Menopauza a ako si užívať sex aj v prechode?

Pošva stráca svoju pružnosť, je suchšia a jej sliznica sa postupne stenčuje. To je len ďalší z radu prejavov menopauzy, ktorého dôsledkom je nepríjemný až bolestivý pohlavný styk. A o takéto pocity stojí málokto, takže môže dôjsť k zníženiu sexuálnej aktivity, podráždenosti, stresu či partnerským problémom ...Tak, ako stúpa váš vek, idú často hore tiež kilá. U mnohých žien sa v dôsledku hormonálnych zmien zvýši telesná hmotnosť a zmení sa postava. 

Začne sa strácať typicky ženský pás. Niektorým ženám sa začnú objavovať tmavé chĺpky na tvári. Skrátka menopauza neprinesie veľa pozitívneho, po čom by sa ženy mohli cítiť príťažlivejšie. Nemusíte ale vešať hlavu, aj tieto problémy majú riešenie. Prinášame niekoľko tipov, aby sa klimaktérium nestalo konečnou stanicou vášho sexuálneho života. 

menopauza_1
Čo je na vine? 

Ako je možné, že sa nám zrazu začnú diať také veci? V spojení s menopauzou predsa vždy počujeme o potení a návaloch tepla. O problémoch v sexuálnej oblasti sa skrátka hovorí menej často a ťažšie, než o klasických príznakoch. Znižuje sa množstvo hormónov progesterónu a estrogénu, ale aj testosterónu. Vďaka testosterónu cítime vzrušenie a sexuálnu energiu. V ženskom tele je síce obsiahnutý v oveľa menšom množstve ako u mužov, ale aj pre ženy je dôležitý. Pokles estrogénu zase môže ovplyvniť schopnosť orgazmu. Nedostatočne prekrvené sliznice spôsobujú už spomínané vysúšanie a svrbenie. 

Príčinou bolestivého sexu je oslabenie vaginálnej steny (tzv. vaginálna atrofia). V menopauze sa navyše môžu objavovať rôzne zápaly močových ciest a inkontinencia. Nižšou produkciou estrogénu sa totiž znižuje imunita vagíny. 

K lepšiemu sexu pomôže sex 

Príde vám riešenie sexuálnych problémov práve sexom ako vytĺkanie klinu klinom, ktoré nemôže byť úspešné? Veľakrát je tým najjednoduchším riešením intímnych problémov práve sex. V prípade, že sa sexu vzdáte, alebo ho začnete obmedzovať, môžete všetko skôr zhoršiť. Stav vagíny totiž zlepšuje jej pravidelné prekrvovanie, pri ktorom dochádza práve pri sexe. Samozrejme by pre vás sex nemal byť bolestivou alebo akokoľvek traumatizujúcou záležitosťou! Na trhu je celý rad lubrikantov a sexuálnych pomôcok, ktoré môžu pomôcť. 

Miesto do lekárne do postele

Vyskúšajte lubrikanty, ktoré pošvu zvlhčia a sex je potom oveľa jednoduchší. Aj to pomôže zvýšiť vaše libido a minimalizovať bolesť počas pohlavného styku. Lubrikačné gély zvlhčujú a zvláčňujú prostredie pošvy. K zohnaniu sú čisté gély bez parfumov a ďalších prídavkov alebo parfumované a ďalej obsahujúce napríklad výťažok z čajovníka s antibakteriálnym účinkom.

Pre spevnenie panvového dna sa dajú využiť vaginálne guľôčky, ktoré už dávno nie sú "len" erotickou pomôckou, ktorá zvyšuje vzrušenie a uspokojenie. Rovnako preukázateľné zdravotné účinky pre ženy v menopauze má aj produkt FemmPasion

Pravidelné cvičenie s guličkami raz denne tridsať minút dokáže zmierniť bolesť pri sexe aj neschopnosť dosiahnuť orgazmus. Navyše pomôže s ďalším sprievodným prejavom menopauzy, inkontinenciou. Spevnené svalstvo panvového dna tiež zlepší stabilizáciu celého tela a napomáha mu k jeho správnemu držaniu, ktoré aspoň na pohľad vylepší postavu. 

Nezabúdajte, že užívať si môžete aj bez chlapa! Ak ste to doteraz nerobili, začnite preskúmavať svoje telo, masturbujte, pozerajte sa na erotické filmy, začítajte sa do Erotických poviedok alebo Päťdesiatich odtieňov sivej alebo proste len tak fantazírujte. Aj to je zásadné pre fungujúci pohlavný život v menopauze. 

Cvičením posilníte panvové dno a zlepšíte si náladu. Nemáte náladu na sex a vlastne ani na nič iné? Skrátka vás nič nebaví? Dajte si poriadne do tela! To sa vám odmení výrobou endorfínov, hormónov šťastia, ktoré majú vplyv na dobrú náladu. To, že vďaka cvičeniu nebudete priberať na váhe a zdravým spôsobom unavíte svoje telo, je ďalšie plus. 

Existujú aj špeciálne cviky vedúce k spevneniu svalov v oblasti pošvy, močovej trubice a panvového dna, čím sa zvyšuje vzrušenie, vaginálna lubrikácia a dosiahnutie orgazmu je ľahšie. Ide o Kegelove cviky. Najjednoduchší spôsob, ako sa naučiť Kegelove cviky, je pri močení, a to tak, že striedavo zadržujete a púšťate prúd moču. Akonáhle získate správny grif, môžete tieto cviky prevádzkovať prakticky kdekoľvek. Opakujte niekoľko sérií rýchleho stiahnutia a povolenia svalstva. 

Nie je na škodu pripojiť Kegelove cviky k inému cviku, napríklad klasickému "mostu". Ramenami a pažami sa oprite o podložku, pokrčte nohy a panvu aj chrbát zdvíhajte smerom nahor. Pritom svalstvo pracuje a zatína ako pri zadržiavaní moču. Menej náročný variant cvičenia môžete vyskúšať aj na gauči pri televízii. Ľahnite si na bok, rukou si podoprite hlavu, spodnú nohu natiahnite a hornú zdvihnite tak, aby stehno a lýtko zvierali pravý uhol a obe lýtka zároveň boli horizontálne. Tento cvik niekoľkokrát zopakujte a pritom napínajte svalstvo. Potom vystriedajte strany. Cviky opakujte aj niekoľkokrát denne a rôzne ich striedajte. Nepomáhajú len so sexuálnymi problémami, ale aj s inkontinenciou. 

Vypestujte si doma prírodné afrodiziakum 

Maca alebo aj Ašvaganda, nenáročná izbová rastlina, ktorej sa tiež hovorí peruánsky a indický ženšen. Má preukázané liečivé účinky a okrem iného funguje ako prírodné afrodiziakum. Liečivé látky sú obsiahnuté v jej koreni, listoch i plodoch. Produkty obsahujúce túto zázračnú rastlinku sú odporúčané hlavne k zvýšeniu obranyschopnosti organizmu, pri únave, strese, cievnych, zažívacích a dýchacích ťažkostiach. Pomáha udržiavať koncentráciu, ale zároveň urýchľuje zaspávanie. Ašvaganda ako aj MACA tiež priaznivo pôsobí na prekrvenie panvy a slúži ako afrodiziakum. Práve preto sa prezýva aj rastlinná prírodná modrá pilulka. 

Užívanie MACI a  Ašvagandy omladzuje, upevňuje zdravie a sexuálnu silu človeka. Môžete si skúsiť vypestovať vlastnú rastlinku, alebo jej účinky využiť vo forme kapsúl, prášku či tinktúry. Býva tiež obsiahnutá v doplnkoch stravy, ktoré môžu vďaka svojmu pestrejšiemu zloženiu pomôcť s prejavmi menopauzy komplexnejšie. 

Nebojte sa doktorov 

Menopauza síce nie je choroba, ale rozhodne tiež nie je témou, ktorá by nepatrila do ordinácie lekára. Ak telo obmedzí produkciu ženského hormónu, ale aj progesterónu a testosterónu, je nutné dostať ich do tela inak. K tomu samozrejme okrem prírodných preparátov poslúži tiež rad liečiv, ktoré by vám mal odporučiť váš gynekológ. Na vysychanie vagíny je možné použiť gél s estrogénom. Používa sa väčšinou dvakrát do týždňa, pomocou aplikátora, a nechá sa pôsobiť cez noc. 

Komplexným riešením problémov spojených s menopauzou je hormonálna substitúcia, ktorá dodáva potrebné množstvo hormónov v tabletkách, injekciách alebo náplastiach. Zvyčajne zmiernia alebo úplne odstránia väčšinu problémov, je však potrebné vytipovať optimálny preparát a rozhodne nie je vhodná pre všetkých!

Na záver

Nezabudnite, že sexuálna aktivita nie je žiadny test, ktorý je nutné splniť. Nemusíte dodržiavať žiadne pravidlá, riaďte sa iba tým, čo je príjemné pre vás a vášho partnera. V čase, keď ste v menopauze, je veľmi dôležité užívať si všetkého, čo zapáli vaše libido

Sex je jednoducho viac, než len pohlavný styk. Hovorte spolu o sexe, len sa jeden druhého dotýkajte alebo vyskúšajte erotickú masáž

Dôležité je tiež na všetkom vidieť aj tú lepšiu stránku, a to je v prípade menopauzy skutočnosť, že už si nemusíte dávať pozor na otehotnenie. Odborníci tvrdia, že niektoré zo žien si vďaka tomu začnú vychutnávať sex tak, ako nikdy pred tým. Nikto, ani váš partner, nemládne. Neporovnávajte sa s modelkami z titulných stránok časopisov, väčšina mužov dá rovnako prednosť ženám, ktoré sú zdravo sebavedomé a nehanbia sa za svoje telo. 

Chuť na sex, erotický potenciál nemá nič spoločné s vekom, vráskami, váhou alebo menopauzou.

zdroj: https://www.feminus.sk/sk/blog/zdravie/ako-si-uzivat-sex-aj-v-prechode/

libido_zväčšenie_poprsia_menopauza_produkty-pre-ženy

erekcia_potencia_zväčšenie_penisu produkty-pre-mužov