10 tajomstiev peruánskej maci alebo maca ako biohack na potenciu a celkovú imunitu mužov

Produkty z koreňa Macy peruánskej (Lepidium meyenii) sa radia do kategórie superpotravín. Maca je komplexná rastlina plná nutričných a výživných látok prospešných pre telo je užívaná už viac ako dve tisícky rokov. Koreň Maca je jedinečný v tom, že pôsobí komplexne na mužov aj na ženy. U každého pohlavia ovplyvňuje hormonálnu sústavu odlišne. Priestor v tomto článku však využijeme na zodpovedanie kľúčových tém prečo by túto skvelú potravinu mali užívať práve muži.

maca-capsule-in

Prečo sa odporúča aby muži užívali koreň maca?

Vedecký záujem o Macu peruánsku sa aj napriek jej známym účinkom zdvihol len v poslednej dekáde 20 storočia. Výskumy poukazujú na značné množstvo prospešných účinkov Macy, ktoré sa týkajú špeciálne mužov. Pozrieme sa na desať z nich:

 

1.Maca a podpora mužskej plodnosti

Peruánska plodina sa najbežnejšie a najdlhšie využíva na podporu plodnosti ako u mužov, tak aj u žien. Vieme sa tom, že domorodí obyvatelia vysokých Andských vrchov v Peru už 2500 rokov dozadu užívali koreň Maca na zvýšenie plodnosti u ľudí a aj u dobytka, obzvlášť vo vysokých nadmorských výškach. V súčasnosti je známe, že v Latinskej Amerike je Maca prvá vec, po ktorej sa siaha v prípade ak sa nedarí otehotnieť. 

Jej pozitívny účinok na plodnosť potvrdzujú aj nedávne štúdie zo Švajčiarska, Peru a Nemecka, ktoré sa zhodujú, že Maca zvyšuje počet a pohyblivosť spermií a tiež podporuje nárast sexuálnej túžby. Macu obsahuje aj jeden z najúspešnejších produktov pre mužov na zvýšenie plodnosti na trhu SEMMAX.

semmax_volume_caps

2. Maca a poruchy erekcie

Maca celkovo zlepšuje krvný obeh a prekrvuje samozrejme aj panvovú oblasť. Maca je spájaná s nárastom libida, mužom napomáha prekonať miernu alebo dočasnú erektilnú dysfunkciu. Vedecké štúdie o účinkoch koreňa Maca na mužov s miernou erektilnou dysfunkciou ukazujú, 65 % skúmaných pacientov zaznamenala značné zlepšenie pri problémoch s erekciou ako aj celkové zvýšenie sexuálnej energie. V ďalšej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 50 mužov so sexuálnou dysfunkciou, podávali všetkým mužom denne 2400 mg koreňu z macy. Po dvanástich týždňoch u nich došlo k zlepšeniu erekcie, sexuálnej výdrže a vitálnej energie. 

Najúspešnejším produktom na SR, ktorý obsahuje MACU na podporu erekcie je MACA FRESH MEN, ktorý má špeciálne navrhnuté zloženie: Maca extrakt (Lepidium meyenii) 750 mg, L-arginin 450 mg, Tribulus terrestris extrakt 150 mg. 

maca-fresh-man

 

3. Maca a prostata

Zväčšená prostata (BPH, benígna prostatická hyperplázia), hrozí mužom, ktorí majú 50 rokov a viac. Muži v tejto vekovej kategórií sú vystavení riziku vzniku rakoviny prostaty, no to je menej časté ako riziko zväčšenia prostaty. Zistilo sa, že maca mužskej prostate prospieva. Podľa výskumov vykonávaných na potkanoch, uvádza prezentovaná štúdia uverejnená v “Journal of Reproductive Biology and Endocrinology“ (Časopis reproduktívnej biológie a endokrinológie) z roku 2005, že počas sledovaného obdobia 42 dní k záveru, že MACA značne zmenšila veľkosť ventrálnej časti prostaty u potkanov.

4. Maca a zvýšenie libida

Stav libida môže byť ovplyvňované vysokým krvným tlakom, veľkým stresom, hormonálnymi dysfunkciami ako aj zlou životosprávou. Práve to je častým dôvodom, prečo muži užívajú Macu, jej pozitívny účinok na zvýšenie libida je potvrdený. Maca pôsobí na rôznych úrovniach tým, že revitalizuje hormonálny systém a telo, kde podporuje zdravý sexuálny apetít. Maca podporuje zdravú hladinu testosterónu, čo má za následok nárast energie, výdrže a vitality. Maca taktiež obsahuje komplexnú skladbu živín, ktoré sa nazývajú makaény a makamidy (macaeny a macamidy), ktoré majú súvis s podporou zdravého libida. Macu obsahuje veľmi obľúbený produkt na zvýšenie libida u žien FEMM PASSION.

femm-passion-libido-caps

 

5. Maca a zvýšenie hladiny testosterónu

Maca peruánska samotná neobsahuje testosterón ani iné hormóny. V skutočnosti len povzbudzuje telo, aby samo vytvorilo a regulovalo hormóny v snahe dosiahnuť zdravú hormonálnu rovnováhu. Výskum však nepreukázal, že Maca spôsobuje celkový nárast hladiny testosterónu v sére. Avšak energetizujúci účinok, ktorý zaznamenali muži užívajúci Macu potvrdzuje, že ma inak naozaj pozitívny účinok na endokrinný systém. Vedci polemizujú o tom, že Maca skôr pôsobí na úroveň voľného testosterónu. Na tento účel pôsobia dobre všetky druhy Macy. Ido o povolený doping na zvyšovanie kondície.

