Impotencia

Problémy s erekciou (impotencia) sú veľmi časté, najmä u mužov nad 40 rokov. Obyčajne sa nejedná o nič vážne, mali by ste však navštíviť praktického lekára, ak takýto problém máte. Impotencia, označovaná tiež ako erektilná dysfunkcia, je charakterizovaná dlhotrvajúcimi ťažkosťami s dosiahnutím a udržaním erekcie a to pri päťdesiatich až sedemdesiatich piatich percentách pokusov o sexuálny styk. Ide o najčastejšiu poruchu sexuálnych funkcií. Tento problém nemá nič spoločné s mužskou neplodnosťou (sterilitou) ani nebráni či neznižuje schopnosť naplno prežiť orgazmus. Je zvyčajne spôsobená stresom, únavou, úzkosťou alebo nadmerným pitím alkoholu. 

Erektilná dysfunkcia (ED) je najbežnejším sexuálnym problémom, ktorý muži hlásia svojmu lekárovi. Týka sa to až 30 miliónov mužov. ED je definovaná ako problém so získaním alebo udržaním erekcie, ktorá nie je dostatočne pevná pre sex. Aj keď pre človeka nie je zriedkavé, že má z času na čas nejaké problémy s erekciou, ED, ktorá sa zhoršuje/stupňuje alebo sa rutinne vyskytuje, nie je normálna a mala by sa liečiť. ED najčastejšie vzniká, keď je prietok krvi v penise obmedzený alebo sú poškodené nervy. Vzniká tiež zo stresových alebo emocionálnych dôvodov. Dôležité však je, že vzniká ako včasné varovanie pred vážnejším ochorením, ako sú: ateroskleróza (stvrdnutie alebo zablokovanie tepien), srdcové choroby, vysoký krvný tlak alebo vysoká hladina cukru v krvi (cukrovka). 

Niektoré známe rizikové faktory sú:

 • vek nad 50 rokov 
 • vysoká hladina cukru v krvi (cukrovka)
 • vysoký krvný tlak 
 • kardiovaskulárne choroby
 • vysoký obsah cholesterolu
 • fajčenie
 • užívanie drog alebo nadmerné pitie alkoholu
 • obezita
 • nedostatočná fyzická aktivita 

 

Aj keď sa ED spája s vyšším vekom mužov, starnutie nie je vždy príčinou ED. Niektorí muži zostávajú sexuálne funkční aj do svojich 80 rokov. ED môže byť skorým príznakom závažnejšieho zdravotného problému. Nájdenie a riešenie dôvodu ED je zásadným prvým krokom v úspešnej liečbe. 

Ako erekcia funguje

Počas sexuálneho vzrušenia nervy uvoľňujú chemikálie, ktoré zvyšujú prietok krvi do penisu. Krv tečie do dvoch erekčných komôr v penise, vyrobených zo špongiového svalového tkaniva (corpus cavernosum). Komory corpus cavernosum nie sú duté.  Počas erekcie hubovité tkanivá uvoľňujú a zachytávajú krv. Krvný tlak v komorách robí penis pevným a spôsobuje erekciu. Keď má muž orgazmus, druhá skupina nervových signálov sa dostane do penisu a spôsobí kontrakciu svalových tkanív penisu a krv sa uvoľní späť do obehu človeka a erekcia klesá. 

Fyzikálne príčiny ED

Impotencia nastane, keď:

