Dôležité upozornenie: Aby ste stihli obdarovať svojich blízkych včas, odporúčame vám urobiť objednávku do 19.12.2024 do 12:00. Po tomto termíne už nemôžeme garantovať doručenie do Vianoc. Ďakujeme za pochopenie.

Ochrana pred počatím

Antikoncepcia je spôsob, ako zabrániť otehotneniu. Plánované rodičovstvo / antikoncepcia znižuje potrebu potratu, najmä nebezpečného potratu. Plánovanie rodiny posilňuje práva ľudí na určovanie počtu a rozmiestnenia svojich detí. Plánované rodičovstvo / antikoncepcia zabraňuje neúmyselnému otehotneniu a zabraňuje úmrtiam matiek a detí. Aj keď rôzne metódy antikoncepcie fungujú rôznymi spôsobmi, antikoncepcia vo všeobecnosti bráni spermiám dosiahnuť a oplodniť vajíčko, čím sa začína tehotenstvo. Niektoré formy antikoncepcie sú účinnejšie ako iné. Niektoré z nich sú viac ako 99% účinné pri prevencii tehotenstva, najmä metódy „LARC“ s dlhou dobou pôsobenia. 

Plánované rodičovstvo umožňuje ľuďom dosiahnuť požadovaný počet detí a určiť vzdialenosť tehotenstva. Dosahuje sa pomocou antikoncepčných metód a liečby neplodnosti (tento článok sa zameriava na antikoncepciu a jej druhy). 

Prevencia zdravotných rizík

Schopnosť ženy zvoliť si, či a kedy chce otehotnieť má priamy vplyv na jej zdravie a celkovú pohodu. Plánovanie rodiny umožňuje rozloženie tehotenstiev a môže oddialiť tehotenstvo u mladých žien so zvýšeným rizikom zdravotných problémov a úmrtia v dôsledku predčasného pôrodu. Bráni nezamýšľaným tehotenstvám, vrátane tehotenstiev u starších žien, ktoré čelia zvýšeným rizikám súvisiacim s tehotenstvom a pôrodom. Plánovanie rodiny umožňuje ženám, ktoré chcú obmedziť veľkosť svojich rodín (počet detí), aby tak urobili. Dôkazy naznačujú, že ženy, ktoré majú viac ako 4 deti, sú vystavené zvýšenému riziku úmrtnosti matiek. Znížením miery neúmyselných tehotenstiev antikoncepcia tiež znižuje potrebu potratu. 

Prevencia proti sexuálne prenosným ochoreniam

Antikoncepcia znižuje riziko neúmyselného tehotenstva u žien žijúcich s HIV, čo vedie k menšiemu počtu infikovaných detí a sirôt. Okrem toho mužské a ženské kondómy poskytujú dvojakú ochranu proti nechcenému tehotenstvu a hlavne proti pohlavne prenosným chorobám vrátane HIV. Iba kondómy a vnútorné kondómy poskytujú ochranu pred pohlavnými chorobami a tehotenstvom. Musia sa používať správne a je potrebné ich používať vždy, keď máte sex. Iné metódy chránia iba pred tehotenstvom. 

Tehotenstvo a spoločenské postavenie

Antikoncepcia umožňuje ľuďom robiť informované rozhodnutia o svojom sexuálnom a reprodukčnom zdraví. Plánovanie rodiny predstavuje pre ženy príležitosť pokračovať v ďalšom vzdelávaní a možnosť zúčastňovať sa na verejnom živote vrátane zamestnania. Mať menšie rodiny navyše umožňuje rodičom investovať viac do každého dieťaťa. Deti s menším počtom súrodencov študujú dlhšie (dosahujú vyššie vzdelanie) ako deti s mnohými súrodencami. 

Tehotenstvo adolescentov
U tehotných adolescentov je pravdepodobnejšie, že budú mať predčasne narodené deti alebo deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Deti narodené adolescentom majú vyššiu mieru úmrtnosti. Mnoho dospievajúcich dievčat, ktoré otehotneli, musí opustiť školu. Toto má na nich dlhodobé následky.

Mýty o otehotnení


Mýtus: Ak váš partner preruší súlož skôr ako ejakuluje, nemôžete otehotnieť.
Skutočnosť: Prerušovaná súlož nie je účinnou metódou antikoncepcie. Je to preto, že spermie môžu byť pred ejakuláciou prítomné na špičke penisu, čo môže viesť k otehotneniu.

Mýtus: Ak budete mať sex počas menštruácie, nemôžete otehotnieť.
Skutočnosť: Napriek tomu, že mnoho žien verí, že je to „bezpečný“ čas na sex bez rizika otehotnenia, nemusí to tak byť. K ovulácii (k uvoľneniu vajíčka) môže dôjsť skôr, ako sa očakávalo. Keďže spermie môžu žiť v ženskom tele niekoľko dní, je možné otehotnieť aj niekoľko dní po nechránenom sexe.

tus: Ak dojčíte, nemôžete otehotnieť.
Skutočnosť:  Mnoho neplánovaných tehotenstiev sa  vyskytuje v prvých mesiacoch po pôrode.

Dojčenie môže zastaviť ovuláciu, ale aj keď v tejto dobe existuje pokles plodnosti, dojčenie nie je spoľahlivou metódou antikoncepcie.  

Teraz sa pozrime na najčastejšie otázky v súvislosti s užívaním antikoncepcie.

Z antikoncepcie sa priberá
Spôsobuje antikoncepčná tabletka priberanie na váhe? Je to veľmi častá otázka a jeden z najväčších mýtov o užívaní antikoncepcie. Zatiaľ čo sa zdá, že niektoré ženy priberajú na hmotnosti vplyvom tabliet, výskum nepreukázal žiadnu súvislosť medzi prírastkom hmotnosti a antikoncepciou. Estrogén (zložka antikoncepcie) môže u niektorých žien spôsobovať nadúvanie, ale to zvyčajne časom zmizne. Progestin (zložka antikoncepcie) môže zvýšiť chuť do jedla, čo môže viesť k priberaniu na váhe, ak jedenie nie je vyvážené správnou diétou a cvičením. U niektorých žien môže dôjsť aj k zadržiavaniu vody v organizme, čo tiež môže spôsobiť naberanie na váhe. Tento účinok sa môže často znížiť prechodom nižšiu  dávku antikoncepcie.

Dlhodobé užívanie antikoncepčných tabliet môže ovplyvniť plodnosť
Medzi užívaním tabliet a neplodnosťou neexistuje žiadna priama súvislosť. Plodnosť sa môže vrátiť takmer okamžite po zastavení užívania tabliet, preto je dôležité nevynechať ju v prípade, ak nechcete otehotnieť. Niektoré ženy môžu po ukončení užívania tabliet čeliť oneskoreniu otehotnenia. To platí najmä pre ženy, ktoré mali nepravidelné menštruácie pred začatím liečby. Ženy, ktoré užívajú antikoncepciu, často odkladajú tehotenstvo až po 30-tke. Do obdobia, keď plodnosť prirodzene začína klesať. A vtedy sa môžu mylne domnievať, že za ich neplodnosť môže antikoncepcia.

Fajčiari a ženy s nadváhou nemôžu používať antikoncepciu
Ak fajčíte, je dôležité, aby ste o tom povedali svojmu lekárovi. Ženy, ktoré fajčia, majú vo všeobecnosti vyššie riziko mŕtvice. U žien vo veku 35 a viac rokov zvyšuje kombinácia antikoncepcie spolu s fajčením zvyšuje pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín. Z týchto dôvodov väčšina lekárov nepredpíše kombinované tabletky ženám, koré fajčia a sú staršie ako 35 rokov. Napriek tomu sú pre fajčiarov k dispozícii kombinované tabletky s nízkou dávkou a tablety obsahujúce iba progestín. Tabletka je však nebezpečnou metódou pre ženy, ktoré sú silnými fajčiarmi. Ženy s nadváhou môžu mať väčšie riziko, že u nich antikoncepcia nebude účinkovať správne. Majte na pamäti, že kardiovaskulárne rizikové faktory sa s váhou zvyšujú. V niektorých situáciách to môže spôsobiť, že použitie tabletiek nebude bezpečné.

Typy antikoncepcie
Kondóm
Kondómy sú jediným typom antikoncepcie, ktorá môže zabrániť tehotenstvu aj chrániť pred pohlavne prenosnými infekciami. Existujú dva typy kondómov: mužské kondómy a ženské kondómy. Mužské kondómy sú vyrobené z veľmi tenkého latexu (gumy), polyizoprénu alebo polyuretánu a sú určené na to, aby zabránili kontaktu spermií muža s jeho sexuálnym partnerom.

Pri správnom použití sú mužské kondómy účinné na 98% . To znamená, že 2 zo 100 žien ostanú tehotné za jeden rok, keď sa ako antikoncepcia použijú mužské kondómy. Výrobky na báze oleja - napríklad zvlhčovače, pleťové vody a vazelína môžu poškodiť latexové a polyizoprénové kondómy, ale sú bezpečné pre použitie s polyuretánovými kondómami. Mazivo na vodnej báze sa dá bezpečne používať so všetkými kondómami.

Kondómy sa musia skladovať na miestach, ktoré nie sú príliš horúce alebo studené a mimo ostrých alebo drsných povrchov, ktoré ich môžu poškodiť. Ak ste citliví na latex, môžete namiesto neho použiť polyuretánové alebo polyizoprénové kondómy. Kondóm sa nesmie používať viac ako jeden krát. Kondómy majú dátum spotreby uvedený na obale. Nepoužívajte expirované kondómy. Pri správnom a dôslednom používaní sú spoľahlivou metódou prevencie tehotenstva. 

Kombinovaná tableta
Kombinovaná perorálna antikoncepčná tableta obsahuje umelé verzie ženských hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré ženy prirodzene produkujú vo svojich vaječníkoch. Pri správnom užití je tabletka viac ako 99% účinná pri prevencii tehotenstva. To znamená, že menej ako jedna žena zo 100, ktorá používa kombinovanú tabletku ako antikoncepciu, otehotnie za jeden rok.  Zvyčajný spôsob užívania tabliet je užívať jednu tabletu každý deň po dobu 21 dní, potom užívanie prerušiť na sedem dní - počas tohto týždňa budete mať menštruáciu. Tabletku začnete užívať znova po siedmich dňoch. Tabletu musíte užívať každý deň približne v rovnakom čase (existuje pravdepodobnosť, že môžete otehotnieť, ak vynecháte tabletku alebo ak zvraciate prípadne máte ťažkú hnačku). Niektoré lieky môžu znižovať účinnosť tablety. Ak užívate ďalšie tabletky, overte si to u svojho lekára. Ak máte PMS (predmenštruačný syndróm) alebo endometriózu, kombinovaná antikoncepcia vám môže pomôcť.

Drobné vedľajšie účinky zahŕňajú zmeny nálady, nevoľnosť, citlivosť prsníkov a bolesti hlavy. Neexistuje dôkaz, že by tabletka spôsobovala priberanie. Existuje veľmi nízke riziko závažných vedľajších účinkov, ako sú krvné zrazeniny a rakovina krčka maternice. Kombinovaná tableta nie je vhodná pre ženy nad 35 rokov, ktoré fajčia, alebo pre ženy s určitými zdravotnými problémami. Tabletka nechráni pred sexuálne prenosnými infekciami.

Tableta obsahujúca len progestogén
„Tradičná“ tableta obsahujúca iba progestogén zabraňuje otehotneniu tým, že zahusťuje hlien v krčku maternice, aby sa zabránilo spermii dosiahnuť vajíčko. Tabletky obsahujú len progestogén, ale neobsahujú estrogén. Pri „typickom použití“ tablety obsahujúcej iba progestogén (spôsob, akým ju v reálnom živote užívajú mnohé ženy), je účinná iba asi na 92%. Tabletku užívate každý deň bez prerušenia. Tabletu obsahujúcu iba progestogén môžu používať ženy, ktoré nemôžu používať antikoncepciu obsahujúcu estrogén. Ak máte viac ako 35 rokov a fajčíte, tento typ antikoncepcie je pre vás najoptimálnejší. Každý deň musíte užívať tabletku v rovnakom čase. Ak ju užijete neskôr o viac ako 3 hodiny (tradičná tableta obsahujúca iba gestagén) alebo o 12 hodín (tableta s dezogestrelmi), nemusí byť účinná. Ak vraciate alebo máte ťažkú hnačku, tabletka nemusí 100% fungovať. Niektoré lieky môžu ovplyvniť účinnosť tabletky obsahujúcej iba gestagén - požiadajte o bližšie informácie svojho lekára.

Antikoncepčný implantát
Antikoncepčný implantát je malá pružná plastová tyčinka, ktorú lekár alebo zdravotná sestra umiestni pod kožu v hornej časti paže. Uvoľňuje hormón progestogén do vášho krvného riečiska, aby zabránil otehotneniu a jeho účinok trvá 3 roky.  Implantát je účinný na viac ako 99% . Akonáhle je implantát na svojom mieste, nemusíte o ňom znova premýšľať po dobu 3 rokov. Môže byť užitočný pre ženy, ktoré nemôžu používať antikoncepciu obsahujúcu estrogén. Je to veľmi užitočné riešenie pre ženy, pre ktoré je ťažké zapamätať si užiť tabletku každý deň v rovnakom čase. Implantát je možné vybrať, ak máte vedľajšie účinky. Môžete ho kedykoľvek odstrániť a vaša prirodzená plodnosť sa vráti veľmi rýchlo. Vaša menštruácia môže byť po aplikovaní implantátu nepravidelná. Častým vedľajším účinkom je, že nebudete mať menštruáciu vôbec. Nie je to škodlivé, ale možno by ste to mali zvážiť pred rozhodnutím  o implantácii.

Antikoncepčná náplasť
Antikoncepčná náplasť je malá náplasť, ktorá uvoľňuje hormóny do tela cez pokožku, aby sa zabránilo tehotenstvu. Pri správnom použití je náplasť na viac ako 99% účinná. Každá náplasť účinkuje 1 týždeň. Náplasť vymieňate každý týždeň po dobu 3 týždňov, potom máte týždeň voľno bez náplasti. Môžete ju nosiť vo vani, pri plávaní a pri športe. Náplasť môže zvýšiť váš krvný tlak a niektoré ženy majú dočasné vedľajšie účinky, ako sú bolesti hlavy. Pri použití náplasti sa u niektorých žien zriedka vyvinie krvná zrazenina. Náplasť môže chrániť pred rakovinou vaječníkov, maternice a hrubého čreva. Nemusí byť vhodná pre ženy, ktoré fajčia a ktoré majú 35 rokov a viac, alebo ktoré vážia viac ako 90 kg.

Vnútromaternicové teliesko
Vnútromaternicové teliesko je malé plastové a medené zariadenie v tvare T, ktoré do vášho lona (maternice) vloží lekár alebo zdravotná sestra. Pri správnom vložení je účinné na viac ako 99%. Vnútromaternicové teliesko funguje hneď po jeho vložení a účinkuje 5 až 10 rokov, v závislosti od typu. Môže sa podať kedykoľvek počas menštruačného cyklu, pokiaľ nie ste tehotná. Môže ho kedykoľvek odstrániť špeciálne vyškolený lekár alebo zdravotná sestra. Potom je možné okamžite otehotnieť. Vaša menštruácia môžu byť dlhšia alebo bolestivejšia počas prvých 3 až 6 mesiacov po zavedení telieska. Medzi jednotlivými menštruáciami môžete zaznamenať špinenie alebo krvácanie. Po aplikácii existuje malé riziko infekcie.

 

Záznamy neboli nájdené...