Stres a únava

V dnešnom rýchlo sa rozvíjajúcom svete je chronický stres bežný. Lenže vaša myseľ a telo platia za stres vysokú daň. Naučte sa príznaky a príčiny stresu, aby ste ho vedeli správne rozpoznať a riešiť. Stres je pocit emocionálneho alebo fyzického napätia, ktorý môže pochádzať z akejkoľvek udalosti alebo myšlienky, vďaka ktorej sa cítite frustrovaní, nahnevaní alebo nervózni. Stres je reakcia vášho tela na výzvu alebo požiadavku. Pri krátkodobých záležitostiach môže byť stres pozitívny, napríklad keď vám pomôže vyhnúť sa nebezpečenstvu alebo dodržať záväzný termín. Ale ak stres trvá dlho, môže vážne poškodiť vaše zdravie. 

Dôležité informácie ohľadne stresu

Stres je normálna reakcia nášho tela, ktorá môže byť pre náš život veľmi prospešná. Lenže ak je stres chronický a častokrát bez vážneho podnetu, môžu nastať problém. Podľa odborníkov existujú dva hlavné typy stresu: 

Akútny stres - krátkodobý stres, ktorý rýchlo po vyvolávajúcej situácii zmizne. Pocítite ho, keď prudko zabrzdíte pretože vám niekto skočí pred auto do cesty, keď sa hádate so svojím partnerom alebo keď lyžujete na strmom svahu. Pomáha vám zvládať nebezpečné situácie. Takýto stres sa objavuje aj vtedy, keď urobíte niečo nové alebo vzrušujúce. Všetci ľudia zažívajú akútny stres minimálne raz v živote. Ako akútny stres pôsobí na naše telo? Keď sa cítite ohrozený, váš nervový systém reaguje uvoľnením stresových hormónov, vrátane adrenalínu a kortizolu, ktoré prebudia vaše telo k okamžitej akcii. Vaše srdce bije rýchlejšie, svaly sa napínajú, krvný tlak stúpa, dych sa zrýchľuje a vaše zmysly sú ostrejšie. Tieto fyzické zmeny zvyšujú vašu silu a vytrvalosť, zrýchľujú reakčný čas a zvyšujú vaše zameranie - pripravujú vás buď bojovať, alebo utiecť pred nebezpečenstvom. 

Chronický stres - je to stres, ktorý trvá dlhšiu dobu. Ak máte finančné problémy, nešťastné manželstvo alebo problémy v práci, môžete zažívať chronický stres. Akýkoľvek typ stresu, ktorý trvá týždne alebo mesiace sa považuje za chronický stres. Dokonca môžete byť tak zvyknutí na chronický stres, že si ani neuvedomujete, že tento stres predstavuje závažný problém. Dôležité však je si uvedomiť, že ak nenájdete spôsoby, ako zvládať stres, môže to viesť k rôznym vážnym zdravotným problémom.

Stresová reakcia je spôsob, ako vás telo chráni. Keď pracujete, pomáha vám zostať sústredený, energický a pohotový. V núdzových situáciách vám stres môže zachrániť život - napríklad vám dá väčšiu silu na obranu, alebo vás núti skočiť na brzdu, aby ste predišli dopravnej nehode. Stres vám môže pomôcť vyrovnať sa s rôznymi výzvami. Je to to, čo vás drží na nohách počas prezentácie v práci, zostruje vašu koncentráciu, keď sa pokúšate vyhrať dôležitý zápas, alebo vás vedie k štúdiu na skúšku v čase, keď by ste radšej sledovali televíziu. Ale v určitom bode prestane byť stres užitočný a začne spôsobovať veľké škody na vašom zdraví, nálade, produktivite, vzťahoch a kvalite vášho života. 