 

6. Maca a budovanie svalovej hmoty

Maca má status anabolika. Jej obsah vysokého množstva proteínu a iných živín, ktoré podporujú zdravé, naturálne naberanie svalovej hmoty je známy medzi Bodybuildermi, preto je obľúbeným doplnkom hlavne medzi naturálnymi kulturistami. Pridáva sa ako ingrediencia do rôznych podporujúcich zmesí na rast svalov. Je veľa užívateľov, ktorí sú profesionálni alebo skúsení amatérski športovci a užívajú Macu peruánsku využívajú aj profesionálny športovci ako BIOhack (prostriedok) na zvýšenie výkonu. 

Maca je bohatá na obrovské množstvo živín. Zo skupiny vitamínov obsahuje : A, B1, B2, B3, C, D a E. Z minerálov a stopových prvkov: železo, horčík, meď, zinok, sodík, draslík, vápnik, fosfor, síru, bizmut, kremík, bór a jód, a tiež proteíny, enzýmy, aminokyseliny, vlákninu, komplexné alkaloidy a steroly i ďalšie unikátne zložky, tzv. makeány a makamidy – práve ony napomáhajú výrazne naštartovať organizmus, zvyšovať jeho silu výdrž a výkon.

 

7. Maca a celková imunita, energia, oddolnosť a výdrž

Maca rastie v nadmorských výškach (3500 m.n.m.), kde nie je vôbec ľahké prežiť. Pre ľudí žijúcich v týchto vysokých polohách Peru, je Maca nevyhnutná na udržanie zdravia, energie, výdrže a vitality. Vedecké štúdie potvrdili, že koreň Maca má pozitívne účinky na výkonnosť a celkovú hladinu energie. 

Jedna zo štúdií uvádza, že cyklisti podstatne skrátiť svoje časy na 40 km trati a to len po 12 dňoch užívania Macy. Iná štúdia preukázala, že pravidelné užívanie Macy zlepšila výdrž u laboratórnych myší viac ako o 20%. Z histórie je známe, že už dávni španielskí kolonizátori boli unesení jej účinkami už v 15-stom storočí. Španieli odpadávali od únavy a vysokej nadmorskej výšky a domorodý obyvatelia zvládali štvornásobnú záťaž.

 

8. Maca a pevné kosti

Štúdia z roku 2010 ktorú spracoval tím 6tich vedcov (Účinky rôznych druhov Macy na štruktúru kostí, Gonzalez, C a kol.), tvrdí že užívanie Macy sa prejavilo ako najúčinnejšie pri zlepšení a ochrane štruktúry kostí u myší s odstránenými vaječníkmi. Čiastočne je to spôsobené vďaka vysokému obsahu vápnika v Mace (takmer štvornásobne viac ako v mlieku). Zároveň má veľmi pozitívny vplyv na urýchlenie hojenia zlomenín kostí. Prispieva tiež k zlepšeniu hustoty a pevnosti kostí.

 

9. Maca a depresia na ústupe alebo maca ako posila duševnej bdelosti

Menej známe účinky Macy (nielen) pre mužov je jej efekt pôsobiaci na potláčanie depresie, alebo naopak ako posila duševnej bdelosti, pamäti a koncentrácie. Jej vysoký obsah živín zvýrazňuje jej schopnosti dodávať novú energiu, vitalitu a silu. Účinkuje doslova ako “štartér mozgu“. Na udržanie si hladiny emocionálneho zdravia je však potrebné dlhodobé užívane Macy. Ak vás práve táto téma zaujíma viac, prečítajte si článok Maca na depresiu.

 

10. Maca a zlepšenie pozornosti, pamäte, vedomej mysle a koncentrácie

Výrazným zaznamenaným účinkom tejto peruánskej byliny je zlepšenie sústredenia, pamäte a koncentrácie resp. schopnosti učiť sa. Čínska štúdia z roku 2011 zistila, že Maca zlepšuje u myší pamäť v rozmedzí 10 - 15% a rýchlosť učenia sa, absorpcie informácií a koncentrácie skoro až o 20 %. Toto potvrdzujú aj pravidelný užívatelia Macy, ktorí uvádzajú zlepšenie pozornosti, jasnejšiu myseľ počas obdobia počas užívania.

produkty-pre-muzov

produkty-pre-zeny