Lepidium meyenii, peruánska žerucha, maca

Maca je rastlina pochádzajúca z centrálnych And predovšetkým z oblasti Junín a Pasco. Podľa výsledkov výskumu obsahuje vápnik, fosfor, železo, alkaloidy, uhľovodany (levulosa, maltosa a škroby), vitamín C a mastné kyseliny. 

maca-pestovanie7

Ich hlavné účinky sú: podpora kalcifikácie kostí, revitalizácia činnosti neurónov (mozgových buniek), stimulácia tvorby červených krviniek (tvorba zrenia červených krviniek), stimulácia reprodukčných orgánov (u obidvoch pohlaví), zabraňujú predčasnému starnutiu buniek atď.Užíva sa proti rachitíde a osteomalácii (dekalcifikácií kostí u detí a dospelých), na zníženie fyzickej a duševnej únavy, pri rôznych typoch chudokrvnosti, proti sterilite u žien aj u mužov, reguluje menštruačný cyklus u žien a mužov zbavuje impotencie. Zabraňuje predčasnému stárnutiu a fyzickej slabosti.Jej blahodárne vlastnosti a užitočnosť sú známe dávno pred španielským obdobím a sú potvrdzované súčasnými vedeckými poznatkami.

Ide o rastlinu Lepidium meyenii walp (MACA), ktorá rastie prírodným spôsobom na jednom mieste na svete, a to vysoko v pohorí Ánd v Peru. Je tam od pradávna používaná ako zelenina.

maca..maca2

Maca prispieva k harmónií tela tým, že reguluje hormonálnu a enzymatickú aktivitu a snaží sa o tzv. homeostázu (je to schopnosť alebo tendencia tela a bunky udržovať vnútornú rovnováhu tým, že prispôsobuje, upravuje fyziologické procesy). Tým, že tvorí túto harmonickú rovnováhu, má človek pocit všeobecného zdravia.A okrem toho má ďalšie prospešné vlastnosti:duševnú bdelosť, vzrastajúcu energiu, zlepšujúce sa libido, pôsobí proti depresiám, proti úzkosti, zlepšuje tonus ochabnutého svalstva. 

Pri prvých klinických skúškach, ktoré sa uskutočnili v auguste 2001, sa testoval vplyv Macy na množstvo mužských spermií v porovnaní s rovnakou skupinou mužov, ktorí dostávali placebo (látka , ktorá neobsahuje účinnú substanciu, ale navonok vypadá skoro rovnako ako liek). Výsledok bol veľmi povzbudivý. V skupine mužov, ktorí dostávali Macu bol zaznamenaní nárast o 200%. Tieto skúšky boli robené na Univerzite Peruana Cayetano Heredia v Peru a pre tento výskum používali základný produkt z peruánskych plantáží. 

Maca obsahuje 10% bielkovín,60 % carbohydrátov a zmes mastných kyselín.

Korene obsahujú steroly, macaeny a macamidy, ktoré spôsobujú liečebné efekty. List tvorí viac ako 50% z celkovej rastliny. Mnohí pestovatelia listy miešajú a drtia spoločne s koreňmi, ale účinky listov sú odlišné, a tiež účinky takého produktu sú iné. Preto bol vypracovaný systém gelatinizácie Macy (žeruchy) z koreňov a jedine tento štandardizovaný postup zaručuje efekty, aké boli preukázané pri štúdií. Gelatinizácia neznamená, že ide o gelatinové kapsule alebo že je Maca zmiešaná s gelatínom, ale je to proces, ktorý podlieha rovnakým zákonom purifikácie (čistenie) gelatiny. 

Proces odstráni škrob a poruší chemické väzby, ktoré pripájajú škrobové molekuly k aminokyselinám a iným zlúčeninám.To spôsobuje dve veci: odstráni škrob (ktorý tvorí 33% celej rastliny) a uchová tým neporušené chemické zlúčeniny a výživné látky.

Tiež sa uvoľnia macaeny z ich škrobovej väzby, čo tráviaci trakt človeka dobre nedokáže stráviť, a tým sa mnohonásobne zvýši vstrebateľnosť macaenov, ako keď by Maca nebola gelatinizovaná.

Ako by sa mala Maca užívať?

Maca ako rastlina je potravina, ktorá je bežne používaná ako zelenina vo veľkom množstve. Väčšina firiem, ktoré predávajú macu, pripúšťajú asi 500 mg základnej sušenej macy v jednej kapsule. Niektorí doporučujú 3 kapsule denne, niektorí šesť, ale je prípustné tiež 10 kapsúl.

V USA boli prevedené toxické štúdie Macy a ukázalo sa, že Maca nemá žiadne nepriaznivé farmakologické efekty.

Maca pôsobí bezpečne, efektívne, netoxicky a výrazne zvyšuje a zlepšuje sexuálne funkcie. 

Maca pomôže väčšine mužom tým, že vyrovná ich hormonálnu nerovnováhu, ale tí ľudia, ktorí trpia ťažkými depresiami a úzkostnými stavmi alebo impotenciou, ktorá má príčinu v zlom fyzickom stave, tí by sa mali pred užívaním Macy poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom, pretože Maca môže niekedy zamaskovať príznaky ťažkej depresie alebo úzkosti, ktorá sa musí liečiť pod profesionálnym dohľadom.

maca-fresh-energy