníctvom plagátov atď., čo znamená celkovo mladšiu a vzdelanú vzorku. Vo väčšine štúdií sa dbalo na to, aby sa nezverejnil skutočný účel štúdie účastníkom, ktorým bolo povedané, že ide o štúdiu o „zápachoch“. Napriek tomu, keď si niektoré skupiny vybudovali rozsiahlu výskumnú expertízu, dalo by sa pochybovať, že všetci dobrovoľníci v areáli nevnímali povahu štúdie; Obmedzenia začlenenia (napríklad, že ženy nepoužívajú antikoncepčné tabletky) a zverejnenie sexuálnych preferencií tiež mohli vyvolať pochybnosti, že išlo len o štúdiu o „zápachoch“. V najlepších štúdiách nebol účel štúdie vôbec odhalený, ale dobrovoľníci boli „oklamaní“ nejakým trikom a zápach bol podprahovo zavedený (prehľad Havlicek a Roberts, 2009).

Vo väčšine štúdií boli feromónové a kontrolné roztoky aplikované na kožu medzi hornou perou a nosom na vatovom tampóne, prilepenej gáze alebo Q-tipe, alebo boli šňupané z pohárov. Je zrejmé, že koncentrácia feromónu v testovacom roztoku bola vo všetkých štúdiách farmakologická, typicky 0,25-6,25*10-3mol/l (v porovnaní s fyziologickými 0,44*10-6mol/l v apokrinnom pote) pre androstadienon. Vzhľadom na vysokú koncentráciu a zapáchajúcu povahu 16-androsténov mohla podskupina účastníkov štúdie identifikovať pižmový zápach feromónového roztoku a porovnať ho s „potom“, „močom“, „mužským spolubývajúcim“ alebo „oblečením“ ( Jacob a McClintock, 2000; Lundström a kol., 2003a). Preto sa v nasledujúcich štúdiách výskumníci snažili maskovať feromónový (a kontrolný) zápach, napríklad pridaním 1 % klinčekového oleja alebo 1 % eugenolu do roztoku vehikula. Pridanie maskovacích pachov do roztoku však mohlo ovplyvniť výsledky štúdie. Okrem toho maskovanie pachov neodstráni zaujatosť: niektorí účastníci si mysleli, že roztoky klinčekov voňajú ako „Vianoce“ – s možnými pozitívnymi alebo negatívnymi asociáciami (Lundström et al., 2003a); a niektorí stále pripisovali špecifický zápach maskovanému feromónovému roztoku (Saxton et al., 2008).

Farmakologická koncentrácia feromónu nie je sama osebe problémom – za predpokladu, že experimenty prinesú jasné a konzistentné výsledky s presvedčivou hladinou P. Ďalšou zásadnou otázkou vo výskume týkajúcom sa sociálnych/psychosexuálnych chemosignálov je nastavenie experimentu a pohlavie (a možno pridať vzhľad, hlas a vôňu) účastníka štúdie, ktorý distribuuje riešenia a dohliada na testy.

Jedna štúdia skúmala feromóny uvoľňované dojčiacimi ženami pomocou vložiek do podprsenky (pravdepodobne s obsahom rozliateho mlieka, apokrinného potu, detských slín atď.) a axilárnych vložiek získaných od darcov, následne „ekvilibrovaných“ tlmiacimi roztokmi a rozrezaných na štyri časti. Príjemkyne si potrebovali utrieť jednu vzorku oboch typov vložiek pod nosom, každý deň počas 3 mesiacov (Spencer et al., 2004). Takéto experimenty možno v dnešnej dobe považovať za eticky hraničné.

Modulačné účinky feromónov u žien

Niekoľko štúdií s mierne odlišnou metodológiou preukázalo, že ženské účastníčky vykazovali zvýšenú pozitívne stimulovanú náladu (vplyv) a zníženú negatívnu náladu po expozícii buď mužským axilárnym extraktom (Preti et al., 2003) alebo purifikovanému androstadienónu (ale nie androstenolu alebo vehikulu) (Jacob a McClintock, 2000; Jacob a kol., 2002; Wyart a kol., 2007). Androstadienónom vyvolané zvýšenie nálady záviselo od jeho dávky (Bensafi et al., 2004b) a od nálady pred expozíciou vyvolanej „smutným“ alebo „šťastným“ videom (Bensafi et al., 2004a) a bolo zrušené, keď bol daný stimul bolesti (Villemure a Bushnell, 2007). Výrazné zníženie pocitov negatívneho vplyvu a negatívneho charakteru sa zistilo aj vtedy, keď bol androstadienón podávaný pulzom pary priamo do domnelej VNO (Grosser et al., 2000).

Okrem toho sa ženské účastníčky po vystavení androstadienónu tiež cítili sústredenejšie (fyzicky viac vzrušené) (Lundström a kol., 2003a; Wyart a kol., 2007).

Zlepšenie nálady a sústredenia vyvolané androstadienónom je potenciálne dôležité pre ženskú sexualitu. Štúdie v laboratórnych podmienkach skutočne ukázali, že prijatie pozitívnej nálady (ter Kuile et al., 2010) alebo pozitívnej sexuálnej schémy (súbor kognitívnych názorov) (Kuffel a Heiman, 2006) uľahčilo následné duševné a genitálne vzrušenie, a to aj v ženy s nízkou základnou náladou. Navyše, kognitívne rozptýlenie počas sexuálnej aktivity je etablovaným prediktorom nízkej sexuálnej spokojnosti (Dove a Wiederman, 2000). Možno prostredníctvom týchto psychomechanických dráh sa zistilo, že androstadienón (rovnako ako estratetraenol) zvyšuje sexuálne vzrušenie vyvolané erotickým videom (Bensafi et al., 2004a). Navyše, aplikácia prsných a podpazušných vložiek od dojčiacich žien starších ako 3 mesiace výrazne zvýšila sexuálnu túžbu a sexuálne fantázie u žien príjemcov (Spencer et al., 2004); aj keď zostáva nejasné, či za toto pozorovanie boli zodpovedné domnelé feromóny z potu alebo sekrétov z dojčenia.

Androstadienón tiež ovplyvnil biologické parametre kompatibilné so zvýšeným fyzickým vzrušením. Aktivácia autonómneho nervového systému vyvolala u žien sympatické účinky, ochladila ich dlane a zvýšila ich vodivosť kože prstov (Jacob a kol., 2001a; Bensafi a kol., 2003), najmä pri vysokých koncentráciách (Bensafi a kol., 2004b). . Okrem toho hladiny kortizolu v slinách boli vyššie po expozícii androstadienonu v porovnaní s vehikulom (Wyart a kol., 2007) – možno odrážajúc slabú „prebúdzajúcu sa reakciu kortizolu“, dobre charakterizovanú po rannom prebudení (Elder a kol., 2013).

Oblasti mozgu aktivované androstadienónom sú stále nejasné, s nekonzistentnými výsledkami v štúdiách (Jacob a kol., 2001b; Gulyás a kol., 2004; Berglund a kol., 2006). Predbežné údaje naznačujú, že mozgové spracovanie androstadienónu a estratetraenolu je odlišné u heterosexuálnych a lesbických žien (Berglund et al., 2006).

Dôležité je, že pozitívne účinky androstadienonu na náladu a vodivosť pokožky (Jacob a kol., 2001a), ako aj pozornosť (Lundström a Olsson, 2005) záviseli od pohlavia účastníka štúdie, pričom bol prítomný iba u mužského sprievodcu. Niekto by mohol tvrdiť, že vo freudovskom zmysle bol modulačný účinok feromónu „prenesený“ na účastníka štúdie. V súčasnom jazyku bol feromón interpretovaný v danom ekologickom kontexte. Napriek tomu androstadienón zvýšil pozornosť aj na emocionálne informácie v novšej štúdii, ktorá bola vykonaná prevažne bez sprievodcu (Hummer a McClintock, 2009).

