Výber najlepšieho prírodného prípravku na zvýšenie libida

Výber najlepšieho prípravku na zvýšenie libida

Sexuálna túžba (libido) sa považuje za jeden z najdôležitejších ukazovateľov ľudskej sexuality. Jeho zníženie alebo úplná strata je spojená s vysokou mierou frustrácie a stresu či už u mužov alebo u žien. Existuje naozaj veľké množstvo príčin, prečo tento stav môže nastať, avšak možnosti pomoci nie sú tak limitované ako sa môže na prvý pohľad javiť. V súčasnej dobe existuje veľké množstvo prípravkov či už prírodných alebo farmaceutických, ktoré vedia byť veľmi užitočné. V článku by sme sa radi pozreli na to, prečo problémy s libidom vznikajú, čo môže byť ich príčinou, ako je možné im predchádzať, ako sa problému zbaviť a množstvo iného. 

Ľudská sexualita je naozaj komplexná. To čo funguje u jedného jedinca nemusí u iného. Čo však všetci máme spoločné je práve stavba nášho tela. Naše telá fungujú na rovnakých biochemických princípoch. Riadenie sexuálnych funkcií prebieha na úrovni hormónov a práve tam sa najčastejšie skrýva aj príčina vzniku porúch libida

V článku sa pozrieme na libido trošku podrobnejšie:

 • Sexuálna túžba (libido): o čo ide?
 • Príčiny poklesu sexuálnej túžby
 • Hormonálna nerovnováha ako problém číslo 1
 • Zas ten testosterón?!
 • Čo všetko spôsobuje nízka hladina testosterónu?
 • Erektilná dysfunkcia a zníženie libida
 • Dá sa s tým všetkým niečo urobiť?
 • Vplyv stravy na libido
 • Ktoré minerály a vitamíny pomáhajú zvýšiť sexuálnu túžbu?
 • Prípravkov je mnoho, ktoré sú „tie správne“?
 • Ktoré rastlinné zložky pomáhajú pri zvyšovaní libida?

 

Sexuálna túžba (libido): o čo ide?

Keď počujeme pojem libido, azda každý z nás tuší o čo ide. Je však vhodné sa pozrieť na definíciu, ktorá by nám pomohla charakterizovať čo libido je. Libido jednoducho povedané označuje úroveň sexuálnej túžby a motivácie, ktorú jedinec má. V praxi to znamená, že ak má niekto nižšie libido, má znížený záujem o sex (čiže sa u neho prejavuje nízka sexuálna túžba). Nízke libido je súčasťou mnohých sexuálnych dysfunkcií, ktoré zahŕňajú aj fyzickú stratu sexuálnych funkcií, avšak vtedy sa nejedná o znížené libido, ale o ochorenie, ktoré je sprevádzané znížením sexuálnej túžby. Je teda možné povedať, že zníženie sexuálnej túžby môže vzniknúť aj bez iného ochorenia, avšak veľmi často sa jedná len o príznak inej chorobnej príčiny. Z toho dôvodu je vždy vhodné vyhľadať pomoc odborníka v prípade, ak ochorenie je závažné a negatívne ovplyvňuje bežné fungovanie človeka.

Príčiny poklesu libida

Tak ako už zrejme z predchádzajúceho textu vyplýva, príčin zníženého libida môže byť naozaj veľké množstvo. Pozrime sa však na tie najčastejšie. Úplne najviac známou príčinou zníženej sexuálnej túžby je nedostatok testosterónu. Avšak myslieť si, že za všetko môže len testosterón nie je úplne správne. Súčasný životný štýl, ktorý naša spoločnosť považuje za prirodzený je úplne neprirodzený pre naše telo. Neustály stres, mentálne napätie či úzkosti a depresie, to všetko môže mať veľmi negatívny vplyv na kvalitu nášho sexuálneho zdravia. 

Hormonálna nerovnováha ako problém číslo 1

Hormóny sú kľúčovou súčasťou našich organizmov. Ich hlavnou úlohou je podieľať sa na riadení všetkých telesných procesov. Sú to poslíčkovia informácií v našom tele, ktorí zohrávajú mnoho kľúčových úloh a môžu mať vplyv na kvalitu spánku, náš metabolizmus, náladu a mnoho ďalších významných telesných funkcií vrátane nášho sexuálneho života. A je to práve hormonálna nerovnováha, ktorá veľmi často dokáže zapríčiniť zníženie sexuálnej túžby. Väčšina odborných publikácií týkajúcich sa sexuality a libida poukazuje na významnú úlohu testosterónu. A práve testosterón je veľmi často zodpovedný za zníženie sexuálnej túžby. 

Zas ten testosterón?!

Testosterón je pohlavný hormón, ktorý hrá dôležitú úlohu v oblasti sexuálneho zdravia mužov i žien. Testosterón ovplyvňuje aj mnoho ďalších dôležitých telesných procesov a jeho funkcia v organizme je naozaj nezastupiteľná. Testosterón svojim pôsobením ovplyvňuje napríklad aj svalovú silu, hustotu kostí či ukladanie tuku. Príliš nízka hladina testosterónu  môže veľmi často spôsobiť nízku sexuálnu túžbu. Je teda vedecky dokázané, že zmeny  v hladinách testosterónu majú priamy vplyv na sexuálnu túžbu mužov i žien. Aj keď je testosterón prítomný u mužov i žien, je považovaný za hlavný mužský hormón. U žien sa hormón testosterón taktiež nachádza, ale v oveľa menšom množstve. To však vôbec neznamená, že nemá u žien svoju funkciu. Prirodzené znižovanie produkcie testosterónu sa u mužov vyskytuje najmä s pribúdajúcim vekom. A to je práve ten stav, ktorého sa obáva nejeden muž. Je však dôležité doplniť, že u mnohých mužov toto zníženie nemá veľký vplyv na ich život. Čiže pokles hladín testosterónu môže byť veľmi jemný, postupný a život muža (ani ten intímny) sa do veľkej miery nezmení. U niektorých mužov však môžu byť tieto zmeny drastické a vôbec nie vítané. Prejavov nízkej hladiny testosterónu je veľké množstvo a sú veľmi variabilné. Každý jedinec môže vnímať na svojom tele odlišné zmeny, prípadne ich nemusí vnímať vôbec.2 

Čo všetko spôsobuje nízka hladina testosterónu?

Známky nízkej hladiny testosterónu sú niekedy ľahko prehliadnuteľné, prípadne sú pripisované iným príčinám. Veľmi často sa stáva, že človek hľadá pomoc u celej rady odborníkov, avšak k tej primárnej príčine sa veľmi často nedopracuje. Pozrime sa však na základné príznaky spojené so znížením testosterónu u mužov. Prvým príznakom je nedostatok libida - sexuálnej túžby. Testosterón je kľúčovým komponentom pohlavného života mužov a žien, takže keď jeho hladina klesne, môže klesnúť aj túžba mať sex. V súčasnosti nie je jasné, či nízky testosterón prispieva k nárastu hmotnosti, alebo naopak, či zvýšenie telesnej hmotnosti prispieva k zníženiu testosterónu. Tukové bunky však zohrávajú úlohu pri premene testosterónu na estrogén, ženský pohlavný hormón a to sa prejavuje na jeho nedostatku. Tu je vhodné tiež pripomenúť, že je dokázané, že zníženie hmotnosti, zdravá strava a šport dokázateľne zvyšujú testosterón

Aj keď testosterón neovplyvňuje funkciu ani silu svalov, je nevyhnutnou súčasťou budovania svalovej hmoty. Ak zistíte, že strácate svalový objem, môže to byť spôsobené nižšou hladinou testosterónu, ktorá ovplyvňuje rast nového tkaniva a udržiavanie už vypracovaných svalov. Ďalším z nenápadných príznakov nízkeho testosterónu môže byť únava. Cítite sa stále unavení? Nemusí to byť spôsobené len starnutím či  stresom v práci. Aj keď existuje veľa možných príčin únavy, do zoznamu možných príčin rozhodne radíme aj nízku hladinu testosterónu a to najmä ak máte ďalšie pridružené príznaky. 

Osteoporóza je spojená najmä so staršími ženami ako vedľajší účinok straty estrogénu. Strata kostnej hmoty u mužov je taktiež výsledkom nízkej hladiny testosterónu. Výsledky sú rovnaké. Kosti sa môžu ľahšie lámať alebo rednúť kvôli čoraz slabšej štruktúre. Testosterón taktiež prenáša signály potrebné na získanie a udržanie erekcie. Problémy s erekciou teda veľmi často môžu priamo súvisieť s nízkou hladinou testosterónu v krvi muža. Nízky testosterón rovnako spôsobuje zníženie množstva ejakulátu, ktoré telo produkuje. Ak je problémom nízky testosterón, tak množstvo ejakulátu môže byť výrazne menšie ako množstvo, na ktoré ste zvyknutí. Opäť v kombinácii s inými príznakmi môže nízky objem ejakulátu naznačovať nízku produkciu testosterónu. 

