Prostata:Príznaky chorej prostaty

Prostata - druhé srdce muža

Je to malá hormonálna žľaza, ktorej hlavnou funkciou je sekrécia prostatickej tekutiny, jednou zo zložiek spermy. Nachádza sa pred konečníkom, medzi močovým mechúrom a penisom. Stredom prostaty prechádza močová trubica, ktorá prenáša moč z mechúra. Prostata tvorí časť mliečnej tekutiny, ktorá slúži ako výživa pre spermie - zabezpečuje ich dlhšiu životnosť. Pri ejakulácií sa spermie vytvorené v semenníkoch presunú cez kanálik nazývaný vas deferens do prostaty. Na to sa prostata uzatvorí a vytlačí túto tekutinu do močovej trubice.

Veľkosť prostaty je prirovnávaná k vlašskému orechu a jej váha je približne 20-25 gramov. So zvyšujúcim vekom môže rásť až do veľkosti pomaranča, čo je normálna súčasť starnutia väčšiny mužov.

 

Problémy s prostatou

Prostata ako orgán zabezpečuje prenos životne dôležitej tekutiny, keď je správny čas. Avšak čím sú muži starší, tým väčšie je riziko vzniku zväčšenej prostaty (odborne benígna prostatická hyperplázia) alebo rakoviny prostaty. Chorá prostata vie narobiť aj nepríjemnosti v sexuálnom živote, kedy ťažkosti s neliečenou prostatou môžu vyústiť do problémov so slabou erekciou (nedostatočným stoporením) a slabým výstrekom.

Zväčšená prostata

Benígna prostatická hyperplázia inak nazývaná aj zväčšenie prostaty, je dnes bežným javom starnutí mužov. Pri správnej prevencii to však tak nemusí byť. K udržaniu prostaty v dobrej forme slúžia cviky a doplnky. Vieme už, že prostata obklopuje močovú trubicu. Zväčšená prostata ju stláča a dráždi steny močového mechúra, čím zasahuje do normálneho močenia: spomaľuje alebo zastavuje tok moču.

K symptómom zväčšenej prostaty patrí: 

 • častá alebo naliehavá potreba močiť
 • pocit, že močový mechúr je plný, dokonca aj po močení
 • slabý tok moču prerušované močenie, potreba zastaviť a začať močiť niekoľkokrát
 • problémy s začatím močenia v závažných prípadoch úplná nemožnosť vymočiť sa
 • zvýšená frekvencia močenia v noci krv v moči
 • zvýšená možnosť impotencie

 

Prevencia a prírodné zložky. 

Medzi prírodné zložky, ktoré pozitívne vplývajú na prostatu patria najmä:

Saw palmetto (Serenoa plazivá) - tento bylinný prostriedok pochádza z plodov palmy. Používa sa po stáročia na zmiernenie problémov s močením, vrátane tých spôsobených zväčšenou prostatou. Podľa Amerického Národného inštitútu zdravia niekoľko štúdií v malom meradle naznačuje, že saw palmetto môže byť účinné na zmiernenie symptómov zväčšenej prostaty.

Maca peruánska (Lepidium meyenii) Maca obsahuje množstvo aminokyselín, ktoré sú stavebnými jednotkami hormónov. Výskum potvrdil, že pravidelná konzumácia Macy môže vyvažovať hormóny u mužov a rovnako aj u žien. Maca neobsahuje hormóny, ale stavebné jednotky z ktorých ich telo dokáže vyrobiť. Keďže hormóny ovplyvňujú množstvo aspektov zdravia, vyvážený a zdravý endokrinný systém môže viesť k mnohým zdravotným zlepšeniam.

Tieto dve rastlinné zložky sú spolu so zinkom obsiahnuté vo výživovom doplnku ANDRIMAX.  Taktiež zinok je totiž dôležitým minerálom, ktorý napomáha pri blokovaní testosterónu na dihydrotestosterón, čo má vplyv na spomalenie rastu buniek prostaty.

Rakovina prostaty

Patrí medzi najbežnejšie typy rakoviny u mužov. Obvykle rakovina prostaty rastie pomaly v bunkách prostaty a spočiatku sa obmedzuje na prostatu, kde nespôsobuje vážnejšie poškodenie. Rakovinový nádor je skupina rakovinových buniek, ktoré môžu vyrastať a zničiť okolité tkanivá. Môže sa tiež rozšíriť do iných častí tela (metastázovať).

Symptómy rakoviny prostaty sa často objavia len vtedy, keď je prostata dostatočne veľká na ovplyvnenie močovej trubice. V skorých štádiách rakoviny sa teda nemusia vyskytnúť žiadne. Ak sa objavia, zvyčajne to bývajú tieto:

 

Aj napriek tomu, že niektoré typy rakoviny prostaty rastú pomaly a môžu potrebovať minimálnu alebo dokonca žiadnu liečbu, iné typy sú agresívne a môžu sa rýchlo šíriť. Rakovina prostaty, ktorá je zistená skoro - keď je stále obmedzená na prostatu - má lepšiu šancu na úspešnú liečbu.

