Libido:Náhla strata libida

Ľudská sexuálna túžba je komplexná kombinácia sociálnych, hormonálnych, fyziologických a psychologických faktorov, z ktorých väčšina je zle pochopená. Spoločnosť hrá úlohu v tom, čo sa považuje za prijateľné v sexuálnej túžbe: náboženské presvedčenie, rodinné hodnoty a výchova ovplyvňujú postoj človeka k vlastným pocitom sexuálnej túžby. Hormóny zohrávajú úlohu pri prudkom náraste testosterónu a estrogénu u dospievajúcich, ktoré predchádzajú sexuálnej aktivite. Sexuálna túžba je prvým z troch bodov spojených s reprodukciou: sexuálna túžba (nájsť partnera), príťažlivosť (nájsť najlepšieho partnera) a láska (aby sa včas úspešne reprodukoval a zakladal rodinu). 

Strata libida (znížená sexuálna motivácia) je častým problémom, ktorý v určitom okamihu života postihuje mnoho mužov a žien. Strata libida je častým problémom postihujúcim až jedného z piatich mužov - a ešte viac žien - v určitom okamihu ich života. Často sa spája s profesionálnym a osobným stresom alebo s dôležitými udalosťami, ktoré menia život, ako je tehotenstvo, pôrod alebo dojčenie. Často je spojená s problémami vo vzťahoch, stresom alebo únavou, ale môže byť príznakom iného zdravotného problému, napríklad znížením hladiny hormónov. Sexuálna motivácia každého je iná - neexistuje nič také ako „normálne“ libido. Ak však zistíte, že nemáte dostatočnú sexuálnu túžbu (resp. sa výrazne znížila v priebehu času) a ovplyvňuje to váš vzťah, je dobré vyhľadať pomoc. 

Nízke libido sa popisuje ako znížený záujem o sexuálnu aktivitu. Je bežné, že z času na čas stratíte záujem o sex. Úroveň libida sa v priebehu života mení. Je tiež bežné, že sa váš sexuálny záujem niekedy nezhoduje s vašim partnerom. Existuje niekoľko potenciálnych príčin nízkeho libida u mužov. 

Nízke libido by sa nemalo zamieňať s erektilnou dysfunkciou (impotenciou), hoci tieto dva stavy môžu existovať súčasne.  Liečba sa môže líšiť a môže zahŕňať psychoterapiu, náhradu (dopĺňanie) hormónov, zmeny životného štýlu alebo úpravu užívaných liekov. Nízke libido môže byť niekedy spôsobené jedným faktorom, ale častejšie súvisí s viacerými faktormi, z ktorých každý prispieva svojím vlastným spôsobom. Medzi najbežnejšie príčiny patrí nízka hladina testosterónu, lieky, depresia, chronické choroby a stres.

 

Medzi príznaky nedostatku sexuálnej túžby a / alebo vzrušenia môžu patriť:

 • Znížený alebo žiadny záujem o sexuálnu aktivitu
 • Znížené alebo žiadne sexuálne alebo erotické myšlienky alebo fantázie
 • Nemajú chuť začať sexuálnu aktivitu alebo nereagujú na pokusy partnera
 • Žiadne vyvolanie sexuálnej túžby (ani pri čítaní, počutí alebo videní erotického obsahu)
 • Znížené alebo žiadne pocity sexuálneho vzrušenia alebo potešenia počas sexuálnej aktivity
 • Znížený alebo žiadny pocit v pohlavných orgánoch alebo iných oblastiach počas sexuálnej aktivity

 

(Väčšina) ľudí má ráda sex

Mať orgazmus je ukážkou zdravia človeka.  Vo waleskej štúdii s 918 mužmi vo veku 45 až 59 rokov bola úmrtnosť na infarkty alebo srdcové choroby o 50% nižšia u mužov s vysokou orgazmickou frekvenciou. To dokazuje, že sex má skutočne ochranný účinok na zdravie mužov. Väčšina mužov si užíva sex so svojimi partnermi; viac ako dve tretiny mužov (75%) vždy dosiahne orgazmus so svojím partnerom. Tretina žien vždy vyvrcholí. Vyššie miery orgazmu sú zaznamenané u starších ľudí. 

Zníženie sexuálnej túžby môže byť v skutočnosti úplne normálne, najmä s rastúcim vekom. Problémom sa to stáva len vtedy, keď to spôsobuje zlé pocity sebe alebo partnerovi, a teda konflikt vo vzťahu. Rozdiely v túžbe môžu súvisieť s hormonálnymi rozdielmi a zdá sa, že muži majú viac hormónu túžby, teda testosterónu, ako žien. Okrem toho majú muži na psychosexuálnej úrovni väčšiu potrebu aktívne vyjadrovať svoju sexualitu, aby si dokázali svoju mužskosť. Aj mnoho žien môže v určitom okamihu svojho života zažiť dočasné zníženie sexuálnej túžby/ vzrušenia. Toto je obzvlášť časté počas tehotenstva (prípadne po ňom), v čase stresu a zvyčajne to nespôsobuje príliš veľa problémov. Ak však tieto príznaky pretrvávajú dlhodobo, sú prítomné po celú dobu alebo väčšinu času a spôsobujú úzkosť, mali by ste navštíviť svojho lekára. 

Nedostatok sexuálnej túžby a nedostatok sexuálneho vzrušenia môžu byť spôsobené fyzickými problémami (v tele), psychologickými problémami (v mysli) alebo ich kombináciou. Nedostatok sexuálnej túžby a nedostatok sexuálneho vzrušenia môžu byť spojené s mnohými fyzickými problémami. Patria sem cukrovka, nedostatok hormónov (nízky obsah estrogénu alebo testosterónu), inkontinencia moču, artritída, nervové problémy (napr. poranenie miechy, roztrúsená skleróza) a účinky niektorých liekov na predpis (vrátane niektorých, ktoré ovplyvňujú náladu a správanie, napr. antidepresíva), lieky na liečbu srdca alebo krvných ciev, napr. antihypertenzíva a niektorých, ktoré ovplyvňujú hormóny, napr. tamoxifén a kombinované perorálne kontraceptíva = antikoncepcia. 

Nedostatok sexuálnej túžby môže byť tiež spojený s vysokým krvným tlakom, Parkinsonovou chorobou, demenciou a schizofréniou. Taktiež za tým môžu byť problémy s ochorením ciev (ateroskleróza), problémami so štítnou žľazou, chirurgické zákroky a rádioterapia v oblasti genitálií, panvy alebo dolnej časti brucha. Môžu za tým byť aj problémy s častými infekciami močových ciest alebo vagíny. Medzi psychologické problémy, ktoré môžu spôsobiť nedostatok sexuálnej túžby a nedostatku sexuálneho vzrušenia alebo k nemu môžu prispieť, patrí depresia, úzkosť, problémy so vzťahom, sexuálna dysfunkcia u partnera, nízka sebaúcta, negatívny obraz vlastného tela a história sexuálneho zneužívania, násilia alebo ponižovania.

pokles-libida

 

Nízka hladina testosterónu

Testosterón je dôležitý mužský hormón. U mužov sa vytvára v semenníkoch. Testosterón je zodpovedný za budovanie svalov, kostnej hmoty a za stimuláciu produkcie spermií . Hladina testosterónu tiež ovplyvňuje vašu sexuálnu túžbu. Keď sa hladina testosterónu zníži, zníži sa aj vaša túžba po sexe. Znižovanie hladiny testosterónu je normálnou súčasťou starnutia. Avšak drastický pokles testosterónu môže viesť k zníženiu libida aj v skoršom veku. Nízka hladina testosterónu (hypogonadizmus) sa obyčajne vyvíja s vekom muža, ale môže postihnúť aj mladších mužov z rôznych dôvodov. Zatiaľ čo substitučná (náhradná - doplňovacia) liečba testosterónom môže byť užitočná pri obnove pôvodného libida, u mužov s kardiovaskulárnou poruchou môže zvyšovať riziko krvných zrazenín a mozgovej príhody. Apnoe v spánku, akné a zväčšenie prsníkov (gynekomastia) sú ďalšie bežné vedľajšie účinky.

 

Lieky


Užívanie niektorých liekov môže znížiť hladiny testosterónu, čo môže zase viesť k nízkemu libidu. Napríklad lieky na krvný tlak, ako sú ACE inhibítory beta-blokátory, môžu zabrániť ejakulácii a erekcii. Medzi ďalšie lieky, ktoré môžu znižovať hladiny testosterónu, patria: chemoterapia alebo ožarovanie pri rakovine, hormóny používané na liečbu rakoviny prostaty, kortikosteroidy, látky znižujúce bolesť, napríklad morfín a oxykodón, antimykotikum ketokonazol, cimetidín , ktorý sa používa pri pálení záhy a gastroezofágovom refluxe, anabolické steroidy, ktoré športovci používajú na zvýšenie svalovej hmoty a niektoré antidepresíva. 