 • Do penisu nie je dostatočný prietok krvi.
  Mnoho zdravotných problémov môže znížiť prietok krvi do penisu, ako sú kalcifikované (stuhnuté) tepny, srdcové choroby, vysoká hladina cukru v krvi (cukrovka) a fajčenie.
 • Penis nemôže počas erekcie zachytiť krv
  Ak krv nezostane v penise, muž si nemôže udržať erekciu. Tento problém sa môže vyskytnúť v každom veku.
 • Nervové signály z mozgu alebo miechy sa nedostanú do penisu.
  Niektoré choroby, zranenia alebo operácie v panvovej oblasti môžu poškodiť nervy, ktoré inervujú penis.
 • Cukrovka môže spôsobiť ochorenie malých ciev alebo poškodiť nervy penisu
 • Liečba rakoviny v blízkosti panvy môže ovplyvniť funkčnosť penisu.
  Chirurgia alebo ožarovanie pri rakovine v dolnej časti brucha alebo panvy môžu spôsobiť impotenciu. Liečba rakoviny prostaty, hrubého čreva a konečníka alebo močového mechúra často u mužov vyvoláva ED. Pacienti by mali navštíviť urológa kvôli obavám o svoje sexuálne zdravie.
 • Lieky používané na liečbu iných zdravotných problémov môžu mať negatívny vplyv na erekciu.
  Pacienti by mali hovoriť o vedľajších účinkoch liekov so svojimi lekármi primárnej starostlivosti.

 

Emočné príčiny ED
Normálny sex vyžaduje spoluprácu mysle a tela. Emočné alebo vzťahové problémy môžu spôsobiť alebo zhoršiť normálnu potenciu.

Niektoré emočné problémy, ktoré môžu spôsobiť ED, sú:

 • depresia
 • úzkosť
 • Konflikty vo vzťahoch
 • Stres doma alebo v práci
 • Stres zo sociálnych, kultúrnych alebo náboženských konfliktov
 • Starosti o sexuálny výkon 

 

Únava je ďalším rizikom, ktoré prináša problémy s dosiahnutím a udržaním erekcie. Mnohí muži sú z práce tak psychicky a fyzicky „vyšťavení", že už v sebe nenájdu ani štipku sexuálnej energie a elánu. 

Impotencia môže byť dôsledkom všelijakých psychických problémov. Jednotlivé neúspechy vyúsťujú v ďalšie a ďalšie zlyhanie, muž začína trpieť panickým strachom a neistotou zo zlyhávajúcej sexuálnej aktivity a z nedostatočného uspokojenia svojej partnerky. Tieto problémy môžu skĺznuť až k depresiám. 

Liečba

Liečba ED začína starostlivosťou o vaše srdce a zdravie vášho cievneho systému. Váš lekár vás môže upozorniť na rizikové faktory, na ktoré sa je potrebné zamerať. Môže sa od vás vyžadovať, aby ste zmenili určité stravovacie návyky, prestali fajčiť, začali cvičiť alebo prestali užívať drogy alebo alkohol. Môže vám byť ponúknutá alternatíva k liekom, ktoré užívate. (Nikdy neprestávajte alebo nemeňte lieky na predpis bez toho, aby ste sa najskôr porozprávali s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.) Váš lekár môže tiež navrhnúť liečbu emocionálnych problémov. Môžu to byť príčiny konfliktov vzťahov, životných stresorov, depresie alebo úzkosti z minulých problémov s potenciou (výkonová úzkosť).

Neinvazívna liečba sa často skúša ako prvá. Väčšina z najznámejších spôsobov liečby ED funguje dobre a je bezpečná. Perorálne lieky sa najčastejšie predpisujú na impotenciu (modré pilulky). Pomáha tiež aj liečba testosterónom (keď sa pri testovaní krvi zistí nízky obsah testosterónu). 

Perorálne lieky

Lieky známe ako inhibítory PDE typu 5 zvyšujú prietok krvi penisom. Jedná sa o jediné perorálne látky, ktoré sú oficiálne schválené.

Najlepšie výsledky je možné dosiahnuť, keď muži s ED užijú tieto tablety asi hodinu alebo dve pred sexom. Lieky vyžadujú normálnu nervovú funkciu penisu. In hibítory PDE5 zlepšujú normálne erektilné reakcie, ktoré pomáhajú toku krvi do penisu. Tieto lieky používajte podľa pokynov. Asi 7 z 10 mužov má lepšiu erekciu. Miera odpovede je nižšia u pacientov s cukrovkou a u pacientov s rakovinou. 

Ak užívate nitráty (nitro-glycerín), NESMIETE užívať žiadne in hibítory PDE5. 