Vypadávanie vlasov môže byť taktiež prvým ukazovateľom toho, že sa u muža znižuje hladina testosterónu. Aj keď sú za vypadávaním vlasov aj rôzne dedičné faktory, prispieva k tomu aj nízky testosterón a preto je to rozhodne potrebné zohľadniť. Nízka hladina testosterónu je spojená aj s nespavosťou a so spánkovým apnoe. Zdravý spánok znižuje riziko vysokého krvného tlaku a srdcových chorôb. Preto je potrebné sa snažiť udržať si kvalitný spánkový režim. Viac ako polovica mužov v štúdii zameranej na účinky nízkeho testosterónu vykazovala príznaky depresie a depresívni muži často udávajú, že liečba testosterónom môže byť niekedy veľmi účinná. 

Ďalšou z príčin zníženej sexuálnej túžby, tentokrát u žien je nedostatok estradiolu. Estradiol je formou estrogénu u žien. Je to pohlavný hormón zodpovedný za zdravie a funkciu ženských pohlavných orgánov. Hladiny estradiolu majú tendenciu klesať u žien počas a po menopauze, čo môže viesť k strate libida. 

Chronický stres môže zvýšiť hladinu stresového hormónu, kortizolu, v tele, čo môže zvýšiť zápalovú reakciu a naopak znížiť libido. Vysoká hladina kortizolu môže tiež prispieť k zníženiu kvality spánku, čo môže tiež negatívne ovplyvniť libido.3 

Erektilná dysfunkcia a zníženie libida
U niektorých mužov môže erektilná dysfunkcia viesť k prípadnej strate libida. Medzi bežné faktory spojené s erektilnou dysfunkciou patrí starnutie, obezita, vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol, srdcové choroby, poruchy štítnej žľazy, fajčenie, cukrovka, syndróm nepokojných nôh, rakovina prostaty a spánkové apnoe. U žien je nízke libido spojené s maternicovými fibroidmi, endometriózou, obezitou, vysokým krvným tlakom a menopauzou. Niektoré lieky, napríklad antikoncepcia a lieky používané na liečbu porúch nálady môžu tiež znížiť libido u žien. 

Dá sa s tým všetkým niečo urobiť?
Ak máte nízke libido a neviete prečo, je dôležité obrátiť sa na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý vám pomôže vyšetriť možné príčiny. Váš lekár vie získať dôkladnú anamnézu a skontrolovať zdravotné ťažkosti, ktoré by mohli prispievať k zníženiu libida. Liečba základného zdravotného stavu môže zmierniť príznaky zníženého libida. Zlepšenie kvality spánku a zníženie stresu môže tiež pomôcť zvýšiť libido. Pravidelné cvičenie môže mať pozitívny vplyv na našu sexuálnu výkonnosť. Metódy na zvýšenie libida sa často líšia v závislosti od pohlavia a mnohé si vyžadujú spoluprácu s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Ak je pokles libida u muža spôsobený nedostatkom testosterónu alebo hypogonadizmom, substitučná liečba testosterónom môže pomôcť obnoviť pohlavný styk a zlepšiť libido. Testosterón je možné nahradiť rôznymi formami, vrátane injekcií, gélov alebo v tabletkovej forme. Ak pokles mužského libida vyplýva z poklesu erektilnej funkcie, môžu libido prinavrátiť metódy obnovenia sexuálnych funkcií.


Užívanie niektorých liekov môže znížiť hladiny testosterónu, čo môže zase viesť k nízkemu libidu. Napríklad lieky na krvný tlak, ako sú ACE inhibítory beta-blokátory, môžu zabrániť ejakulácii a erekcii. Medzi ďalšie lieky, ktoré môžu znižovať hladiny testosterónu, patria: chemoterapia alebo ožarovanie pri rakovine, hormóny používané na liečbu rakoviny prostaty, kortikosteroidy, látky znižujúce bolesť, napríklad morfín a oxykodón, antimykotikum ketokonazol, cimetidín , ktorý sa používa pri pálení záhy a gastroezofágovom refluxe, anabolické steroidy, ktoré športovci používajú na zvýšenie svalovej hmoty a niektoré antidepresíva. 

Akýkoľvek problém s duševným zdravím môže spôsobiť stratu libida. Najbežnejším ochorením je depresia. Depresia je skutočne vážne ochorenie, ktoré môže výrazne ovplyvniť váš sexuálny život. Okrem nezáujmu o sex existuje mnoho ďalších príznakov depresie, vrátane nasledujúcich:

Nedostatok energie alebo pocit únavy. Nepokoj a problémy so spánkom. Zlá chuť do jedla, ktorá môže viesť k chudnutiu. Cítite sa vždy smutne a bez energie. Necítite potešenie z činností, ktoré ste predtým mali radi. Máte nízke sebavedomie a sebaúctu. Náhle si držíte odstup od rodiny a priateľov.  Úzkosť je častou prekážkou sexuálneho fungovania a libida u mužov aj žien. Môže to byť úzkosť spôsobená životným stresom alebo špecifickou sexuálnou úzkosťou (strach zo sexuálnych výkonov). Ľudia s intenzívnym pracovným rozvrhom sa môžu cítiť unavení a v dôsledku toho majú nízku sexuálnu túžbu. Úzkosť a stres môžu ovplyvniť erekciu, ktorá môže byť výrazne negatívne ovplyvnená. Výskumy ukazujú, že depresia a úzkosť môžu mať za následok zníženie libida a zvýšenie sexuálnej dysfunkcie. Existuje veľa vecí, ktoré je možné urobiť, aby zvládli ste kontrolovali svoju úzkosť a posilnili svoje duševné zdravie:

 • kvalitný spánok
 • urobiť si čas na voľnočasové aktivity
 • pravidelne cvičiť
 • jesť výživnú stravu
 • pracujte na zlepšení vzťahov
 • vyhľadajte odbornú pomoc

 

Vplyv stravy na libido

Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť libido je optimalizovanie telesnej hmotnosti. Nadváha alebo podváha môžu narušiť rovnováhu hormónov, čo môže viesť k nižšiemu počtu spermií, zníženému sexuálnemu výkonu a zhoršeniu sexuálneho zdravia.

Nie ste si istí, či je vaša hmotnosť optimálna? Skontrolujte index telesnej hmotnosti (BMI). BMI zohľadňuje pomer medzi vašou výškou a váhou. V štúdii, ktorá bola vykonávaná na chudých mužoch sa zistilo, že ľudia s BMI vyšším ako 20 mali nižšiu koncentráciu spermií a celkový počet spermií o 28,1%. Zistili tiež, že FSH, hormón, ktorý hrá kľúčovú úlohu v reprodukčnom systéme bol vyšší u štíhlych mužov (u mužov s optimálnou váhou).


Ktoré minerály a vitamíny pomáhajú zvýšiť sexuálnu túžbu?

Ako si teda pomôcť, keď chcem zlepšiť svoju sexuálnu túžbu? Existuje veľa antioxidantov, ale tie, ktoré boli špecificky študované s ohľadom na sexuálneho vzrušenia sú: 

 • Zinok: nachádza sa v ustriciach, kraboch, červenom mäse, hydine a fazuli.
 • Vitamín C: nachádza sa v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, pričom najvyššie hodnoty sa nachádzajú v paprikách, kivi, pomarančoch a grapefruitoch.
 • Selén: nachádza sa vo vysokých množstvách v brazílskych orechoch. Nachádza sa tiež v tuniaku, treske, hovädzom mäse, morkách a kuracom mä
 • Vitamín E: nachádza sa v orechoch, semenách, olejoch a listovej zelenine.
 • Kyselina listová: nachádza sa v hovädzej pečeni, listovej zelenine, ovocí, fazuli a hrášku a často v obohatených zrnách.
 • Lykopén: nachádza sa v paradajkách, marhuliach, ružovom grepe a vodnom melóne

 

Prípravkov je mnoho, ktoré sú „tie správne“?

Výber toho najvhodnejšieho prípravku na podporu zdravia je naozaj veľmi dôležitý proces. Určite nie je potrebné pripomínať, že je vždy najlepšie nakupovať u overeného predajcu, ktorý má skúsenosti a kompetencie na to, aby vám čo najlepšie poradil. Dôraz je tiež potrebné klásť na certifikát kvality a zdravotnej nezávadnosti, pretože na trhu sa nachádza veľké množstvo falzifikátov a prípravkov, ktoré sú len lacné napodobeniny. Je dobré mať jasno v tom, ktoré prírodné zložky majú vedecky dokázanú schopnosť pôsobiť na problém, ktorý sa snažím riešiť. Z toho dôvodu vám na tomto mieste ponúkame prehľad prírodných látok, ktoré pomáhajú so zvyšovaním sexuálneho vzrušenia. 

