Harmonický menštruačný cyklus

Častokrát sa stretávam s názorom, že menštruačný cyklus a menštruácia je to isté. Ba dokonca aj od žien. Dovoľte mi uviesť na právu mieru, že to tak nie je. Menštruácia je len jednou zo štyroch fáz menštruačného cyklu. Menštruačný cyklus každej ženy je tvorený štyrmi základnými fázami, pričom začína fázou menštruačnou. Pokračuje folikulárnou fázou v ktorej dochádza ku dozrievaniu vajíčka, ovuláciou a nakoniec luteinizačnou fázou, ktorá ženám spôsobuje nechválne známy predmenštruačný syndróm. Mnohé ženy nie sú v harmónií so svojím menštruačným cyklom a vnímajú ho ako nutné zlo. Trápia ich výkyvy nálad, hormónov, bolesti, či stavy na zvracanie počas jednotlivých fáz. Pravdou ale je, že viaceré z nás prestali byť v harmónií so svojím telom, a tým aj so svojím prirodzeným menštruačným cyklom. Pomenej športujeme, nemáme zdravé stravovacie návyky a niektoré užívame aj hormonálnu antikoncepciu. Ako môžeme očakávať harmóniu nielen v cykle, ale aj v živote? Je to takmer nemožné, a preto som sa rozhodla priblížiť vám jednotlivé fázy menštruačného cyklu a pomôcť vám nasmerovať cyklus (ale aj vás) do harmónie, súznenia a pohody.

Harmonický menštruačný cyklus - menštruácia

 

Menštruácia

Prvou fázou menštruačného cyklu je menštruácia, vďaka nej sa dá prvá fáza cyklu rýchlo a jasne rozoznať. Zvyčajne trvá 4-5 dní, no môže to byť individuálne. Prvým dňom vašej menštruácie začína aj prvý deň vášho cyklu. Ideálne je upriamiť svoju pozornosť do samej seba. Relaxovať, meditovať, čítať, hodnotiť a skúmať vybrané dni a okamihy vášho mesiaca. Pohyb voľte striedmy. Najlepšie padne vhod joga, naťahovanie sa alebo chôdza. Chôdzou môžeme v období menštruácie poňať aj nákupy v obchodnom centre, pokiaľ sa na to cítime dosť komfortne. Mne ku komfortu dopomáha učenie sa, ako byť v harmónií s mojím cyklom, a tak mi počas menštruácie neprekáža robiť niektoré činnosti, ktoré mi kedysi robili problém. Napríklad upratovanie, či spomínané povyrazenie si na nákupy. Aby boli moje dni počas menštruácie príjemnejšie, pijem bylinkové čaje a každý deň po vykonaní rannej hygieny poteším svoje čuchové vnemy voňavkou Magnetifico. Pomáha mi cítiť sa sebavedomo počas dní, kedy sebavedomá príliš nie som (najmä počas menštruácie). Jej ovocno – kvetinová vôňa, v základe s pižmom a santalovým drevom, si ma získala. Je ženská, silná, zmyselná a sebavedomá. Taká, aká chcem byť aj ja, počas „svojich dní“.

 Harmonický menštruačný cyklus - ovulácia

Folikulárna fáza

V druhej fáze menštruačného cyklu začína spoločne s prvým dňom menštruácie folikulárna fáza, avšak trvá dlhšie – približne 14 dní. Počas tejto fázy sa obnovuje sliznica maternice, a to presnejšie jej najvrchnejšia časť. S blížiacou sa ovuláciou začína pomaly narastať hladina hormónov. Telo sa pripravuje na uvoľnenie vajíčka, ktoré nastáva pri ovulácii. Pokiaľ ste sa počas menštruácie dostatočne šetrili a nepreťažovali sa, budete mať vo folikulárnej fáze 2-3x viac energie. Vhodným pohybom vo folikulárnej fáze je najmä silový tréning a beh. Z činností, ktoré vám pôjdu od ruky, si vyberte plánovanie a začatie nových projektov – v hlave budete mať s veľkou pravdepodobnosťou mnoho nápadov. Ak sa s partnerom snažíte o dieťa, podporte v tejto fáze vaše libido. Podporiť libido je dôležité, a to nielen pre podporu sexuality. Vsaďte na výživový doplnok Femm Passion, ktorý pomáha zvýšeniu libida, hormonálnej rovnováhe a ľahšiemu dosiahnutiu orgazmu. Obsahuje až 50% odporúčanej dennej dávky vitamínu E, ktorý zvyšuje chuť na sex a plodnosť ženy. Vo výživovom doplnku ďalej nájdete 100% ODD vitamínu B9 (kyseliny listovej), ktorá je dôležitá pre zdravý rast buniek a má pozitívne účinky v tehotenstve a v období pred plánovaným počatím. Výživový doplnok Femm Passion má veľmi silné zloženie – v jednej dennej dávke nájdete až 816 mg zmesi, čo ho činí účinnejším ako podobné konkurenčné produkty.

femm-passion-libido-caps

Ovulácia

Ihneď po folikulárnej fáze nastáva ovulácia – veľmi dôležitá a zároveň najkratšia časť menštruačného cyklu. Je to okamih, kedy dôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. Spoznáte ju podľa hustého hlienovitého výtoku, avšak môžete použiť aj ovulačné testy alebo vyskúšať meranie bazálnej teploty, aby ste mali istotu. V tejto fáze ste najplodnejšia, teda za predpokladu, že nenastal anovulačný cyklus. S ovuláciou sú spojené potreby budovania vzťahov a romantiky. Romantiku a spestrenie milostného života môžete podporiť masážnou sviečkou s jemnou, no exotickou vôňou kokosu. Páry, ktoré sa snažia o dieťa, by mali mať počas plodných dní sex každý deň, prípadne každý druhý, a tak je na mieste spríjemniť si intímne chvíle. Zapnite si hudbu, nastavte difuzér a vonnými olejmi, pomasírujte partnera masážnou sviečkou, dajte si spoločný kúpeľ alebo začnite už počas romantickej večere. Fantázií sa medze nekladú.

 Masážní svíčky MAGNETIFICO Enjoyit! 3

Luteálna fáza

V poslednej fáze menštruačného cyklu dochádza ku premene folikulu vo vaječníku na žlté teliesko, ktoré produkuje veľké množstvo progesterónu. Progesterón napomáha rastu sliznice maternice. Aktuálne je telo pripravené na tehotenstvo. Pokiaľ dôjde k oplodneniu vajíčka počas ovulácie, telo začne v luteálnej fáze produkovať tehotenský hormón. Pokiaľ k oplodneniu vajíčka nedôjde, teliesko zanikne a cyklus sa uzavrie. Mnohé ženy zažívajú počas luteálnej fázy PMS, čím dokážu luteálnu fázu ľahko rozpoznať. Predmenštruačný syndróm, skrátene PMS, sa prejavuje rôznymi fyzickými i psychickými zmenami. Najčastejšími príznakmi sú zmeny nálad, podráždenosť, zvýšená únava, bolesť hlavy, pŕs a podbruška, akné a zlé trávenie spojené s nadúvaním. Podľa štúdiu trpí „PMSkom“ až 80% žien v produktívnom veku a dokázalo sa, že existuje viac ako 300 rôznych prejavov PMS. Počas luteálnej fázy je vhodné staviť na vitamínový doplnok s obsahom fresh macy, konkrétne odporúčam vitamínový doplnok Maca fresh women. Maca fresh je maca pripravovaná len z čistej šťavy plodiny, takže jej účinok je 8 – 10-násobne vyšší oproti obyčajnej mace. Pomáha pri pocite chronickej únavy, zmierňuje stres, upravuje hormonálnu rovnováhu, zlepšuje krvný obeh a zvyšuje energiu, čím sa stáva skvelým pomocníkom pri luteálnej fáze.

 maca-fresh-woman

Harmonický menštruačný cyklus v kocke

 

Harmonický menštruačný cyklus - menštruácia

Harmonický menštruačný cyklus - folikulárna fáza

Harmonický menštruačný cyklus - ovulácia

Harmonický menštruačný cyklus - luteinizačná fáza

 

zdroj: https://www.bibiananavratil.sk/2022/09/10/harmonicky-menstruacny-cyklus/  autor: Bibiána Navrátilová