Vedľajšie účinky inhibítorov PDE5 sú najčastejšie mierne a často trvajú len krátku dobu. Najbežnejšie vedľajšie účinky sú: bolesť hlavy, upchatý nos, bolesť svalov, tráviace ťažkosti. 

Liečba testosterónom

V zriedkavých prípadoch, keď nízka hladina testosterónu v krvi spôsobujú impotenciu, môže testosterónová terapia v kombinácii s ED liekmi (PDE typ 5 in hibítory) zlepšiť erekciu. 

Chirurgické ošetrenie

Hlavné chirurgické ošetrenie ED spočíva v zavedení penilného implantátu (nazývaného tiež penilná protéza). Aj keď umiestnenie penilného implantátu je chirurgický zákrok, ktorý so sebou nesie riziká, má najvyššiu mieru úspechu a spokojnosti spomedzi možností liečby ED. Existujú dva typy implantátov. 

Polotuhý implantát (ohýbateľný)

Najjednoduchší druh implantátu je vyrobený z dvoch ľahko ohýbateľných rúrok, ktoré sú najčastejšie vyrobené zo silikónu. Tieto silikónové rúrky dodávajú penisu muža pevnosť potrebnú na sexuálnu aktivitu. Implantát sa môže ohýbať smerom nadol pre močenie alebo smerom nahor počas sexu. 

Nafukovací implantát

Valčeky sú naplnené tekutinou a sú umiestnené pozdĺžne v penise. Hadičky spájajú tieto valce s pumpou umiestnenou vo vnútri mieška (medzi semenníkmi). Keď je čerpadlo zapnuté, tlak vo valcoch zväčší penis a spôsobuje jeho tuhosť. Nafukovacie implantáty vytvárajú normálne vyzerajúcu erekciu. Pomocou implantátu môžu muži ovládať pevnosť a niekedy aj veľkosť erekcie.  

Aký je chirurgický zákrok?

Penilné implantáty sa najčastejšie implantujú v anestézii. Ak má pacient systémovú infekciu, kožnú infekciu alebo infekciu močových ciest, musí sa táto operácia odložiť, až kým sa nevyliečia všetky infekcie. Najčastejšie sa vykonáva jeden malý chirurgický rez. Rez je buď nad penisom, kde sa spája s bruchom, alebo pod penisom, kde sa spája s mieškom. Žiadne tkanivo sa neodstráni. Strata krvi je zvyčajne malá. Pacient pôjde domov v ten istý deň alebo strávi jednu noc v nemocnici. 

Pomôcť tiež môže aj prírodná medicína

Výhodou prírodných koncentrátov je ich prirodzená povaha. Ich zloženie je presne štrukturované tak, aby obsahovalo všetky potrebné látky. Príroda predsa najlepšie vie, čo je pre nás potrebné. Dá sa povedať, že prírodné výživové doplnky dopĺňajú nevyhnutné látky do organizmu a tak pomáhajú udržiavať optimálne vnútorné prostredie organizmu. Prírodné látky tiež vedia vplývať na činnosť kardiovaskulárneho, nervového, hormonálneho, oporného a endokrinného systému. 

Najlepšie prírodné látky, ktoré prirodzene zvyšujú potenciu:

 • L-arginín
 • Maca
 • Tribulis terrestris (Kotvičník zemný)
 • Gingko biloba
 • Panax ginseng (ženšen)
 • Schizandra čínska

 

Výskumy, o ktoré sa opierame poukazujú na vysoký význam týchto prírodných látok. Ich účinky sú naozaj veľmi rozsiahle.

 

Prehľad najdôležitejších prírodných látok a byliniek

L-arginín - aminokyselina, ktorá sa rokmi štúdií osvedčila ako látka vhodná na liečbu porúch erekcie, potencia, libida či neplodnosti. Na základe rôznych experimentov je overené, že L-arginín napomáha zlepšiť prietok krvi v oblasti pohlavných orgánov, tiež napomáha vylučovaniu rastového hormónu a zlepšuje kvalitu intímneho zdravia. 

Maca (Lepidium meyenii) je rastlina vyskytujúca sa na juhoamerickom kontinente. Bežne je známa ako prírodné afrodiziakum. V Južnej Amerike je Maca objektom tradičnej medicíny už pod dlhé storočia. Maca má priaznivý vplyv na erekciu. Extrakt z tejto rastliny sa odporúča užívať denne a (pokiaľ je to možné) dlhodobo. Maca je nápomocná aj pri uvoľňovaní stresu. Príliš veľa stresu je častou príčinou nie príliš kvalitnej erekcie. Obyčajným upokojením môžete zvýšiť kvalitu erekcie. Je bohatá na minerály vápnik a draslík, pričom má nízky obsah sodíka. Okrem toho obsahuje stopové množstvo ďalších minerálov ako železo, jód, meď, mangán či zinok, viacero mastných kyselín a 19 rôznych aminokyselín. Maca obsahuje aj vitamíny, konkrétne vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín C, vitamín D a vitamín E.


Tribulis terrestris (Kotvičník zemný) sa tradične využíva najmä v čínskej medicíne. Číňania účinky tejto rastliny poznajú už niekoľko tisícročí. Do našej časti sveta sa rastlina dostala až v druhej polovici minulého storočia. Spopularizovali ju kulturisti. Využívali ju na stimuláciu tvorby testosterónu. Neskôr sa ukázalo, že ide o rastlinu ovplyvňujúcu libido a potenciu. A následné štúdie dokázali, že zvesti o pozitívnych skúsenostiach pôvodných obyvateľov sa zakladali na pravde. Kotvičník dokonca dokáže pozitívne vplývať aj na zdravie prostaty.


Gingko biloba Gingko biloba je dobre známy strom, s ktorým sa môžete stretnúť aj v našich parkoch či botanických záhradám. Domovom gingka je však Čína. Gingko biloba patrí medzi najstaršie organizmy na svete. Je to jediný druh z celej čelade gingkovitých. Gingko sa vo výživových doplnkoch používa najmä na zlepšenie pamäte a pozornosti. 

Panax ginseng (ženšen) – Ženšen je v našich podmienkach známy najmä z tradičnej čínskej medicíny a energetických nápojov. Ženšen je považovaný za účinný životabudič – preto ho nájdete aj v energy drinkoch. Ženšen ovplyvňuje aj libido, čo je z pohľadu erekcie žiadúci efekt. 

Schizandra čínska (Schizandra chinensis) pochádza z Číny, Japonska a južného Sachalinu. V tradičnej čínskej medicíne sú jej plody pre výnimočne koncentrovaný obsah zdraviu prospešných látok používané už tisícky rokov. Hlavnou účinnou látkou rastliny je látka zvaná Schizandrin a Gomisin A. Pre medicínske účely je možné použiť všetky jej časti vrátane koreňov. Najväčšie využitie majú plody, ktoré tvarom i vzhľadom pripomínajú plody červených ríbezlí. Vzhľadom k mimoriadne podporným účinkom pri liečbe niektorých chorôb súčasného, tzv moderného" a často stresujúceho životného štýlu sa schizandry čínskej v celom svete venuje značná pozornosť. 

Pod článkom nájdete najpoužívanejšie prípravky, ktoré obsahujú vyššie uvedené prírodné látky. Sú overené stovkami spokojných klientov. V prípade, ak sa neviete rozhodnúť, ktorý prípravok je pre vás ten správny, neváhajte nás kontaktovať.