Ktoré rastlinné zložky pomáhajú pri zvyšovaní libida?

Medzi rastlinné zložky, ktoré majú overený vplyv na libido radíme: 

 • L-arginín
 • Maca
 • Tribulis terrestris (Kotvičník zemný)
 • Gingko biloba
 • Panax ginseng (ženšen)
 • Schizandra čínska

 

Teraz keď už vieme, akým spôsobom sa nedostatok libida prejavuje, čo sú jeho príčiny a ako tomu predchádzať sa pozrieme na prípravky, ktoré obsahujú optimálny pomer látok, ktoré dokážu efektívne pomôcť s libidom. 

FEMM PASSION je veľmi obľúbený výživový doplnok, ktorý má optimálny pomer účinných látok, ktoré pomáhajú zlepšiť sexuálne vzrušenie. Produkt je navrhnutý špeciálne pre ženy a pomáha nastoliť hormonálnu rovnováhu v celom tele. Navyše sa jedná o český produkt, ktorý teda spĺňa prísne štandardy pre kvalitu výrobku. Uvádzame presné zloženie prípravku, aby ste mohli posúdiť vhodnosť zloženia. 

Denná dávka (2 kapsule) obsahuje nasledovné prírodné látky:

Maca (Lepidium meyenii)- extrakt 200 mg

Damiana (Turnera diffusa)- extrakt 200 mg

L- arginin 200 mg

Eleuterokok ostnatý (Eleuterococcus senticosus)- extrakt 80 mg

Muira puama (Ptychopetalum olacoides)- extrakt 60 mg

Schizandra chinensis- extrakt 40 mg

Vitamin E 6 mg (50 % DRHP)

Koenzym Q 10 10 mg

Červená ďatelina (Trifolium pratense)- extrakt 10 mg

Ginkgo biloba- extrakt 10 mg

Vitamin B9 200 µg (100 % DRHP)

(DRHP- Doporučená referenčná hodnota príjmu) 

Na základe vyššie uvedeného teda je možné vidieť, že prípravok obsahuje množstvo účinných látok, ktoré sme spomínali na začiatku článku. Priamo tu si ho môžete zakúpiť

femm-passion-libido-caps

Maca Fresh Men

Ak sa však máme pozrieť na prípravok, ktorý je z hľadiska zlepšenia libida populárny u mužov, musíme spomenúť Maca Fresh. Prípravok Maca Fresh Men je doplnok výživy, ktorý sa pýši širokým spektrom priaznivých účinkov na náš organizmus. V prvom rade ho považujeme za účinné afrodiziakum. Avšak účinky prípravku nie sú zamerané len na sexuálne funkcie, ale podporujú zdravie celého organizmu, či už v rovine fyzického zdravia, ako aj zdravia psychického alebo rast svalov. 

Jedná sa o unikátny produkt určený špeciálne pre mužov, ktorí chcú zlepšiť svoj sexuálny výkon, erekciu, plodnosť, dodať svojmu telu energiu a urobiť niečo pre svoje intímne, psychické i fyzické zdravie a pohodu. Základ tohto produktu je tvorený extraktom z rastliny Maca fresh (Lepidium meyenii) a je doplnený L-Argininom a extraktom z Tribulus terrestris. Zloženie na dennú dáku je nasledovné: Maca extrakt 750 mg, L-arginin 450 mg, Tribulus terrestris extrakt 150 mg. Priamo tu si môžete Maca Fresh Men zakúpiť

maca-fresh-man

Na základe uvedeného je jasné, že výber vhodného prípravku na zlepšenie sexuálnej túžby nie je jednoduchý proces. Avšak veríme, že po prečítaní tohto článku lepšie rozumiete tomu, ktoré prírodné látky majú potenciál pomôcť riešiť tento problém.

Zdroje:

 1. https://www.healthline.com/health/high-libido 
 2. https://www.webmd.com/men/how-low-testosterone-can-affect-your-sex-drive#:~:text=Some%20men%20maintain%20sexual%20desire,some%20decline%20in%20sex%20drive 
 3. https://www.healthline.com/health/low-testosterone/warning-signs#mood 
 4. https://www.healthline.com/health/mens-health/sex-drive#loss-of-libido