Váš nervový systém nedokáže rozlišovať medzi emočnými (predstavovanými) a reálnymi hrozbami. Ak ste rozrušený kvôli sporu s priateľom, pracovným termínom alebo horou účtov, vaše telo môže reagovať rovnako silno, ako keby ste čelili skutočnej nebezpečnej situácii v reálnom živote. Čím viac je váš systém stresu aktivovaný, tým ľahšie sa spustí aj bez veľkého podnetu a jeho vypnutie je o to náročnejšie 

Ak máte tendenciu sa často stresovať, vaše telo môže byť zvyknuté väčšinu času existovať v stave zvýšeného stresu. A to môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Chronický stres narúša takmer každý systém vo vašom tele. Môže potlačiť váš imunitný systém, narušiť váš tráviaci a reprodukčný systém, zvýšiť riziko infarktu, znížiť libido a mozgovej príhody, a zrýchliť proces starnutia. Môže dokonca „prestaviť“ náš mozog a zostaneme tak zraniteľnejší voči úzkosti, depresii a iným problémom s duševným zdravím. 

Stres a vaše telo 

Vaše telo reaguje na stres uvoľňovaním rôznych hormónov. Tieto hormóny nútia váš mozog aby bol ostražitejší, spôsobujú zvýšené napätie svalov a zvyšujú pulz. Z krátkodobého hľadiska sú tieto reakcie pozitívne, pretože vám môžu pomôcť zvládnuť situáciu, ktorá spôsobuje stres (je to spôsob, ako sa vaše telo chráni). 

Ak trpíte chronickým stresom, vaše telo zostáva v strehu, aj keď nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Postupom času sa stresom vystavujete riziku zdravotných problémov ako napríklad: 

 • vysoký krvný tlak,
 • ochorenie srdca,
 • cukrovka,
 • obezita,
 • depresia alebo úzkosť,
 • problémy s kožou, ako napríklad akné alebo ekzém,
 • menštruačné problémy,
 • chronický stres môže zhoršiť už existujúce zdravotné problémy.

 

Nenápadné príznaky stresu

Stres sa môže prejavovať ako mnoho druhov fyzických a emocionálnych príznakov. Niekedy si nemusíte uvedomiť, že tieto príznaky sú spôsobené stresom. Tu je niekoľko príznakov, ktoré možno zažívate a môžu byť spôsobené chronickým stresom: 

 • hnačka alebo zápcha,
 • zábudlivosť,
 • časté bolesti,
 • bolesti hlavy,
 • nedostatok energie,
 • sexuálne problémy,
 • tuhá čeľusť alebo stuhnutý krk,
 • únava,
 • problémy so spánkom,
 • podráždený žalúdok,
 • užívanie alkoholu alebo drog na relaxáciu,
 • chudnutie alebo priberanie.

 

Príčiny stresu

Príčiny stresu sú u každej osoby rôzne. Situácie a udalosti, ktoré spôsobujú stres, sa nazývajú stresory. Zvyčajne považujeme stresory za negatívne, napríklad vyčerpávajúci pracovný rozvrh alebo búrlivý vzťah. Avšak všetko, čo na vás kladie vysoké požiadavky, môže byť stresujúce. Patria sem aj pozitívne udalosti, ako napríklad svadba, kúpa domu, navštevovanie vysokej školy alebo povýšenie. Nie všetky stresory sú samozrejme spôsobené vonkajšími faktormi. Stres môže byť tiež vnútorný, keď sa príliš obávate o niečo, čo sa môže alebo nemusí stať, alebo ak máte iracionálne pesimistické myšlienky o živote. 

Napokon to, čo spôsobuje stres, závisí aspoň čiastočne od vášho vnímania. Niečo, čo je pre vás stresujúce, vás nemusí stresovať do konca života, po určitom čase si to môžete dokonca užiť. Zatiaľ čo sa niektorí z nás boja vystupovať pred ľuďmi, iní naopak veľmi radi žijú v centre pozornosti okolia. Ak jedna osoba prosperuje pod tlakom a dosahuje najlepšie výsledky v časovej tiesni, druhá sa pod tlakom zloží. Niektoré ďalšie bežné zdroje stresu sú napríklad: 

 • manželstvo alebo rozvod,
 • začatie novej práce,
 • smrť manžela/manželky alebo blízkeho rodinného príslušníka,
 • narodenie dieťaťa,
 • finančné problémy,
 • zdravotné problémy,
 • problémy pri práci,
 • problémy doma a i.

 

Top 10 najviac stresujúcich životných udalostí

Podľa všeobecne uznávanej stupnice Holmes a Rahe Stress Scale sú uvedené udalosti považované za najviac stresové životné udalosti pre dospelých, ktoré môžu prispieť k chorobe:

 1. smrť manžela/manželky,
 2. rozvod,
 3. rozdelenie rodiny,
 4. uväznenie (väzenie),
 5. smrť blízkeho člena rodiny,
 6. zranenie alebo choroba,
 7. manželstvo,
 8. strata zamestnania,
 9. zmierenie manželstva,
 10. odchod do dôchodku.

 

Koľko stresu je príliš veľa?

Z dôvodu rozsiahleho poškodenia, ktoré stres môže spôsobiť nášmu telu, je dôležité poznať svoje vlastné limity. Ale koľko stresu je „príliš veľa“ sa líši od človeka k človeku. Zdá sa, že niektorí ľudia dokážu odrážať a vracať životné údery veľmi efektívne, zatiaľ čo iní majú tendenciu sa rúcať tvárou v tvár malým prekážkam.  

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú vašu úroveň tolerancie voči stresu patria:

Vaša podporná sieť - silná sieť priateľov a členov rodiny je obrovským nárazníkom proti stresu. Ak máte ľudí, na ktorých sa môžete spoľahnúť, životné tlaky sa nezdajú byť až také ohrozujúce. Na druhej strane, čím ste osamelejší a izolovanejší, tým väčšie je riziko podľahnutia stresu.

Váš zmysel pre kontrolu - ak máte dôveru v seba samého a svoje schopnosti stres nad vami nemá až takú prevahu. Na druhej strane, ak si myslíte, že máte malú kontrolu nad svojím životom a že ste odkázaný na milosrdenstvo svojho prostredia a okolností, stres vás pravdepodobne ochromí.

Váš postoj k životu - spôsob, akým sa pozeráte na život a jeho nevyhnutné výzvy, predstavuje obrovský rozdiel vo vašej schopnosti zvládať stres. Ak ste všeobecne optimistickí, stávate sa menej zraniteľný. 

Vaša schopnosť vysporiadať sa s vašimi emóciami - ak neviete, ako sa upokojiť, keď sa cítite smutní, nahnevaní alebo znepokojení, je väčšia pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou stresu. 

Zlepšenie vašej schopnosti zvládať stres

Pohybujte sa -  zvyšovanie úrovne aktivity je jednou z taktík, ktoré môžete využiť, aby ste zmiernili stres a začali sa cítiť lepšie. Pravidelné cvičenie môže zlepšiť vašu náladu a slúži ako rozptýlenie od starostí, čo vám umožní vymaniť sa z cyklu negatívnych myšlienok, ktoré živia stres. Rytmické cvičenia, ako je chôdza, beh, plávanie a tanec, sú obzvlášť účinné, najmä ak cvičíte s vedomím (zameraním vašej pozornosti na fyzické pocity, ktoré zažívate pri pohybe). 

Naučte sa relaxovať - zo svojho života nemôžete úplne odstrániť stres, ale môžete určiť, ako veľmi vás to ovplyvňuje. Relaxačné techniky ako joga, meditácia a hlboké dýchanie aktivujú relaxačnú reakciu tela, stav pokoja, ktorý je opakom stresovej reakcie. Pri pravidelnom tréningu môžu tieto činnosti znižovať každodennú úroveň stresu a zvyšovať pocity radosti a pokoja. Zvyšujú tiež vašu schopnosť zostať v pokoji aj pod tlakom. 

Jedzte zdravú výživu - jedlo, ktoré jete, môže zlepšiť alebo zhoršiť vašu náladu a ovplyvniť vašu schopnosť vyrovnať sa so životnými stresormi. Jesť stravu plnú spracovaných potravín, rafinovaných uhľohydrátov, sladkého občerstvenia môže zhoršiť príznaky stresu, zatiaľ čo strava bohatá na čerstvé ovocie a zeleninu, vysoko kvalitné bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny vám môže pomôcť lepšie sa vysporiadať s nástrahami života. 

Doprajte si odpočinok - pocit únavy môže zvýšiť stres tým, že spôsobí, že budete uvažovať iracionálne. Zároveň môže chronický stres narušiť váš spánok. Či už máte problémy so zaspávaním alebo s nespavosťou v noci, existuje veľa spôsobov, ako zlepšiť váš spánok. 

Zvážte užívanie doplnkov výživy - existuje veľké množstvo výživových doplnkov, ktoré dokážu pomôcť v upokojení organizmu pred nástrahami stresu. Dokážu tiež doplniť nevyhnutné minerálne látky a pomôcť organizmu správne pracovať. My máme vyskúšané doplnky výživy, ktoré obsahujú prírodnú látku Maca Fresh. Prípravok Maca Fresh zlepšuje celkové fyzické a psychické zdravie, a podporuje vitalitu. Zabezpečuje normálnu činnosť svalov a optimalizuje duševný stav a výkon. Vplýva aj na normálnu činnosť nervovej sústavy a psychickej činnosti, prispieva k zníženiu miery stresu a vyhorenia. Pomáha udržiavať normálnu funkciu pohlavných orgánov, vrátane erekcie a hormonálnej aktivity. Zvyšuje plodnosť a sexualitu. Dokáže zabezpečiť podporu fyzickej aktivity zlepšenie fyzickej kondície a vytrvalosti. Zlepšuje mikrocirkuláciu krvného systému a pružnosť ciev. Na základe svojich účinných látok, ktoré prezentujeme nižšie dokáže znižovať únavu a podporovať celkovú vitalitu organizmu. Viac o nej sa v prípade záujmu dozviete pod článkom. 

Kedy kontaktovať odborníka?

Zavolajte odborníkovi, ak sa cítite ochromení stresom alebo ak to ovplyvňuje vaše zdravie. Ak spozorujete nové alebo nezvyčajné príznaky, obráťte sa na svojho poskytovateľa zdravotných služieb.

 

Najpredávanejšie

28
3412834
Značky

Stránka 1 z 1 - 4 položiek celkom

 • maca energia - maca - gaurana -kofein Novinka Tip 278/1 B
  Doplnok na zvýšenie energie Maca Fresh Energy - 90 kapsúl
  Skladom (468 ks)

  Štartér mozgu a výkonu. Tento unikátny produkt zostavený špeciálne pre ľudí, ktorí potrebujú zvýšiť mentálnu pozornosť, podporiť mozgovú činnosť a chcú dodať svojmu telu energiu. Vhodné pre študentov, manažérov, profesionálnych šoférov, ľudí pracujúcich pod mentálnou a psychickou záťažou. Účinok sa prejaví približne do 30 minút na 4-5 hodín.

  od 34 €
 • maca pre muzov - lepšia erekcia - prírodný produkt - larginin - tribulus - problemy s erekciou Novinka Tip 281/1 B
  Maca pre mužov - Maca Fresh Men - 90 kapsúl
  Skladom (452 ks)

  Sebaistý, pevný v postoji a keď je potrebné, je tvrdý ako skala. To robí chlapa správnym chlapom! Unikátny produkt zostavený špeciálne pre mužov, ktorí chcú zvýšiť svoj sexuálny výkon, mať silnejšiu erekciu, plodnosť, dodať svojmu telu energiu a urobiť niečo pre svoje intímne, psychické i fyzické zdravie a pohodu.hodnotenie_referencie_skusenosti

   

  od 34 €
 • maca - maca pre ženy - menopauza - menstruacia - pms 287/1 B
  Maca pre ženy - Maca Fresh Women - 90 kapsúl
  Skladom (396 ks)

  Pokojná rieka, sebavedomá a plná síl. To najlepšie charakterizuje svet vyrovnanej ženy. Unikátny produkt zostavený špeciálne pre tie ženy, ktoré chcú podporiť svoju sexualitu, fyzické a psychické zdravie, alebo chcú upokojiť hladinu nepriaznivých príznakov menopauzy. ENERGIA ženy v stálom prítoku živín a lásky   hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 34 €
 • SexUp Akcia Tip SUA01
  Tekuté afrodiziakum pre mužov a ženy Valavani - SexUP - 5x25ml
  Skladom (345 ks)

  Silné afrodiziakum pre mužov aj ženy, tekutá forma pre rýchle vstrebanie, výťažky z afrodiziakálnych rastlín v jednej fľaštičke. Certifkát bezpečnosti od Štátneho zdravotného ústavu.hodnotenie_referencie_skusenosti

  od 28 €

Stránka 1 z 1 - 4 položiek celkom