 

Psychický stav

Akýkoľvek problém s duševným zdravím môže spôsobiť stratu libida. Najbežnejším ochorením je depresia. Depresia je skutočne vážne ochorenie, ktoré môže výrazne ovplyvniť váš sexuálny život. Okrem nezáujmu o sex existuje mnoho ďalších príznakov depresie, vrátane nasledujúcich:

Nedostatok energie alebo pocit únavy. Nepokoj a problémy so spánkom. Zlá chuť do jedla, ktorá môže viesť k chudnutiu. Cítite sa vždy smutne a bez energie. Necítite potešenie z činností, ktoré ste predtým mali radi. Máte nízke sebavedomie a sebaúctu. Náhle si držíte odstup od rodiny a priateľov.  Úzkosť je častou prekážkou sexuálneho fungovania a libida u mužov aj žien. Môže to byť úzkosť spôsobená životným stresom alebo špecifickou sexuálnou úzkosťou (strach zo sexuálnych výkonov). Ľudia s intenzívnym pracovným rozvrhom sa môžu cítiť unavení a v dôsledku toho majú nízku sexuálnu túžbu. Úzkosť a stres môžu ovplyvniť erekciu, ktorá môže byť výrazne negatívne ovplyvnená. Výskumy ukazujú, že depresia a úzkosť môžu mať za následok zníženie libida a zvýšenie sexuálnej dysfunkcie. Existuje veľa vecí, ktoré je môžné urobiť, aby zvládli ste kontrolovali svoju úzkosť a posilnili svoje duševné zdravie:

 • kvalitný spánok
 • urobiť si čas na voľnočasové aktivity
 • pravidelne cvičiť
 • jesť výživnú stravu
 • pracujte na zlepšení vzťahov
 • vyhľadajte psychológa, ak potrebujete odbornú podporu

 

Stravovacie návyky

Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť libido je optimalizovanie telesnej hmotnosti. Nadváha alebo podváha môžu narušiť rovnováhu hormónov, čo môže viesť k nižšiemu počtu spermií, zníženému sexuálnemu výkonu a zhoršeniu sexuálneho zdravia. 

Nie ste si istí, či je vaša hmotnosť optimálna? Skontrolujte index telesnej hmotnosti (BMI). BMI zohľadňuje pomer medzi vašou výškou a váhou. V štúdii, ktorá bola vykonávaná na chudých mužoch sa zistilo, že ľudia s BMI vyšším ako 20 mali nižšiu koncentráciu spermií a celkový počet spermií o 28,1%. Zistili tiež, že FSH, hormón, ktorý hrá kľúčovú úlohu v reprodukčnom systéme bol vyšší u štíhlych mužov (u mužov s optimálnou váhou).


Čo s tým?

Ako si teda pomôcť, keď chcem zlepšiť svoju sexuálnu túžbu? Existuje veľa antioxidantov, ale tie, ktoré boli špecificky študované s ohľadom na sexuálneho zdravia sú: 

 • Zinok: nachádza sa v ustriciach, kraboch, červenom mäse, hydine a fazuli.
 • Vitamín C: nachádza sa v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, pričom najvyššie hodnoty sa nachádzajú v paprikách, kivi, pomarančoch a grapefruitoch.
 • Selén: nachádza sa vo vysokých množstvách v brazílskych orechoch. Nachádza sa tiež v tuniaku, treske, hovädzom mäse, morkách a kuracom mä
 • Vitamín E: nachádza sa v orechoch, semenách, olejoch a listovej zelenine.
 • Kyselina listová: nachádza sa v hovädzej pečeni, listovej zelenine, ovocí, fazuli a hrášku a často v obohatených zrnách.
 • Lykopén: nachádza sa v paradajkách, marhuliach, ružovom grepe a vodnom melóne

 

Najlepšie prírodné látky, ktoré prirodzene zvyšujú potenciu:

 • L-arginín
 • Maca
 • Tribulis terrestris (Kotvičník zemný)
 • Gingko biloba
 • Panax ginseng (ženšen)
 • Schizandra čínska

 

 

 produkty-pre-muzov_1

produkty-pre-zeny