Čo sú feromóny

Feromón je prchavá chemická látka, ktorá spúšťa prirodzenú reakciu jedinca toho istého biologického druhu. Najčastejšie sú to poplašné feromóny, pohlavné feromóny alebo potravné feromóny, ktoré spúšťajú behaviorálnu alebo fyziologickú reakciu. Pojem feromón zaviedli prvýkrát Peter Karlson a Martin Lüscher.

Výskum feromónov začal pomerne neskoro. Až koncom päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa po prvýkrát podarilo nemeckému vedeckému tímu chemicky identifikovať feromón. Dnes už je pomerne dobre známe, ako feromóny fungujú a ako ovplyvňujú správanie určitých druhov zvierat. V prvom rade boli používané pri výskume mole a hlodavce.

 

Čo robia feromóny?

Feromóny môžu slúžiť na pomoc pri hľadaní potravy, na vyvolanie alebo stlmenie obranných a poplašných reakcií alebo na prilákanie sexuálneho partnera. Ľudské feromóny (mužské androsteny a ženské estreny) sa uvoľňujú predovšetkým z potu, z pokožky mužov a žien a zachytávame ich pomocou špeciálneho orgánu, ktorý sa nachádza medzi nosom a ústami (tzv. vomeronazálny orgán alebo Jacobsonov orgán).

Účinkom molekúl feromónov je okamžité zvýšenie sexuálnej príťažlivosti u opačného pohlavia. Vedecké výskumy dokázali, že ani ten najlepší dámsky parfém sa nevyrovnal prirodzeným feromónom a ženy, ktoré mali viac ženských feromónov (napr. v období ovulácie), pôsobili na mužov ako atraktívnejšie a sexuálne príťažlivejšie.

Rovnako i muži, ktorých hladina feromónov bola vyššia, pôsobili na opačné pohlavie ako silnejší, mužnejší a príťažlivejší sexuálni partneri. Feromóny nemajú žiadnu špecifickú vôňu a patria medzi prírodné afrodiziaká, ktoré fungujú bez toho, aby sme si to uvedomovali.

pokles feromónov

Vylučovanie feromónov u mužov aj u žien ovplyvňuje to, či vedú zdravý životný štýl. Menej feromónov vylúčite, ak vás trápi únava, stres v práci, nespavosť, atď. Na vylučovanie feromónov u žien má vplyv menštruačný cyklus a hormonálne zmeny. Pokles ich vylučovania môže nastať pri užívaní hormonálnej antikoncepcie a počas menopauzy. Prirodzene vylučované feromóny však môžu aj prekryť a „prehlušiť“ bežne používané kozmetické prostriedky ako sú deodoranty, šampóny, sprchové a pleťové mlieka a antiperspiranty. Muži aj ženy preto často siahajú po parfémoch s feromónmi.

Ako sa používajú feromónové parfémy?

Mužské parfumy s feromónmi pomáhajú mužom zvýšiť svoju atraktivitu u opačného pohlavia na podvedomej úrovni. Kým samotné pánske parfúmy môžu zvyšovať atraktivitu muža a priťahovať pozornosť žien vďaka príťažlivej aróme, feromónová zložka je nenápadná, no pôsobí priamo na mozog opačného pohlavia. 

Feromónové parfumy a toaletné vody, určené pre mužov, sa používajú rovnako ako klasické pánske voňavky a aplikujú sa na krk, uši, ramená alebo ruky. Môžete sa však rozhodnúť, že použijete najlepší pánsky parfém, s ktorým máte dobrú skúsenosť a mužské feromóny zvlášť. V takom prípade je dôležité, neprehnať to a použiť len 1-2 kvapky feromónov, ktoré môžete aplikovať napríklad za ucho alebo na podpazušie. Pánske parfémy s feromónmi účinkujú cca 4-10 hodín, v závislosti na intenzite a kvalitne použitých feromónov. To isté platí aj o ženských feromónových parfémov.

Ako zbaliť ženu pomocou feromónov?

 

Najpredávanejšie

34
6913469
Značky

Stránka 1 z 1 - 5 položiek celkom

Stránka 1 z 1 - 5 položiek celkom