 

Najpredávanejšie

34
6913469
Značky

Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom

 • Andrimax24 Akcia Tip AND024
  Akcia 20 + 10 kapsúl na potenciu Andrimax 24
  Skladom (486 ks)

  Český produkt pre jednorázovú podporu potencie a sexuálneho výkonu. Doporučené dávkovanie 2 kapsule 30min. pred sexuálnou aktivitou. Certifikát bezpečnosti od Štátneho zdravotného ústavu.

  od 34 €
 • Andri + Maxi Akcia Tip 305
  Akčný balíček: Doplnok stravy Andrimax - 120 kapsúl + Maxilong Gél - 150 ml
  Skladom (482 ks)

  Akčný balíček s produktom Andrimax 120 kapsúl a Maxilong gélom. Unikátny balíček produktov pre mužov, ktorých zaujíma zväčšenie penisu, podpora erekcie, lepšia sexuálna výdrž, intímne zdravie muža a lepší výkon. Český produkt s certifikátom bezpečnosti Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  Pôvodne: 80 €
  Ušetríte: 11 € (–13 %)

  69 €
 • Andrimax120 Akcia Tip ANX01
  Doplnok stravy Andrimax - 120 kapsúl
  Skladom (482 ks)

  Andrimax 120 kapsúl. Unikátny produkt pre mužov, ktorých zaujíma zväčšenie penisu, podpora erekcie, lepšia sexuálna výdrž, intímne zdravie muža a lepší výkon. Mnoho mužov rieši veľkosť penisu, kvalitu erekcie a sexuálny výkon. Veľkosť penisu je daná predovšetkým množstvom krvi ktorá je schopná dostať sa do toporivých teliesok. Na kvalitu erekcie a sexuálny výkon má vplyv mnoho psychických i fyzických faktorov. Andrimax obsahuje zložky, ktoré majú kladný vplyv na mnoho z týchto vecí. Český produkt s certifikátom bezpečnosti Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 52 €
 • Andrimax120 701/1
  Doplnok stravy pre zdravú prostatu Andrimax - 120 kapsúl
  Skladom (496 ks)

  Andrimax 120 kapsúl. Unikátny produkt pre mužov, ktorých zaujíma zväčšenie penisu, podpora erekcie, lepšia sexuálna výdrž, intímne zdravie muža a lepší výkon. Mnoho mužov rieši veľkosť penisu, kvalitu erekcie a sexuálny výkon. Veľkosť penisu je daná predovšetkým množstvom krvy, ktorá je schopná dostať sa do toporivých teliesok. Na kvalitu erekcie a sexuálny výkon má vpliv mnoho psychických i fyzických faktorov. Andrimax obsahuje zložky, ktoré majú kladný vplyv na mnoho z týchto vecí. Český produkt s certifikátom bezpečnosti Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 52 €
 • maca pre muzov - lepšia erekcia - prírodný produkt - larginin - tribulus - problemy s erekciou Novinka Tip 281/1 B
  Maca pre mužov - Maca Fresh Men - 90 kapsúl
  Skladom (468 ks)

  Sebaistý, pevný v postoji a keď je potrebné, je tvrdý ako skala. To robí chlapa správnym chlapom! Unikátny produkt zostavený špeciálne pre mužov, ktorí chcú zvýšiť svoj sexuálny výkon, mať silnejšiu erekciu, plodnosť, dodať svojmu telu energiu a urobiť niečo pre svoje intímne, psychické i fyzické zdravie a pohodu.hodnotenie_referencie_skusenosti

   

  od 34 €
 • RXplus Akcia Novinka Tip RXP
  RX plus 60 kapsúl na lepší sexuálny výkon
  Skladom (489 ks)

  Unikátny výživový doplnok vyvinutý špeciálne pre mužov, ktorí chcú úplne iný level svojho intímneho zdravia, kvality erekcie a sexuálneho výkonu. Najsilnejšie zloženie - v jednej dennej dávke 1016 mg zmesi . RX PLUS je prírodný produkt, ktorý pomáhajú zvládať vysoké tempo dnešnej doby a v zdraví dosiahnuť úspech po všetkých smeroch.

  Zloženie staviame na najnovších vedeckých štúdiách a poznatkoch - základ produktu je tvorený čisto BIO prírodnými bylinnými extraktmi. Vďaka tomu garantujeme špičkový účinok každej kapsuly.  Obsahuje prírodné extrakty s kladným vplyvom na lepší sexuálny výkon, výdrž, podporu erekcie, intímne zdravie muža a dodanie viac energie. Český produkt. Certifikát bezpečnosti od Štátneho zdravotného úradu.

  od 39 €

Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom