Vitamíny pre mužov

Snaha získať všetky potrebné výživné látky z bežnej stravy namiesto z výživových doplnkov je samozrejme užitočná. Ale každý realista, ktorý aspoň trochu rozumie fungovaniu ľudského tela vie, že na uspokojenie výživových potrieb organizmu je toho potrebného oveľa viac ako len správna diéta. Okrem toho existujú ďalšie faktory, ktoré vyžadujú nadmerné dopĺňanie výživových látok, ako napríklad  tehotenstvo, menopauza či dokonca chronické ochorenia

Jeden z mnohých výskumov už v roku 2002 preukázal, že nedostatok vitamínov je zvyčajne spojený s chronickými chorobami ľudského tela a ich doplnením môžeme pomôcť zlepšeniu nášho zdravia. Dokonca ani kompletná strava vám nemusí dodávať všetky potrebné živiny, ktoré potrebujete. A práve v tom momente sú extrémne užitočné vitamínové doplnky. Pre začiatočníkov  v oblasti životosprávy môže denná dávka doplnku stravy pomôcť poskytnúť dobrý základ vitamínov a minerálov pre vaše zdravie. Môže vás tiež ochrániť, keď zažívate stres, zle spíte alebo keď pravidelné cvičenie nie je vaša parketa. Aj pri perfektnej strave môžu tieto problémy sťažovať správne vstrebávanie živín a to môže v konečnom dôsledku negatívne ovplyvniť naše zdravie. 

Ale ako sa vyznať medzi toľkými kombináciami rôznych vitamínov a minerálov? Ako presne zistiť, čo treba zistiť pri nákupe vhodného doplnku výživy? Našťastie nepotrebujete vysokoškolský diplom z výživy, aby ste zistili, ktorý doplnok bude pre vás najvhodnejší. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete 7 základných vitamínov a minerálov, ktoré je vhodné mať vo svojej strave zastúpené v optimálnej miere. 

Vitamín D

Vitamín D pomáha telu vstrebávať vápnik, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí. Nedostatok tohto vitamínu môže:

 • zvýšiť pravdepodobnosť, že ochoriete,
 • zvýšiť pravdepodobnosť na bolesti kostí a chrbta,
 • strata vlasov a kvality kostí.

 

Aj keď by ste technicky mali byť schopní získať svoj denný príjem vitamínu D tým, že budete na slnečnom svetle minimálne 15 minút denne, realita je však taká, že viac ako 40 percent ľudí má podľa výskumov jeho nedostatok. V zime je v niektorých oblastiach sveta problém s nízkym slnečným žiarením. Taktiež aj práca v kancelárii či používanie opaľovacieho krému (blokujúceho vytváranie vitamínu D) znižuje úroveň vitamínu D v organizme. Vedci sa tiež zhodujú, aby deti vo veku od 1 do 13 rokov a dospelí vo veku 19 - 70 rokov vrátane tehotných a dojčiacich žien prijímali 600 IU vitamínu D denne. Starší dospelí by mali prijímať 800 IU vitamínu D denne. 

Horčík

Horčík je živinou, ktorú musíme získavať z potravín alebo doplnkov výživy. Horčík je známy tým, že je dôležitý pre zdravie našich kostí a výrobu energie. Horčík však môže mať viac výhod:

 • dokáže upokojiť nervový systém a znížiť stres už po 90tich dňoch pravidelného užívania,
 • dokáže zmierniť problémy so spánkom, ako naznačujú mnohé staršie štúdie,
 • reguluje funkcie svalov a nervov,
 • reguluje rovnováhu hladiny cukru v krvi.

 

Veľa ľudí trpí nedostatkom horčíka, pretože nejedia správne jedlo. Skúste jesť viac tekvice, špenátu, artičokov, sójových bôbov, fazule, tofu, hnedej ryže alebo orechov (najmä Brazílske orechy). Odporúčame hľadať doplnok s obsahom 300 - 320 mg horčíka.  Najlepšie formy sú aspartát, citrát, laktát a chlorid, ktoré telo absorbuje najlepšie. 

