Čo proti návalom v menopauze?

Ženu v prechode väčšinou spoznáte hneď. Je podráždená, sťažuje sa na návaly tepla, bolesti hlavy, či nedostatok energie. Menopauza sa však často spája aj s priberaním alebo nižším libidom. Nemusí to byť aj váš prípad. Každé obdobie ženy má svoje čaro, len treba spraviť všetko preto, aby sme si ho naozaj užili.

Nepríjemné príznaky menopauzy

Keď má žena „svoje dni“, zväčša na ne frfle. No keď už ich nemá, frfle ešte viac. Ženám sa skrátka ulahodiť nedá. Pravda je taká, že menštruácia nie je nepriateľ, a keď sa jedného dňa nedostaví alebo nás pozdraví len párkrát za rok, vieme, že je tu to dobre známe obdobie prechodu alebo menopauzy. No kým niektoré ženy len mávnu rukou a jej príznaky takmer nezaregistrujú, sú tu také, na ktorých sa hormóny vybúria až-až. Páni by o tom vedeli povedať svoje – manželka náhle priberie, stratí chuť na milovanie, ostane nervózna a často sa sťažuje na nespavosť, vypadávanie vlasov, bolesti hlavy či návaly tepla. Pravda je taká, že výživové doplnky dokážu zmierniť príznaky prechodu či menopauzy, ale zvyšok je na žene samotnej, pretože tie najväčšie problémy vždy vznikajú najmä v našej hlave. Ak žena získa správne nastavenie a naučí sa prijímať svoje telo v každom životnom období, obdobie prechodu (obdobie straty plodnosti medzi 45.  a 55. rokom života) či menopauzy (keď má poslednú menštruáciu) ju nemôže zaskočiť.

čo-pomáha-v-menopauze-intimnenakupy-sk

Majte návaly pod kontrolou

Aby sa žena v období prechodu alebo menopauzy cítila vo svojej koži, základom by mala byť hormonálna vyváženosť. Estrogény a progesteróny v tomto období znižujú svoj počet v ženskom tele, avšak dajú sa doplniť, najlepšie fytoestrogénmi, čím sa odstránia problémy s potením, návalmi tepla alebo napríklad s vaginálnou suchosťou, na ktorú sa lekárom sťažujú mnohé dámy. Kľúčom k fyzickej a psychickej pohode ženy je takisto dostatok pohybu a odpočinku, čím sa zároveň zredukuje stres a predpoklady na vznik nadváhy či osteoporózy. Vitamín D zohráva kľúčovú úlohu v každom období, preto ho nevynechávame ani v klimaktériu. A čo pomoc z rastlinného sveta? Byliny nesklamú. Je tu šalvia lekárska, ľan siaty, kotvičník zemný, ale aj dobre známa maca pre ženy, ktorá spôsobí nárast energie, libida, vyrovná hormonálnu hladinu, má vplyv na rast vlasov, dobrú funkciu štítnej žľazy či prevenciu rednutia kostí.

 čo-proti-návalom-v-menopauze-intimnenakupy-sk

Čomu sa vyhýbajte

Aby ste si obdobím prechodu prešli viac-menej bez príznakov, nemusíte sa spoliehať len na bylinky. Vaše zdravie, teda psychická aj fyzická pohoda, je vo vašich rukách. Chcete sa vyhnúť škaredej pleti a cievnym chorobám? Prestaňte fajčiť a do stravy zaraďte zinok a kvalitné pleťové krémy. Doma príliš nekúrte, znížte prísun kávy a čaju a objavte čaro chladivej sprchy. Mnohým ženám proti návalom v menopauze pomáhajú chladivé spreje na tvár, zväčša minerálne vody, ktoré zároveň pleť osviežia a hydratujú. Nevzdávajte sa! Žena po 50-tke je krásna a zrelá a môže si svoje okolie celkom omotať okolo prsta. Stačí, aby sa cítila svieža.

Naše odporúčania: