Afrodiziaká

Afrodiziakum

Téma hľadania dobrého afrodiziaka asi nikdy nevýde z módy. Každý z nás chce byť stále mladý a svieži. Najviac si však želáme udržať si dobrý sexuálny výkon a to čo najdlhšie. Ako však môžme ovplyvniť našu sexuálnu výkonnosť? Dokážu afrodiziaka pomôcť? Existujú potraviny, ktoré dokážu nakopnúť náš sexuálny život? 

Podľa gréckej mytológie mala Afrodita, bohyňa lásky a sexuality, mnoho mimomanželských vzťahov, čo viedlo k narodeniu gréckeho boha lásky Erosa (jeho meno doslovne znamená „erotika“). Hovorí sa, že sa vynorila z mora na lastúre ustrice, aby ho porodila. Ustrice sa tak stali symbolom sexuality a na počesť Afrodity sa všetky prírodné látky, ktoré nás sexuálne stimulujú, nazývajú afrodiziaká. Naozaj účinkujú, alebo je to len dlhodobý mýtus? 

Libido alebo sexuálna motivácia sa medzi jednotlivcami prirodzene líšia. Mať nízku sexuálnu túžbu nie je nevyhnutne problém, ale ak si niekto želá zvýšiť libido, môže vyskúšať celý rad účinných prírodných metód. Úzkosť, ťažkosti so vzťahom, zdravotné problémy a vek môžu ovplyvniť libido. Kým nízke libido nie je zvyčajne problematické, môže to ovplyvniť vzťahy a sebaúctu človeka. 

Odborníci tvrdia, že afrodiziakum môže fungovať dvoma spôsobmi: Existujú také, ktoré vytvárajú sexuálnu túžbu tým, že pracujú na mysli, a sú také, ktoré vytvárajú túžbu ovplyvňovaním častí tela. Napríklad látka, ktorá zvyšuje prietok krvi v pohlavných orgánoch, by mohla simulovať pocity sexuálneho styku a vyvolať túžbu. Podobne existujú látky, vďaka ktorým môže naše telo produkovať viac chemikálií spojených so sexuálnou túžbou. Látky, ktoré znižujú zábrany mysli, napríklad alkohol alebo marihuana, tiež vytvárajú túžbu mať sex. Vedci zistili, že niektoré potraviny, bylinky a ďalšie doplnky stravy zvyšujú produkciu hormónov alebo iných chemikálií, ktoré ovplyvňujú naše libido. 

Aké afrodiziaká máme vždy poruke a ani o nich nevieme?

Čokoláda a káva sa tiež považujú za afrodiziakálne potraviny. Obidve obsahujú stimulačné látky, ktoré podporujú uvoľňovanie hormónov potešenia. Nič nie je lepšie, ako si v pokoji vychutnať čokoládu a šálku espressa! Okrem toho, že uvoľňuje endorfíny, je na konzumácii čokolády niečo zmyselné. Čokoláda má storočnú povesť afrodiziaka. Čokoláda obsahuje fenyletylamín (PEA), ktorý stimuluje nervový systém a spúšťa uvoľňovanie príjemných zlúčenín podobných ópiu známych ako endorfíny. Taktiež vyvoláva produkciu dopamínu, neurochemikálie priamo spojenej so sexuálnym vzrušením a potešením. 

no a šampanské sa okrem vylepšenia večera považujú aj za afrodiziaká, pretože majú tendenciu znižovať vaše zábrany. Táto funkcia má schopnosť meniť správanie ľudí a zvyšuje ich libido. Ale buďte opatrní: pitie príliš veľkého množstva alkoholu môže mať opačný účinok, pretože alkohol je tlmivý a môže spôsobiť ospalosť. Pretože má širokú škálu protichodných účinkov, musíte poznať svoje vlastné limity (respektíve mali by ste poznať ako alkohol pôsobí na vás). Podľa súčasných odporúčaní sú to pre mužov najviac tri poháriky a pre ženy dva (máme na mysli víno/šampanské). 

Ustrice sú známe svojimi afrodiziakálnymi vlastnosťami vďaka vysokému obsahu zinku, kyseliny D-asparágovej a N-metyl-D-asparágovej. Tieto látky zvyšujú hladiny testosterónu u mužov a progesterónu u žien. Ustrice môžu ďalej obsahovať prírodný dopamín (neuro-prenášač regulujúci mozgovú aktivitu) ovplyvňujúci túžbu u mužov aj žien. Tehotné ženy by sa však mali vyhnúť konzumácii surových ustríc z dôvodu mnohých chorôb z potravín, ktoré by mohli mať vážne následky na plod. 

Ďalšie afrodiziakálne potraviny

Med, bohatý na vitamíny B, zvyšuje hladinu testosterónu v krvi. Testosterón je hormón zodpovedný za podporu sexuálnej túžby a orgazmu u mužov. Obsahuje tiež bór, stopový minerál, ktorý pomáha telu pracovať s estrogénom, ženským pohlavným hormónom, ktorý je dôležitý pre ženské libido. 

Figy sa už dlhodobo považujú za povzbudzujúce látky. V tomto ovocí sa koncentrujú flavonoidy, polyfenoly a antioxidanty, ktoré vám pomôžu dostať sa do euforického oparu a predĺžiť tak sexuálnu túžbu a pohlavný styk. Spomínajú sa aj v Biblii (Adam a Eva nosili figové listy, aby zakryli svoje pohlavné orgány), a uvádza sa, že boli obľúbeným ovocím Kleopatry. Starí Gréci ich považovali za sväté a spájali ich s láskou a plodnosťou. Hovorí sa, že otvorená figa pripomína ženské pohlavné orgány. 

Bazalka - bylina, ktorá sa dá použiť na oživenie jedla a sexuálneho života. Bazalka nielen pridáva čerstvú chuť, ale má aj fantastickú vôňu, o ktorej sa hovorí, že má afrodiziakálny účinok. Je tiež veľmi stimulujúca a môže zvýšiť sexuálnu túžbu zvýšením srdcového rytmu a zlepšením prietoku krvi. Žeby to bolo vysvetlením prečo sú Taliani tak romantickí? 

Avokádo má povesť afrodiziaka siahajúcu až do starodávnych aztéckych čias. V skutočnosti Aztékovia nazvali avokádový strom „Ahuacuatl“, čo sa prekladá ako „strom semenníkov“. Predpokladá sa, že vysoká hladina vitamínu E v ovocí pomáha udržať sexuálnu „iskru“, pretože zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní mladistvej sily a energie.

Mäso bohaté na bielkoviny, ako je steak, prirodzene zvyšujú hladinu dopamínu a norepinefrínu v mozgu. Tieto dve chemikálie sa považujú za dôležité, pokiaľ ide o ženské vzrušenie, pretože zvyšujú citlivosť počas sexu. Steak je tiež plný zinku. Rovnako ako ustrice, je to aj dobré afrodiziakum pre mužov. 

Ukázalo sa, že chilli má veľmi veľa priaznivých účinkov na naše zdravie.  Od obmedzenia zápalu vo vašom tele až po zlepšenie krvného obehu. Ale vedci sa domnievajú, že môže hrať dôležitú úlohu aj v sexuálnom zdraví. Je to preto, že obsahuje látku kapsaicín, ktorá spúšťa uvoľňovanie endorfínov a vytvára dočasné stavy pohody a vzrušenia. 

Ľudia po stáročia považovali zázvor za afrodiziakum kvôli jeho vôni a pretože stimuluje obehový systém. Má sa za to, že zázvor zvyšuje citlivosť v erotogénnych zónach. Mandľa, ktorá je známa ako symbol plodnosti už roky, má tiež afrodiziakálne vlastnosti. Sú bohaté na esenciálne mastné kyseliny (omega-3 tuky), ktoré sú potrebné na produkciu testosterónu. Obsahujú tiež vitamín E, horčík a vlákninu. Okrem toho sa hovorí, že ich samotná vôňa vzbudzuje vášeň u žien aj mužov. 

Aj keď to nie je jedna z prvých potravín, na ktorú si spomeniete, keď keď plánujete romantický večer, rukola je lekársky potvrdené prírodné afrodiziakum. Táto listová zelená je obľúbenou ingredienciou v šalátoch a na sendvičoch. Už v starovekom Grécku sa používala ako prípravok na sexuálne vzrušenie. Je známe, že stopové minerály a antioxidanty v rastline blokujú kontaminanty prostredia, ktoré môžu libido poškodiť. Štúdia na al-Nahrainskej univerzite v Iraku navyše zistila, že extrakt z listov rukoly zvyšuje hladiny testosterónu u myší. 

