Prostata liečba

Zdravá prostata je základným predpokladom pre dobre fungujúci hormonálny systém muža.  Predstojnica, predstojná žľaza to všetko sú názvy prostaty. Je to nepárový žľazový orgán chlapa umiestnený pri svalovom dne panvy. Horná časť prostaty zrastá so spodným tkanivom močového mechúra. Celou žľazou prechádza hadovite rozšírená časť močovej rúry. Prostata má tvar orechu alebo gaštana, je široká asi 4 cm, vysoká 3 cm a hrubá 2 cm.Jej hmotnosť sa pohybuje v priemerne okolo 20 g. (pokiaľ nejde o zväčšenú prostatu). Prostata sa skladá zo žľaznatého tkaniva a svalovej zložky a je obalená tuhým puzdrom – kapsulou. Sekrét prostaty je zložený z vylučovaných drobných prostatických žliazok. Základnou úlohou tohto sekrétu skvapalniť ejakulát a vytvoriť primerané prostredie pre spermie. Tento sekrét tvorí väčšinu objemu celého ejakulátu spolu so sekrétom semenných vačkov (semeníkov) a spermií.

           Vysokým predpokladom je, že u každého druhého muža staršieho ako 55 rokov sa začína prostata zväčšovať. Tento stav je väčšinou podmienený nezhubným nádorom, ktorý sa volá benígna hyperplázia prostaty. Toto ochorenie nie je životu nebezpečné, ale môže spôsobovať ťažkosti s močením. Častejšie intervaly močenia, nedokonalé vymočenie sa, nutkanie na močenie, zriedka kedy spôsobuje bolesť prostaty. Bolestivá prostata môže znamenať už závažnejšie zdravotné komplikácie. 

             Okrem benígnej hyperplázie prostaty  prostatu postihujú aj zhubné nádory. Tie majú schopnosť šíriť sa, niekedy až invazívne, aj mimo oblasť, kde boli prvýkrát lokalizované. Väčšinou sa na začiatku prejavujú  podobne ako nezhubné ochorenia prostaty: častým močením, nočným močením,  slabším prúdom moču, prerušovaným močením, bolesťami i alebo pocitom pálenia pri močení, krvácaním do moču alebo ejakulátu, až nemožnosťou  vymočiť sa. No tiež v počiatočných fázach ochorenia prostaty zhubným nádorom môžu pacienti priebeh ochorenia mať bez vážnejších príznakov.

             Zhubný nádor prostaty (rakovina prostaty) je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich zhubných ochorení u mužov a pokiaľ je podchytené v skoršom štádiu je efektívne liečiteľné. Včasný záchyt ochorenia u väčšiny pacientov znamená úplné vyliečenie chorej prostaty. V porovnaní s väčšinou iných druhov rakoviny bujnie rakovina prostaty pomalšie. Samotnému nádoru trvá viac rokov pokiaľ sa z mikroskopickej chyby začne tvoriť klinicky zistiteľný karcinóm, ktorý je už možné spoľahlivo diagnostikovať.

             Včasné zistenie ochorenia v skoršom štádiu je kľúčové pre lokalizáciu, stanovenie diagnózy a začatie správnej liečby. ktorá dokáže zabezpečiť vysokým percentom mieru vyliečenia. Od remisie až po absolútne vyliečenie. Remisia je stav, ktorým sa označuje zmiernenie až vymiznutie príznakov choroby. Opakom tohto stavu je relaps  Ak je rakovina prostaty viazaná (ohraničená) na prostatu je šanca na dosiahnutie vysokej miery podchytenia a následnej kontroly ochorenia. Ak sa rakovina prostaty rozšíri mimo prostatickú žľazu, ochorenie sa kontroluje ťažšie. Odporúča sa, aby každý muž po 50. roku života navštívil urológa. Kde by mal pravidelne podstúpiť potrebné vyšetrenia prostaty.

            V roku 2007 bolo do Národného onkologického registra SR (NOR SR) hlásených 1585 nových prípadov zhubných nádorov prostaty u mužov (96,3% bolo potvrdených histologicky), to predstavuje incidenciu 44,6/100 000 (WSR - prepočítané na svetovú štandardnú populáciu). To ich s 11,2% z celkového počtu zhubných nádorov u mužov zaraďuje na 3. miesto, bez zhubných nádorov kože je to 2. miesto. 