Rizikové faktory spojené so zvýšenou pravdepodobnosťou ochorenia

Rizikovým faktorom je všetko, čo ovplyvňuje šancu na získanie ochorenia, ako je rakovina. V prípade rakoviny prostaty to sú:

 • Vek - riziko vzniku choroby sa zvyšuje s vekom. Rakovina prostaty je zriedkavá u mužov mladších ako 40 rokov, pravdepodobnosť sa zvyšuje po dosiahnutí veku 50 rokov. U mužov do veku 75 rokov je 1 zo 7 mužov. Do veku 85 rokov sa toto zvyšuje na 1 z 5.
 • Etnický pôvod - rakovina prostaty sa vyskytuje najčastejšie u afroamerických mužov a karibských mužov afrického pôvodu. Najmenej sa rakovina prostaty vyskytuje u mužov ázijského pôvodu. Rakovina prostaty je najbežnejšia v Severnej Amerike, severozápadnej Európe, Austrálii a na karibských ostrovoch. V Ázii, Afrike, Strednej Amerike a Južnej Amerike je menej častá. Dôvody týchto rasových a etnických rozdielov nie sú jasné.
 • Rodinná anamnéza - ak máte mužského príbuzného prvého stupňa s rakovinou prostaty, máte vyššiu šancu na rozvoj, než muži bez takejto histórie. Riziko sa znova zvyšuje, ak má viac ako jeden príbuzný muža rakovinu prostaty. Riziká sú tiež vyššie u mužov, ktorých mužskí príbuzní boli diagnostikovaní, keď boli mladí.
 • Genetika - zmeny génov môžu zvýšiť riziko prenosu rakoviny prostaty z rodičov na dieťa. Človek môže dediť gény, ktoré môžu zvýšiť riziko.
 • Strava a životný štýl - existujú dôkazy, ktoré dokazujú, že životné prostredie a životný štýl môžu ovplyvniť riziko vzniku rakoviny prostaty. Muži, ktorí jedia veľa červeného mäsa alebo mliečnych výrobkov s vysokým obsahom tuku, majú o niečo vyššiu šancu získať rakovinu prostaty. Títo muži majú tiež tendenciu jesť menej ovocia a zeleniny.

 

Ako liečiť rakovinu prostaty

Každý prípad sa posudzuje individálne a môže mať rôzne možnosti liečby. Patria medzi ne:

 • Radioterapia modulovaná intenzitou. Ide o pokročilú formu konformnej radiačnej terapie.
 • Aktívny dohľad má za cieľ vyhnúť sa zbytočnému ošetrovaniu neškodných typov rakoviny a zároveň poskytovať včasnú liečbu mužom, ktorí ju potrebujú. Je to bezpečná stratégia. Monitorujú sa hladiny antigénu špecifického pre prostatu alebo PSA (proteín produkovaný normálnymi aj malígnymi bunkami prostaty) v krvi bez ďalších okamžitých opatrení. Až dve tretiny diagnostikovaných mužov s nízkym rizikom rakoviny prostaty nepotrebujú liečbu.
 • Konformná radiačná terapia - radiačné lúče sú tvarované tak, že oblasť v ktorej sa prekrývajú, je takmer rovnaká ako orgán alebo oblasť, ktorá vyžaduje liečbu. Tým sa minimalizuje vystavenie žiareniu zdravému tkanivu.
 • Liečenie ožiarením (Brachyterapia) - rádioaktívne semená sa implantujú do prostaty a poskytujú cielené liečenie ožiarením.
 • Kryoterapia (kryochirurgia) je metóda zabíjania rakovinových buniek ich zmrazením. Drobné sondy nazývané kryonelely sa vkladajú do prostaty cez stenu konečníka. Zmrazujú prostatovú žľazu a zabíjajú rakovinové bunky, ale zomierajú aj niektoré normálne bunky
 • Radikálna prostatektómia - prostata je chirurgicky odstránená. Táto liečba je možnosťou liečby lokalizovaného karcinómu prostaty a lokálne pokročilého karcinómu prostaty. Tieto ošetrenia sa všeobecne používajú jeden po druhom, hoci v niektorých prípadoch sa môžu kombinovať.
 • Terapia potlačovania androgénu je hormonálna liečba, ktorá znižuje účinok androgénu. Androgény sú mužské hormóny, ktoré môžu stimulovať rast rakoviny. Táto terapia môže spomaliť a dokonca zastaviť rakovinový rast znížením hladiny androgénu.
 • Chemoterapia môže byť odporúčaná ako forma zabíjania rakovinových buniek.

 

 

ZHRNUTIE

Štádia zhoršenia funkcie prostaty


Existujú teda tieto štádia zhoršenia funkcie prostaty:


- slabé kontrakcie prostaty pri ejakulácií
- menšie množstvo ejakulátu
- zvláštna chuť, zápach, vzhľad
- ukvapkávajúce semeno
- impotencia
- potiaže z toho, ako zväčšená prostata tlačí na močový mechúr
- slabý prúd močenia
- bolesť pri močení
- na začiatku močenia musíte čakať alebo si sadnúť
- zbytkový moč v močovom mechúry- krátko po tom, čo idete na záchod, musíte ísť na záchod znovu
- časté chodenie na záchod v noci
- nechcený únik moču

produkty-pre-muzov_1

produkty-pre-zeny