Škorica, ktorá je ideálna na chladné zimné noci sa používa v sladkých aj slaných jedlách a jej liečivé vlastnosti sú cenené po stáročia. Aj keď jej aróma podporuje relaxáciu, môže sa pochváliť aj antivírusovými vlastnosťami a dokonca môže kontrolovať krvný tlak a zvýšiť bdelosť! Je tiež plná antioxidantov, ktoré podporujú zdravý milostný život! Varená v teplom nápoji alebo podávaná v báječnom zákusku môže byť skvelým doplnkom romantického večera.

Vymenovali sme si niektoré potraviny, ktoré majú afrodiziakálny účinok. Ak však nechcete konzumovať tony škorice a zapíjať ju litrom šampanského s chilli, môžete zvážiť použitie iných prírodných látok. Ponúkame vám prehľad prírodných látok, ktoré sa bežne nachádzajú v našich doplnkoch stravy a je vedecky potvrdené, že majú afrodiziakálny účinok. Poďme na to: 

Najdôležitejšie účinné látky 

Tribulis terrestris (Kotvičník zemný) sa tradične využíva najmä v čínskej medicíne. Číňania účinky tejto rastliny poznajú už niekoľko tisícročí. Do našej časti sveta sa rastlina dostala až v druhej polovici minulého storočia. Spopularizovali ju kulturisti. Využívali ju na stimuláciu tvorby testosterónu. Neskôr sa ukázalo, že ide o rastlinu ovplyvňujúcu libido a potenciu. A následné štúdie dokázali, že zvesti o pozitívnych skúsenostiach pôvodných obyvateľov sa zakladali na pravde. 

Gingko biloba – Gingko biloba je dobre známy strom, s ktorým sa môžete stretnúť aj v našich parkoch či botanických záhradám. Domovom gingka je však Čína. Gingko biloba patrí medzi najstaršie organizmy na svete. Je to jediný druh z celej čelade gingkovitých. Gingko sa vo výživových doplnkoch používa najmä na zlepšenie pamäte a pozornosti. 

Maca (Lepidium meyenii) je rastlina vyskytujúca sa na juhoamerickom kontinente. Bežne je známa ako prírodné afrodiziakum. V Južnej Amerike je Maca objektom tradičnej medicíny už pod dlhé storočia. Maca má priaznivý vplyv na erekciu. Extrakt z tejto rastliny sa odporúča užívať denne a (pokiaľ je to možné) dlhodobo. Maca je nápomocná aj pri uvoľňovaní stresu. Príliš veľa stresu je častou príčinou nie príliš kvalitnej erekcie. Obyčajným upokojením môžete zvýšiť kvalitu erekcie. Je bohatá na minerály vápnik a draslík, pričom má nízky obsah sodíka. Okrem toho obsahuje stopové množstvo ďalších minerálov ako železo, jód, meď, mangán či zinok, viacero mastných kyselín a 19 rôznych aminokyselín. Maca obsahuje aj vitamíny, konkrétne vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín C, vitamín D a vitamín E. Maca je doplnok výživy, ktorý sa pýši širokým spektrom priaznivých účinkov na náš organizmus. V prvom rade ho považujeme za účinné afrodiziakum. Ako neskôr uvedieme,  účinky prípravku nie sú zamerané len na sexuálne funkcie, ale podporujú zdravie celého organizmu, či už v rovine fyzického zdravia, ako aj zdravia psychického. 

L-arginín - aminokyselina, ktorá sa rokmi štúdií osvedčila ako látka vhodná na liečbu porúch erekcie, potencia, libida či neplodnosti. Na základe rôznych experimentov je overené, že L-arginín napomáha zlepšiť prietok krvi v oblasti pohlavných orgánov, tiež napomáha vylučovaniu rastového hormónu a zlepšuje kvalitu intímneho zdravia. 

Panax ginseng (ženšen) – Ženšen je v našich podmienkach známy najmä z tradičnej čínskej medicíny a energetických nápojov. Ženšen je považovaný za účinný životabudič – preto ho nájdete aj v energy drinkoch. Ženšen ovplyvňuje aj libido, čo je z pohľadu erekcie žiadúci efekt. 

Vyššie uvedené prírodné látky sú najčastejšie používané zložky afrodiziakálnych doplnkov výživy. Ako si môžete všimnúť, jedná sa o prírodné látky, ktoré nepoškodzujú naše zdravie a nemajú nežiadúce negatívne efekty na náš organizmus. Tieto prírodné látky nájdete v doplnkoch výživy, ktoré uvádzame nižšie. V prípade, ak budete potrebovať poradiť, pokojne sa na nás obráťte.

 

Najpredávanejšie

20
3412034
Značky

Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom

 • Elixiroflove Akcia Tip 70/1 B
  Afrodiziakum pre mužov aj ženy Valavani - Elixir of Love
  Skladom (470 ks)

  Silné afrodiziakum pre mužov i ženy, rýchle vstrebanie, razantný nástup, výťažky z najsilnejších afrodiziakálnych rastlín, ľahko rozpustné. Ideálne vtedy, k potrebujete poriadnu iskru na zapálenie vášne. Český produkt. Certifikát bezpečnosti od Štátneho zdravotneho ústavu. hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 20 €
 • maca energia - maca - gaurana -kofein Novinka Tip 278/1 B
  Doplnok na zvýšenie energie Maca Fresh Energy - 90 kapsúl
  Skladom (472 ks)

  Štartér mozgu a výkonu. Tento unikátny produkt zostavený špeciálne pre ľudí, ktorí potrebujú zvýšiť mentálnu pozornosť, podporiť mozgovú činnosť a chcú dodať svojmu telu energiu. Vhodné pre študentov, manažérov, profesionálnych šoférov, ľudí pracujúcich pod mentálnou a psychickou záťažou. Účinok sa prejaví približne do 30 minút na 4-5 hodín.

  od 34 €
 • Femmpasion Akcia Tip FEM01
  Doplnok na zvýšenie libida Valavani - Femm Passion Libido - 60 kapsúl
  Skladom (423 ks)

  Obľúbený produkt vyvinutý špeciálne pre ženy, ktoré túžia po zvýšení libida, hormonálnej rovnováhe, po ľahšom dosiahnutí orgazmu, intímnom zdraví ženy a hlavne dodaní energie. Český produkt. Certifikát bezpečnosti od Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 28 €
 • maca pre muzov - lepšia erekcia - prírodný produkt - larginin - tribulus - problemy s erekciou Novinka Tip 281/1 B
  Maca pre mužov - Maca Fresh Men - 90 kapsúl
  Skladom (461 ks)

  Sebaistý, pevný v postoji a keď je potrebné, je tvrdý ako skala. To robí chlapa správnym chlapom! Unikátny produkt zostavený špeciálne pre mužov, ktorí chcú zvýšiť svoj sexuálny výkon, mať silnejšiu erekciu, plodnosť, dodať svojmu telu energiu a urobiť niečo pre svoje intímne, psychické i fyzické zdravie a pohodu.hodnotenie_referencie_skusenosti

   

  od 34 €
 • maca - maca pre ženy - menopauza - menstruacia - pms 287/1 B
  Maca pre ženy - Maca Fresh Women - 90 kapsúl
  Skladom (429 ks)

  Pokojná rieka, sebavedomá a plná síl. To najlepšie charakterizuje svet vyrovnanej ženy. Unikátny produkt zostavený špeciálne pre tie ženy, ktoré chcú podporiť svoju sexualitu, fyzické a psychické zdravie, alebo chcú upokojiť hladinu nepriaznivých príznakov menopauzy. ENERGIA ženy v stálom prítoku živín a lásky   hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 34 €
 • SexUp Akcia Tip SUA01
  Tekuté afrodiziakum pre mužov a ženy Valavani - SexUP - 5x25ml
  Skladom (352 ks)

  Silné afrodiziakum pre mužov aj ženy, tekutá forma pre rýchle vstrebanie, výťažky z afrodiziakálnych rastlín v jednej fľaštičke. Certifkát bezpečnosti od Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 28 €

Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom