Masturbácia

Masturbácia alebo onánia, resp. onanovaniemasturbovaniesebaukájanie, zriedkavo ipsácia je forma sexuálneho správania spočívajúca v sexuálnom vzrušovaní pohlavných orgánov (u mužov penis, u žien vagína resp. klitoris), príp. aj iných erotogénnych zón (napr. prsníky) vlastnou rukou (autoerotizmus), rukou partnera či partnerky, príp. erotickými pomôckami (napr. u mužou umelou vagínou, u žien umelým penisom) prevažne s cieľom dosiahnuť orgazmus. V širšom zmysle slova sa tu zaraďujú aj iné druhy sexuálneho styku bez penetrácie (petting, orálny sex).

Do začiatku 20. storočia bola masturbácia celospoločensky považovaná za jeden zo smrteľných hriechov a príčin narušenia zdravia. Sexuálna revolúcia v druhej polovici 20. storočia viedla k jej odtabuizovaniu. Vedecká obec ju už nepovažuje za chorobný jav a časť odborníkov ju vníma ako prospešnú. Sebaukájanie naďalej odsudzujú náboženstvá ako kresťanská či islamská a judaistická náboženská náuka.

Masturbuje veľa ľudí. Dokazujú to výsledky rozsiahleho výskumu z konca 20. storočia. Podľa tohto výskumu masturbuje viac mužov (94 %) ako žien (80 %). Muži začínajú masturbovať v priemere okolo 12 roku života, ženy často až po puberte.

 

Najpredávanejšie

17
104117104
Značky

Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom

Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.