Záverom možno povedať, že aplikácia androstadienonu (a v menšej miere estratetraenolu) hornou perou bola spojená s pozitívnou náladou a väčším zameraním – najmä na zachytenie emocionálnych informácií – u žien. Tieto účinky však záviseli od socioexperimentálneho kontextu.

Primárne účinky na neuroendokrinné systémy u žien

Predbežné štúdie naznačili určitý stupeň menštruačnej synchronizácie po expozícii feromónom. Napríklad v dvojito zaslepenom experimente príjemkyne, ktoré si denne aplikovali na hornú peru extrakt z axilárnej vložky darcu, znížili svoj rozdiel v deň cyklu oproti darcom z priemeru 8,3 dňa na priemer 3,9 dňa počas 3 cyklov. Naproti tomu príjemcovia, ktorí aplikovali slepý roztok, mali v priemere 6,2 dní cyklu oproti týmto darcom na začiatku a 7,6 dní po 3 cykloch (Preti et al., 1986). Účinok môže byť sprostredkovaný zmenami v hypotalamo-hypofyzárnej regulácii, pretože expozícia mužským axilárnym extraktom skrátila interval pulzu LH o (mierne) 20 % (Preti et al., 2003).

Napriek tomu Strassmann (1999) kritizoval niektoré štúdie, ktoré údajne ukazujú úlohu feromónov v menštruačnej synchronizácii (Stern a McClintock, 1998). Poznamenáva, že v afrických komunitách žijúcich blízko seba nebolo možné získať žiadne antropologické dôkazy o synchronizácii. Evolučne povedané, amenorea bola (je) „zlatým štandardom“ pre väčšinu žien v reprodukčnom veku, buď tehotné alebo dojčiace v čase hojnosti, a pri (hypogonadálnej) amenoree na šetrenie mikroživín v časoch hladomoru alebo vojny. Menštruačná synchronizácia nie je prioritou, keď je menštruácia málo (Kung ženy v Kalahari mali počas svojho života priemerne len 48 menštruačných periód). Okrem toho značná časť menštruácií bola (sú) výsledkom skorých zlyhaní tehotenstva; a vek >

Na záver, akékoľvek potenciálne účinky feromónov na menštruačný cyklus si vyžadujú ďalšie overenie. V súčasnosti nie je možné vyvodiť jednoznačné závery.

Signalizačné účinky feromónov

Verí sa, že axilárny pot poskytuje „chemický podpis“. Dospelí ľudia dokážu identifikovať svoje vlastné oblečené tričká zo 100 rovnakých tričiek, ktoré nosia ostatní (Lord a Kaszprak, 1989). Členovia rodiny môžu tiež identifikovať tričká patriace ich partnerom, deťom a súrodencom (Porter a Moore, 1981; Wysocki a Preti, 2004). Dokonca aj dojčené deti dokážu identifikovať axilárnu vložku patriacu ich matke – hodnotené podľa trvania orientácie ich hlavičiek smerom k vložke (Cernoch a Porter, 1985).

Takéto signalizačné efekty môžu byť rozhodujúce pre výber partnera. U niekoľkých druhov je párenie „disassortatívne“ vzhľadom na genotyp hlavného histokompatibilného komplexu (MHC), ktorý je u ľudí známy aj ako systém ľudského leukocytového antigénu (HLA A, B, C, DR, DQ): tj jednotlivci uprednostňujú pár s odlišný MHC-genotyp, pravdepodobne v snahe ochrániť svoje potomstvo pred chorobami vyvolanými homozygotnosťou. Heterozygotnosť MHC je častejšia, ako sa náhodne očakáva. Pre odlišný výber partnera sú kritické zmysly: zrakový zmysel pre skenovanie tváre a tela a pripisovanie im „príťažlivosti“, sluchový zmysel pre hlasové vlastnosti a čuchový (a VNO u ľudí, ktorí nie sú ľuďmi) ​​pre telesné pachy. Napriek tomu, že výskum stále prebieha, neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by preferencia tváre bola MHC disassortatívna, v skutočnosti jedna štúdia ukázala preferenciu tvárí podobných HLA (prehľad v Havlicek a Roberts, 2009). Na druhej strane väčšina štúdií, hoci nie všetky, potvrdila, že preferencia telesného pachu je skutočne HLA-disassortatívna (Havlicek a Roberts, 2009).

Ak je skenovanie telesného pachu dôležité pre výber partnera, hrajú 16-androsteny – najdôležitejšie feromóny identifikované v súčasnosti – sprostredkúvaciu úlohu? Saxton a kol. (2008) použili reálny prístup na skúmanie účinku androstadienonu: udalosti rýchleho rande. Pripravili 3 rôzne experimenty s 12-25 ženami a 19-25 mužmi a 3-minútové interakcie medzi nimi; ženy hodnotili atraktívnosť potenciálneho rande, keď boli vystavené vatovému tampónu pod nosom, ktorý obsahoval buď androstadienón v 1 % klinčekového oleja, 1 % klinčekového oleja alebo vodu. V dvoch z 3 experimentov boli hodnotenia atraktivity lepšie s androstediónom ako s vodou a v 1 experimente lepšie s androstediónom ako len s klinčekovým olejom. V inej štúdii,

Na záver, predbežné štúdie naznačujú, že feromóny zohrávajú úlohu pri nejednotnom výbere partnera prostredníctvom pripisovania atraktivity.

 

Všeobecné závery

Feromóny sú aj naďalej vzrušujúcou oblasťou výskumu. V súčasnosti sú 16-androstény a najmä androstadienon celkom dobre charakterizované ako feromóny pre ženy. Sú prítomné v mužskom axilárnom pote a možno aj v iných telesných sekrétoch. Androstadienón zlepšuje náladu a sústredenie a moduluje aj biologické koncové body. Pozitívna nálada a zvýšené sústredenie sú dôležité pre sexuálnu reakciu žien a sexuálne uspokojenie. Na potvrdenie týchto záverov je však potrebná ďalšia štúdia skôr, ako bude možné vedecky podporiť akékoľvek komerčné tvrdenie o „vzrušujúcej“ aktivite androstadienonu. Predbežné dôkazy naznačujú, že androstadienón tiež hrá úlohu pri výbere partnera, možno prostredníctvom pripisovania atraktivity tvárovým a telesným črtám potenciálnych partnerov.

Ako dozrieva feromónové pole, dozrieva aj metodológia. Ideálna štúdia vôbec nezverejňuje účel štúdie a nezahŕňa aplikáciu zlúčenín maskujúcich pachy na kožu, ale zavádza experimentálny feromón medzi účastníkov podprahovo a bez aditív (vo vzduchu v miestnosti), pričom silne kontroluje psychosociálne prostredie. experimentu.

Referencie

 • Bancroft J, Graham CA, Janssen E, a kol. Model dvojitého riadenia: súčasný stav a budúce smerovanie. J Sex Res. 2009; 46:121-142. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Basson R. Cykly ľudskej pohlavnej odozvy. J Sex Marit Ther. 2001; 27:33–43. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Bensafi M, Brown WM, Tsutsui T a kol. Sexuálne steroidné zlúčeniny vyvolávajú pohlavne špecifické účinky na funkciu autonómneho nervového systému u ľudí. Behav Neurosc. 2003; 117:1125-1134. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Bensafi M, Brown WM, Khan R a kol. Šnupanie zlúčenín odvodených od ľudských pohlavných steroidov moduluje náladu, pamäť a funkciu autonómneho nervového systému v špecifických kontextoch správania. Behav Brain Res. 2004; 152:11–22. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Bensafi M, Tsutsui T, Khan R a kol. Šnupanie zlúčeniny odvodenej od ľudského pohlavného steroidu ovplyvňuje náladu a autonómne vzrušenie spôsobom závislým od dávky. Psychoneuroendokrinológia. 2004; 29:1290-1299. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Berglund H, Lindström P, Savic I. Odozva mozgu na domnelé feromóny u lesbických žien. Proc Natl Acad Sci USA. 2006; 21:8269-8274. [ bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
 • Černoch JM, Porter RH. Rozpoznanie materských pachov z podpazušia dojčatami. Child Developm. 1985; 56:1593-1598. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Cornwell RE, Boothroyd L., Burt DM, a kol. Zhodné preferencie pre signály opačného pohlavia? Ľudské feromóny a vlastnosti tváre. Proc Biol. Sci. 2004; 271:635-640. [ bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
 • Dorries KM, Regan E, Halpern BP. Citlivosť a behaviorálne reakcie na feromón androstenón nie sú u domácich ošípaných sprostredkované vomeronazálnym orgánom. Brain Behav Evol. 1997; 49:53-62. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Dove NL, Wiederman MW. Kognitívne rozptýlenie a sexuálne fungovanie žien. J Sex Marit Ther. 2000; 26:67-78. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Starší GJ, Wetherell MA, Barclay NL a kol. Reakcia na prebudenie kortizolu – aplikácie a dôsledky pre medicínu spánku. Sleep Med Rev.2013; (v tlači) [ PubMed ] [ Google Scholar ]
 • Feldman R, Gordon I, Sharon O. Materská a otcovská plazma, slinný a močový oxytocín a synchrónnosť rodič-dieťa: zvažovanie stresových a afiliačných komponentov ľudskej väzby. Dev Sci. 2011; 14:752-761. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Grosser BI, Bloch L, White C, a kol. Behaviorálne a elektrofyziologické účinky androstadienónu, ľudského feromónu. Psychoneuroendokrinológia. 2000; 25:289-299. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Gulyás B, Kéri S, O'Sullivan BT a kol. Predpokladaný feromón androstadienón aktivuje kortikálne polia v ľudskom mozgu súvisiace so sociálnym poznaním. Neurochem Int. 2004; 44:595-600. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Havlíček J, Roberts SC. Výber partnera u ľudí korelovaný s MHC: prehľad. Psychoneuroendokrinológia. 2009; 34:497-512. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Hays WST. Ľudské feromóny: boli preukázané? Správajte sa Ecol Sociobiol. 2003; 54:89-97. [ Študovňa Google ]
 • Hummer TA, McClintock MK. Predpokladaný ľudský feromón androstadienón naladí myseľ špecificky na emocionálne informácie. Horm Behav. 2009; 55:548-559. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Jacob S, McClintock MK. Psychický stav a účinky steroidných chemosignálov na náladu u žien a mužov. Horm Behav. . 2000; 37:57-78. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Jacob S, Hayreh DJS, McClintock MK. Kontextovo závislé účinky steroidných chemosignálov na ľudskú fyziológiu a náladu. Physiol Behav. 2001; 74:15-27. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Jacob S, Kinnunen LH, Metz J, a kol. Trvalý ľudský chemosignál nevedome mení funkciu mozgu. Neuro Report. 2001; 12:2391-2394. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Jacob S, Garcia S, Hayreh D, a kol. Psychologické účinky pižmových zlúčenín: porovnanie androstadienonu s androstenolom a muscone. Horm Behav. 2002; 42:274-283. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Kuffel SW, Heiman JR. Účinky depresívnych symptómov a experimentálne prijatých schém na sexuálne vzrušenie a afekt u sexuálne zdravých žien. Oblúkové sexuálne správanie. 2006; 35:163-177. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Lord T, Kasprzak M. Identifikácia seba prostredníctvom čuchu. Percept Mot Skills. 1989; 69:267-277. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Lundström JN, Gonçalves M, Esteves F, a kol. Psychologické účinky podprahovej expozície predpokladanému ľudskému feromónu 4,16-androstadien-3-ónu. Horm Behav. 2003; 44:395-401. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Lundström JN, Hummel T, Olsson MJ. Jednotlivé rozdiely v citlivosti na zápach 4,16-androstadien-3-ónu. Chem Senses. 2003; 28:643-650. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Lundström JN, Olsson MJ. Podprahové množstvá sociálneho odorantu ovplyvňujú náladu, ale nie správanie u heterosexuálnych žien, keď ich testuje muž, ale nie žena, experimentátor. Biol Psychol. 2005; 70:197-204. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Monti-Bloch L, biely C, Berliner DL. Ľudský vomeronazálny systém: prehľad. Ann NY Acad Sci. 1998; 855:373-389. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Porter RH, Moore JD. Rozpoznanie ľudských príbuzných pomocou čuchových signálov. Physiol Behav. 1981; 27:493-495. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Preti G, Cutler WB, Garcia CR a kol. Ľudské axilárne sekréty ovplyvňujú menštruačné cykly žien: úloha darcovského extraktu žien. Horm Behav. 1986; 20:474-482. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Preti G, Wysocki CJ, Barnhart KT a kol. Mužské axilárne extrakty obsahujú feromóny, ktoré ovplyvňujú pulzačnú sekréciu luteinizačného hormónu a náladu u žien príjemcov. Biol Reprod. 2003; 68:2107-2113. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Saxton TK, Lyndon A, Little AC a kol. Dôkaz, že androstadienón, domnelý ľudský chemosignál, moduluje ženské atribúty príťažlivosti mužov. Horm Behav. 2008; 54:597-601. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Sela L, Sobel N. Ľudský čuch: neustály stav zmeny-slepota. Exp Brain Res. 2010; 205:13–29. [ bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
 • Spencer NA, McClintock MK, Sellergren SA, a kol. Sociálne chemosignály dojčiacich žien zvyšujú sexuálnu motiváciu. Horm Behav. 2004; 46:362-370. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Stern K, McClintock MK. Regulácia ovulácie ľudskými feromónmi. Príroda. 1998; 392:177-179. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Strassmann BI. Feromóny menštruačnej synchronizácie: dôvod na pochybnosti. Hum Reprod. 1999; 14:579-580. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • ter Kuile MM, Both S, van Uden J. Účinky experimentálne vyvolanej smutnej a šťastnej nálady na sexuálne vzrušenie u sexuálne zdravých žien. J Sex Med. 2010; 7:1177-1184. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Thysen B, Elliott WH, Katzman PA. Identifikácia estra-1,3,5(10),16-tetraen-3-olu (estratetraenolu) z moču tehotných žien. 1968; 11 :73-87. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Villemure C, Bushnell MC. Účinky steroidu androstadienon a príjemných odorantov na náladu a vnímanie bolesti u mužov a žien. Eur J Pain. 2007; 11:181-191. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]
 • Wyart C, Webster WW, Chen JH a kol. Vôňa jedinej zložky mužského potu mení hladiny kortizolu u žien. J Neurosci. 2007; 27:1261-1265. [ bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
 • Wysocki CJ, Dorries KM, Beauchamp GK. Schopnosť vnímať androstenón môžu získať zdanlivo anosmickí ľudia. Proc Natl Acad Sci USA. 1989; 86:7976-7978. [ bezplatný článok PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
 • Wysocki CJ, Preti G. Fakty, omyly, obavy a frustrácie s ľudskými feromónmi. Anat Record časť A.2004; 281A :1201-1211. [ PubMed ] [ Študovňa Google ]

 

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3987372/

Od Madeline Kennedyovej

Tento článok medicínsky zhodnotil  Jason R. McKnight , MD, MS, lekár rodinného lekárstva a klinický asistent profesora na  Texas A&M College of Medicine .