            V hodnotách incidencie sa zaznamenáva dlhodobo stúpajúci trend, v posledných rokoch pomerne dosť výrazný (od roku 2000 nárast o 57% (z 28,4/100 000), oproti roku 2006 o 14% (z 39,1/100 000), dynamika vzostupu sa zvýrazňuje zvlášť vo vekových skupinách nad 60 rokov. S ďalším vzostupom incidencie karcinómov prostaty v SR treba podľa predikčných modelov vzhľadom na starnutie populácie počítať i v budúcnosti, podobne ako vo všetkých vyspelých krajinách (2). Predikcia pre SR na r. 2012: 1934 nových prípadov; štandardizovaná incidencia (WSR) 50,0/100 000).Dá sa teda očakávať, že zhubné nádory prostaty budú predstavovať stále významnejší nielen zdravotnícky, ale i celospoločenský problém. Preto je dôležité predchádzať ochoreniam prostaty resp. udržovať (suplementovať) prostatu v dobrom stave. Prevencia je základom vynikajúceho zdravia, nie len prostaty. 

           Rakovina prostaty nemá obvykle v počiatočnom štádiu žiadne prejavy a príznaky ochorenia. Základným predpokladom pre včasné rozpoznanie nádoru je skorá návšteva u odborníka resp. u urológa. Vďaka tomu má podchytenie včasných štádií ochorenia stúpajúci trend. Tesná väčšina všetkých karcinómov prostaty sa zistí v čase, kedy je ochorenie ohraničené na prostatu. Zastúpenie klinických štádií v čase diagnózy podľa hlásení do NOR SR bolo v r. 2007 nasledovné: 1. št. 5,9%,  2.št. 48,6%,  3.št. 14%,  4.št. 15,9%;  neznáme št. 15,6%. (Na porovnanie: priemer za r. 2004-2006 bol: 1. št. 9%,  2.št. 38,5%,  3.št. 14%,  4.št. 17,3%;  neznáme št. 21,2%). V tomto prípade sa očakáva, že takmer 100% týchto pacientov bude žiť najmenej päť rokov po určení diagnózy. Celkové 5-ročné prežívanie pre včasne diagnostikované  štádiá karcinómu prostaty je prakticky 100%. Muži sa začínajú častejšie zaujímať o prevenciu. Taktiež stúplo povedomie pri predchádzaní ochorení prostaty, ktoré je podporované lekárskou komorou, ako aj správnou životosprávou

Odborné zdroje:

 1. https://urology.sk 
 2. Incidencia ZN v SR 2007; NOR SR, NCZI Bratislava, 2012
 3. GLOBOCAN 2012: Estimated Cancer Incidence, Mortality and Prevalence Worldwide in 2012:
 4. http://www.cancer.org/cancer/prostatecancer/detailedguide/prostate-cancer-survival-rates
 5. EUA guidlines
 6. http://www.solen.sk/pdf/59bc0237519868f2aa61f2218ef5c0f4.pdf

 

 

Najpredávanejšie

34
5213452
Značky

Stránka 1 z 1 - 3 položiek celkom

 • spermie-prostata-objem-spermií Akcia Novinka Tip SEM01
  Doplnok na zväčšenie objemu spermií Semmax - 60 kapsúl
  Skladom (408 ks)

  Pre mužov, ktorí túžia po väčšom objeme spermií, silnejšom výstreku a chcú mať zdravšie spermie. Obsahuje látky s kladným vplyvom na spermatogenézu. Český produkt. Certifikát bezpečnosti od Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 38 €
 • Andrimax120 701/1
  Doplnok stravy pre zdravú prostatu Andrimax - 120 kapsúl
  Skladom (495 ks)

  Andrimax 120 kapsúl. Unikátny produkt pre mužov, ktorých zaujíma zväčšenie penisu, podpora erekcie, lepšia sexuálna výdrž, intímne zdravie muža a lepší výkon. Mnoho mužov rieši veľkosť penisu, kvalitu erekcie a sexuálny výkon. Veľkosť penisu je daná predovšetkým množstvom krvy, ktorá je schopná dostať sa do toporivých teliesok. Na kvalitu erekcie a sexuálny výkon má vpliv mnoho psychických i fyzických faktorov. Andrimax obsahuje zložky, ktoré majú kladný vplyv na mnoho z týchto vecí. Český produkt s certifikátom bezpečnosti Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 52 €
 • maca pre muzov - lepšia erekcia - prírodný produkt - larginin - tribulus - problemy s erekciou Novinka Tip 281/1 B
  Maca pre mužov - Maca Fresh Men - 90 kapsúl
  Skladom (452 ks)

  Sebaistý, pevný v postoji a keď je potrebné, je tvrdý ako skala. To robí chlapa správnym chlapom! Unikátny produkt zostavený špeciálne pre mužov, ktorí chcú zvýšiť svoj sexuálny výkon, mať silnejšiu erekciu, plodnosť, dodať svojmu telu energiu a urobiť niečo pre svoje intímne, psychické i fyzické zdravie a pohodu.hodnotenie_referencie_skusenosti

   

  od 34 €

Stránka 1 z 1 - 3 položiek celkom