Vápnik

Viac ako 40 percent populácie neprijíma dostatok vápnika z potravy. To znamená, že títo ľudia nedostávajú minerál, ktorý potrebujú na silné kosti a zuby. Najmä ženy začínajú strácať hustotu kostí skôr ako muži a dostatok vápnika od začiatku tohto obdobia (obdobie menopauzy) je najlepšou obranou proti tejto strate. Odporúčané množstvo vápnika denne je pre väčšinu dospelých 1 000 mg. Odporúča sa, aby ste vápnik prijímali vo forme citrátu vápenatého. Táto forma optimalizuje biologickú dostupnosť a spôsobuje menej nežiadúcich príznakov u ľudí, ktorí majú problémy s absorpciou. 

Zinok

Zinok má tendenciu byť nízky u starších ľudí a u kohokoľvek pod veľkým stresom, čo je v dnešnej dobe v podstate každý. Zinok podporuje náš imunitný systém a pomáha telu využívať sacharidy, bielkoviny a tuky na energiu, ktorú v bežnom živote potrebujeme. Pomáha tiež pri hojení rán. Priemerná strava nie je bohatá na potraviny, ktoré obsahujú zinok, a telo nemôže zinok ukladať do zásoby. Optimálny doplnok výživy je ten, ktorý obsahuje 5 až 10 mg zinku. Prijímať by sme mali približne 8-11 mg zinku denne. 

Železo

Váš denný príjem vitamínov by mal zahŕňať aj železo, ale nie každý potrebuje rovnaké množstvo železa, preto je potrebné jeho užívanie dôsledne zvážiť. Medzi výhody užívania železa patrí napríklad:

 • zvýšená energia,
 • lepšia funkcia mozgu,
 • zdravé červené

 

Tí, ktorí jedia červené mäso, zvyčajne dostávajú dostatok železa, ale za určitých okolností, ako je menštruačný cyklus, puberta a tehotenstvo, sa môže spotreba železa zvýšiť. Dôvodom je skutočnosť, že železo je nevyhnutné v období rýchleho rastu a vývoja. Vegetariáni a vegáni musia tiež zabezpečiť, aby ich strava obsahovala železo, najmä ak nenahrádzajú mäso inými potravinami bohatými na železo. Odporúča sa užívať asi 18 mg železa vo forme síranu železnatého, glukonátu železnatého, citranu železitého alebo síranu železitého. 

Folát

Kyselina listová je známa tým, že pomáha pri vývoji plodu a bráni vzniku vrodených vývojových vád. Ale aj ak bojujete proti depresii alebo sa snažíte bojovať proti zápalom vo vašom tele, táto zložka je tiež dôležitá. Mali by ste prijímať okolo 400 mcg folátu alebo 600 mcg, ak ste tehotná. Pri výbere prípravku vyhľadajte na etikete metyl folát. Je to aktívnejšia forma, ktorá vo všeobecnosti označuje kvalitnejší produkt. Dôležité tiež je, že keď si vezmete folát s jedlom, absorbuje sa 85 percent, ale ak ho užijete na lačný žalúdok, absorbuje sa až 100 percent. 

Vitamín B-12

Komplex B-vitamínov je ako továreň zložená z ôsmich usilovných pracovníkov, ktorí sa spoja, aby vytvorili a udržali zásobovanie energie v našom tele. Každý z nich však má aj špecializovanú úlohu. Vitamín B-12 konkrétne chráni nervy a krvné bunky tela a pomáha vytvárať DNA, genetický materiál, ktorý sa nachádza vo všetkých bunkách. Vegáni alebo vegetariáni sú náchylní na nedostatok vitamínu B-12, pretože väčšina zdrojov vitamínu B-12 je živočíšna, ako je mäso, hydina, ryby a vajcia.

Vitamíny pre mladých dospelých

Mladí dospelí, ktorí prechádzajú pubertou, by sa mali zamerať na konzumáciu vyváženej stravy, ktorá obsahuje rôzne druhy potravín vrátane:

 • zelenina,
 • strukoviny a fazuľa,
 • ovocie,
 • zrniečka,
 • mlieko a mliečne výrobky,
 • hydina, ryby alebo iné zdravé zdroje bielkovín.

 

Pre mladých dospelých, ktorí nemajú dostatok živín vo svojej strave, môžu byť užitočné multivitamínové a minerálne doplnky. Prinajmenšom 1000 mg vápnika každý deň je nutných na udržanie zdravých zubov a kostí u mladých mužov. Ďalej telo potrebuje vitamín D na vstrebávanie vápnika. Lekári odporúčajú, aby mladí muži prijímali každý deň najmenej 600 IU vitamínu D. Mladí muži tiež potrebujú najmenej 8 mg železa každý deň. Príliš málo železa môže viesť k anémii. Železo sa nachádza v mnohých potravinách, ako sú fazuľa a zemiaky. Väčšina zdravých jedál obsahuje dostatok železa, takže je zriedkavé, aby mladí muži potrebovali multivitamínové a minerálne doplnky. 

Vitamíny pre starších dospelých

Osteoporóza je častejšia u žien, ale ako muži starnú, riziko sa môže zvyšovať. Prijímanie ďalšieho vápnika a vitamínu D môže pomôcť chrániť kosti pred osteoporózou. Po veku 70 rokov by sa muži mali usilovať o 1 200 mg vápnika a 800 IU vitamínu D denne. Väčšina doplnkov s obsahom minerálov obsahuje malé množstvo vápnika. Konzumácia väčšieho množstva vápnika alebo mliečnych výrobkov môže pomôcť zvýšiť príjem vápnika. Vitamín B-12 sa ťažšie vstrebáva z potravy, keď ľudia starnú. Muži starší ako 50 rokov by mali prijímať 2,4 mcg vitamínu B-12 každý deň.  

Vitamíny pre športovcov

Športovci spaľujú viac kalórií ako typický jedinec. Aby si udržali svoju váhu, musia jesť viac. Nie je jasné, či športovci potrebujú viac, ako je odporúčané denné dávkovanie vitamínov alebo minerálov. Vitamín D má zásadný význam pre zdravie kostí a štúdie skúmali jeho dôležitosť ako doplnku pre športovcov. Výskum naznačuje niekoľko ďalších zdravotných benefitov týkajúcich sa používania vitamínu D, vrátane:

 • napomáha zotaveniu z poškodenia svalov po cvičení,
 • zlepšenie funkcie srdca,
 • podpora imunitného systému

 

Okrem iných spomínaných vitamínov je dobré zvážiť užívanie aj niektorej z týchto účinných látok:

 • Tribulis terrestris (Kotvičník zemný) – sa tradične využíva najmä v čínskej medicíne. Číňania účinky tejto rastliny poznajú už niekoľko tisícročí. Do našej časti sveta sa rastlina dostala až v druhej polovici minulého storočia. Spopularizovali ju kulturisti. Využívali ju na stimuláciu tvorby testosterónu
 • Testosterón je pre mužskosť asi tou najdôležitejšou látkou. Tento hormón ovplyvňuje nespočetne veľa procesov v ľudskom tele. Hladina testosterónu v krvi priamo ovplyvňuje chuť na sex. Testosterón vplýva aj na veľkosť penisu, kvalitu erekcie a celkovú kvalitu sexu.
 • L-arginín – je aminokyselina, teda jeden zo základných kameňov nášho tela. Z aminokyselín sa v tele tvoria bielkoviny. L-arginín podporuje prekrvenie pohlavných orgánov a vylučovanie rastového hormónu Dostatočné prekrvenie penisu je kľúčové z pohľadu kvalitnej erekcie. Ovplyvňovaním prekrvenia zmeníte aj tvrdosť a veľkosť penisu. Mnohé vedecké štúdie dokázali, že pravidelné užívanie L-arginínu vedie k lepšej erekcii a vyššej plodnosti.
 • Maca – je rastlina vyskytujúca sa na juhoamerickom kontinente. Bežne je známa ako prírodné V Južnej Amerike je Maca objektom tradičnej medicíny už pod dlhé storočia. Maca má priaznivý vplyv na erekciu. Extrakt z tejto rastliny sa odporúča užívať denne a (pokiaľ je to možné) dlhodobo. Maca je nápomocná aj pri uvoľňovaní stresu. Príliš veľa stresu je častou príčinou nie príliš kvalitnej erekcie. Obyčajným upokojením môžete zvýšiť kvalitu erekcie.
 • Saw palmeto –– je pomerne známa rastlina. Okrem iných oblastí sa využíva aj v kozmetike. Z pohľadu muža sú však dôležité jej iné benefity – Saw palmeto má priaznivý vplyv na prostatu. Dlhodobým užívaním prípravkov s obsahom Saw palmeto zlepšíte zdravie svojej prostaty.
 • Muira Puama To, že generácie obyvateľov Južnej Ameriky poznajú tajomstvo tejto rastliny je dôkazom, že výťažok z nej nie je v Andrimaxe náhodou. V Amazonskom pralese sa po storočia využívala prakticky celá rastlina – najväčší úžitok však získali z koreňov a kôry. Základnou účinnou látkou nachádzajúcou sa v sušine rastliny je muirapuamín. Existuje hneď niekoľko štúdií, ktoré na vzorke mužov dokázali pozitívny efekt tejto látky na kvalitu erekcie a úroveň 
 • Gingko biloba – Gingko biloba je dobre známy strom, s ktorým sa môžete stretnúť aj v našich parkoch či botanických záhradám. Domovom gingka je však Čí Gingko biloba patrí medzi najstaršie organizmy na svete. Je to jediný druh z celej čelade gingkovitých. Gingko sa vo výživových doplnkoch používa najmä na zlepšenie pamäte a pozornosti. V Andrimaxe má iba pomocnú úlohu. Jedna tabletka obsahuje iba 20 mg extraktu z tejto rastliny.
 • Panax ginseng (ženšen) – Ženšen je v našich podmienkach známy najmä z tradičnej čínskej medicíny a energetických nápojov. Ženšen je považovaný za účinný životabudič – preto ho nájdete aj v energy drinkoch. Ženšen ovplyvňuje aj libido, čo je z pohľadu erekcie žiadúci efekt.
 • Smilax oficinalis Smilax oficinális je u nás známy aj ako „indiánske afrodiziakum pre mužov“. Táto rastlina pochádza zo Strednej Ameriky.
 • Fytofosfáty obsiahnuté v tejto rastliny stimulujú tvorbu testosterónu, ktorý má zasadný vplyv na kvalitu erekcie, libido a celkovú spokojnosť so sexuálnym životom.
 • Vitamín E
 • Výťažok z brusnice 
 

Najpredávanejšie

34
5213452
Značky

Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom

 • Crilex-erekcia-potencia-ejakulacia Akcia Tip CRI001
  Doplnok na oddialenie ejakulácie Crilex - 120 kapsúl
  Skladom (482 ks)

  Výživový doplnok stravy navrhnutý špeciálne pre mužov, ktorí chcú zlepšiť svoj sexuálny výkon, predčasnú ejakuláciu, podporu erekcie a tvorbu spermiíExtra silné zloženiev jednej dennej dávke 1907 mg zmesi. Prírodný produkt – základ produktu je tvorený čisto prírodnými bylinnými extraktmi. Certifikát bezpečnosti od Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 44 €
 • spermie-prostata-objem-spermií Akcia Novinka Tip SEM01
  Doplnok na zväčšenie objemu spermií Semmax - 60 kapsúl
  Skladom (408 ks)

  Pre mužov, ktorí túžia po väčšom objeme spermií, silnejšom výstreku a chcú mať zdravšie spermie. Obsahuje látky s kladným vplyvom na spermatogenézu. Český produkt. Certifikát bezpečnosti od Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 38 €
 • Andrimax120 Akcia Tip ANX01
  Doplnok stravy Andrimax - 120 kapsúl
  Skladom (477 ks)

  Andrimax 120 kapsúl. Unikátny produkt pre mužov, ktorých zaujíma zväčšenie penisu, podpora erekcie, lepšia sexuálna výdrž, intímne zdravie muža a lepší výkon. Mnoho mužov rieši veľkosť penisu, kvalitu erekcie a sexuálny výkon. Veľkosť penisu je daná predovšetkým množstvom krvi ktorá je schopná dostať sa do toporivých teliesok. Na kvalitu erekcie a sexuálny výkon má vplyv mnoho psychických i fyzických faktorov. Andrimax obsahuje zložky, ktoré majú kladný vplyv na mnoho z týchto vecí. Český produkt s certifikátom bezpečnosti Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 52 €
 • Andrimax120 701/1
  Doplnok stravy pre zdravú prostatu Andrimax - 120 kapsúl
  Skladom (495 ks)

  Andrimax 120 kapsúl. Unikátny produkt pre mužov, ktorých zaujíma zväčšenie penisu, podpora erekcie, lepšia sexuálna výdrž, intímne zdravie muža a lepší výkon. Mnoho mužov rieši veľkosť penisu, kvalitu erekcie a sexuálny výkon. Veľkosť penisu je daná predovšetkým množstvom krvy, ktorá je schopná dostať sa do toporivých teliesok. Na kvalitu erekcie a sexuálny výkon má vpliv mnoho psychických i fyzických faktorov. Andrimax obsahuje zložky, ktoré majú kladný vplyv na mnoho z týchto vecí. Český produkt s certifikátom bezpečnosti Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 52 €
 • maca pre muzov - lepšia erekcia - prírodný produkt - larginin - tribulus - problemy s erekciou Novinka Tip 281/1 B
  Maca pre mužov - Maca Fresh Men - 90 kapsúl
  Skladom (452 ks)

  Sebaistý, pevný v postoji a keď je potrebné, je tvrdý ako skala. To robí chlapa správnym chlapom! Unikátny produkt zostavený špeciálne pre mužov, ktorí chcú zvýšiť svoj sexuálny výkon, mať silnejšiu erekciu, plodnosť, dodať svojmu telu energiu a urobiť niečo pre svoje intímne, psychické i fyzické zdravie a pohodu.hodnotenie_referencie_skusenosti

   

  od 34 €
 • RXplus Akcia Novinka Tip RXP
  RX plus 60 kapsúl na lepší sexuálny výkon
  Skladom (483 ks)

  Unikátny výživový doplnok vyvinutý špeciálne pre mužov, ktorí chcú úplne iný level svojho intímneho zdravia, kvality erekcie a sexuálneho výkonu. Najsilnejšie zloženie - v jednej dennej dávke 1016 mg zmesi . RX PLUS je prírodný produkt, ktorý pomáhajú zvládať vysoké tempo dnešnej doby a v zdraví dosiahnuť úspech po všetkých smeroch.

  Zloženie staviame na najnovších vedeckých štúdiách a poznatkoch - základ produktu je tvorený čisto BIO prírodnými bylinnými extraktmi. Vďaka tomu garantujeme špičkový účinok každej kapsuly.  Obsahuje prírodné extrakty s kladným vplyvom na lepší sexuálny výkon, výdrž, podporu erekcie, intímne zdravie muža a dodanie viac energie. Český produkt. Certifikát bezpečnosti od Štátneho zdravotného úradu.

  od 39 €

Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom