Ako sa správa muž, keď žiarli?

Máte po svojom boku žiarlivca? Ak ste sa nad tým doteraz nezamýšľali, možno vás tieto signály upevnia vo vašej pravde.

Kedy je žiarlivosť v poriadku

Predstavte si, že sa s partnerom ocitnete na nejakej spoločenskej udalosti – navštívite spolu kino, divadlo alebo ples. Ste nahodená, pretože to sa očakáva, keď idete do spoločnosti. Váš partner môže byť právom hrdý na to, že stojíte po jeho boku. Vidí obdivné pohľady druhých a podvedome vás akosi častejšie chytá okolo pása alebo vám uštedrí bozk. Páčite sa mu a je od neho milé, ak vám prejavuje týmito gestami svoj záujem. Ak však znervóznie, pretože si uvedomí, že na vás sústavne gáni muž stojaci v rohu miestnosti, môže sa stať aj to, že vás jednoducho schytí a odvedie vás od svojho konkurenta preč. Spoločný romantický večer je na konci a vy skúšate iný program, pretože sa váš partner nedokáže zmieriť s tým, že sa páčite aj niekomu inému...

ako-sa-sprava-muz-ak-ziarli-na-partnerku-intimnenakupy-sk

Pozor na tieto ďalšie signály

Zdravá žiarlivosť prospieva každému vzťahu. Partneri sa môžu navzájom podpichnúť, ak sa jeden z nich otočí za osobou opačného pohlavia. Ak to otočia na žart alebo obaja súhlasia, že dotyčný vyzerá k svetu, táto zhoda len zosilní ich puto. Ako sa však správa skutočný žiarlivec?

- Chce si nechať vašu krásu sám pre seba. Zvyčajne vám nedovolí na verejnosti sa ukázať s mejkapom, vysokými podpätkami, trochu väčším výstrihom, odhalenými ramenami alebo nebodaj minisukňou. Je si vedomý vašej krásy a moci, akú máte, keď sa nahodíte trochu viac žensky, a preto vám to dopredu zatrhne. Sú ženy, ktoré si skutočne rozkázať nechajú, pre dobro vo vzťahu. Povedia si, no a čo, veď partnera už mám, nemusím vyzerať dobre... Pravda je taká, že každá žena má právo cítiť sa sebavedome, aj keď je zadaná.

- Kontroluje váš telefón. Už sa vám stalo, že ste partnera prichytili, ako sa hrá s vaším mobilom? Možno sa vyhovoril na to, že vymazáva nepotrebné aplikácie alebo aktualizuje softvér, a vy ste mu to zhltli. Pozor, pravdepodobne máte doma žiarlivca, ktorý vo vašej neprítomnosti kontroluje históriu hovorov, číta vaše správy alebo navštevuje sociálne siete pod vaším menom. Žiarlivec skrátka neverí, že patríte skutočne jemu, a neustále vás upodozrieva z podvádzania. Súvisieť to môže aj s jeho nízkym sebavedomím. Veľmi často chce vzbudiť žiarlivosť aj vo vás – prezerá si pred vami fotografie cudzích žien a čaká na vašu reakciu.

- Chce mať pod kontrolou vašu minulosť a každý váš krok. Žiarlivec nemá problém rozobrať vašu minulosť a bývalé partnerské vzťahy či intímny život do podrobností. Potrebuje vedieť, kto boli vaši predošlí partneri a čo ste s nimi robili. Ak na bývalého natrafíte na prechádzke v meste, na tvári svojho žiarlivca uvidíte zaiste zlostnú vrásku. Chystáte sa von s priateľkami? S veľkou pravdepodobnosťou vás pôjde žiarlivec sledovať, aby ste si náhodou nevyhodili z kopýtka s nejakým krásnym neznámym. Iný variant žiarlivca je taký, že sa urazí, keď idete tráviť večer s niekým iným, a jednoducho budete mať tichú domácnosť. Neodpovie na vaše správy, hovory, a niekoľko dní mu príliš nebude do reči. Bude vás chcieť potrestať.

- Žiarlivec ľahko podkope vaše sebavedomie a zničí vám chuť robiť veci, ktoré vás bavia. Skrátka má pocit, že je vhodné len to, čo povie on. Zatrhne vám počúvať obľúbenú hudbu, nepustí vás do fitka (ešte to, aby na vás iní zazerali!), vysmeje vás, keď si čítate. Všetko bude chcieť robiť s vami a nezaujíma ho, že to už vás baviť nebude. Žiarlivca môžeme pokojne prirovnať k sebcovi.

- Ak sa váš partner usiluje prinútiť vás cítiť sa inak či prejsť na jeho náladu (zvyčajne má stres, depresie), uráža vás a neustále vám robí výčitky, a zároveň vám zakazuje akékoľvek vzťahy okrem tých pracovných, je to už prejav extrémnej žiarlivosti a mali by ste sa zamyslieť nad ukončením vzťahu. Partneri by mali byť vo vzťahu rovnocenní, mali by si dôverovať, a zároveň nechávať šancu tomu druhému osobnostne rásť, vyzerať dobre, robiť veci, čo má rád, a stretávať ľudí, ktorí robia jeho život krásnym.